چاپ این صفحه

طلا رو به کاهش

كالا- بهاي جهاني طلا طي دو روز پاياني هفته گذشته ميلادي و همچنين روز دوشنبه – در آغاز معاملات طلا در هفته جديد - به‌طور مداوم مسير صعود را پيمود، به طوري كه روز دوشنبه تا ميانه معاملات به 1979 دلار هم رسيد. اين قيمتي بود كه براي آخرين بار در اواسط نوامبر 2013 كه قيمت طلا از 1290 دلار رو به نزول گذاشت، تكرار نشده بود.

 به اين ترتيب طلا به بالاترين قيمت خود از كمتر از سه ماه گذشته رسيد. از طرفي در طول يك ماه گذشته بهاي اين فلز در بازارهاي بين‌المللي در حدود 100 دلار افزايش را نشان مي‌دهد. اما آنچه كه در دو روز گذشته و در آستانه برگزاري نشست فدرال رزرو آمريكا به وقوع پيوست، ريزش بهاي طلا بود. 
در 19 دسامبر 2013 بهاي جهاني طلا پس از تصميم بانك مركزي آمريكا مبني بر كاهش خريد اوراق قرضه، كاهش 42 دلاري را به نسبت سطح تثبيت شده آن روزها تجربه كرد و به 1188 دلار رسيد و از آن زمان تا روز دوشنبه كمتر از 100 دلار صعود كرد. اين مساله موجب شد تا بسياري از تحليلگران اقتصادي به صعود طلا طي هفته‌هاي آينده اميدوار شوند. به اعتقاد اين گروه با توجه به روند رو به افزايش قيمت طلا و رشد چشمگير تقاضاي فيزيكي در بازارهاي جهاني، احتمال افزايش قيمت اين فلز به بيش از 1300 دلار در هر اونس براي روزهاي پيش رو وجود دارد.
از طرفي ميزان فروش سكه طلا در بازار آمريكا نيز به بالاترين حد خود از آوريل گذشته رسيده است و به پيش‌بيني اين گروه، اكنون كه قيمت طلا توانسته سطح مقاومتي 1275 دلاري را بشكند، مي‌تواند بار ديگر وارد كانال 1300 دلاري شود. اما آنچه كه بازار طلا در روزهاي گذشته پيش رو داشت، نشست فدرال رزرو آمريكا در 28 و 29 ژانويه بود كه نتيجه آن بسياري از معادلات بازار جهاني طلا را حل مي‌كرد. اهميت اين جلسه از آنجا بود كه تصميم گيري براي كاهش يا تداوم خريد اوراق قرضه در آن صورت مي‌گرفت.
از طرفي آخرين نظرسنجي رويترز از تحليلگران اقتصادي در روزهاي پيش از برگزاري اين نشست نشان مي‌داد كه فدرال رزرو آمريكا بخش ديگري از محرك پولي را كاهش خواهد داد. در حالي كه بانك مركزي آمريكا در نشست ماه گذشته خود تصميم گرفت تا محرك پولي 85 ميليارد دلاري را از ابتداي سال 2014 ميلادي كاهش دهد، اين مساله تاثير منفي زيادي بر ارزش پول ملي و شاخص سهام كشورهاي در حال توسعه و نوظهور داشته است. 
به گزارش سايت طلا، كاهش 10 ميليارد دلاري محرك پولي فدرال رزرو آمريكا، فشار زيادي را بر ارزش پول ملي و شاخص سهام كشورهاي نوظهور داشته است. آرژانتين و تركيه از جمله كشورهاي نوظهوري هستند كه با كاهش شديد ارزش پول ملي و افت شاخص سهام روبه‌رو شده‌اند.
اين مساله تاثير زيادي بر رشد فزاينده تقاضاي طلا در بازار كشورهاي در حال توسعه و نوظهور داشته است. انتشار آمارهاي نااميد كننده نسبت به وضعيت درآمد و سود شركت‌هاي بزرگ آمريكايي نيز تاثير زيادي بر افت شاخص سهام بورس وال استريت داشته است. به اين ترتيب با كاهش ارزش سهام‌هاي بازارهاي بورس به علت نگراني از ادامه خروج سرمايه از اقتصاد‌هاي نوظهور، قيمت طلا (تا اولین روز هفته جاری میلادی) افزايش يافت. بازار طلا معمولا به عنوان يك محل سرمايه‌گذاري جايگزين در زمان افت شاخص‌ها در بازار بورس عمل مي‌كند. پيش‌بيني مي‌شود اين مساله كه نگراني براي افت اقتصاد كشورهاي نوظهور مي‌تواند ضربه بزرگي به اقتصاد جهاني وارد كند، در بيانيه پاياني نشست دو روزه فدرال رزرو آمريكا ذكر شود، بنابراين احتمال كاهش مجدد خريد اوراق قرضه به‌منظور جلوگيري از اين بحران بالاتر مي‌رود. از طرفي از آنجا كه اين نگراني براي كاهش مجدد اوراق طي يك ماه اخير بيش از گذشته وجود داشته است، برخي تحليلگران بازار بر اين باورند كه بازار طلا واكنش شديد و ناگهاني در جهت ريزش قيمت از خود نشان نخواهد داد. 
اما از سويي برخي كارشناسان بازار طلا پيش‌بيني مي‌كردند كه طي روزهاي برگزاري اين نشست كه ممكن است در آن سياست پولي اين بانك 10 ميليارد دلار ديگر تعديل شود، افزايش قيمت طلا متوقف خواهد شد. اين پيش‌بيني البته درست از آب درآمد و روز سه شنبه در آستانه اين جلسه كه سرمايه‌گذاران بين‌المللي به شدت نگران كاهش احتمالي محرك پولي بودند، شاهد افت بهاي طلا در بازارهاي بين‌المللي بوديم (هرچند اين روند از ميانه معاملات دوشنبه آغاز شده بود). 
در اين روز بهاي طلا براي ساعاتي در محدوده 1261دلار هم نوسان كرد، اما طولي نكشيد كه قيمت طلا زير سطح تثبيت شده روز دوشنبه معامله شد. بهاي فلز زرد در ساعات پاياني معاملات روز دوشنبه به 1257 دلار رسيده بود كه كاهش 13 دلاري را به نسبت قيمت پاياني روز جمعه نشان مي‌داد. البته روز دوشنبه بيشينه بهاي طلا به 1279 دلار هم رسيد و پس از آن رو به افول گذاشت. 
برخي كارشناسان بازار طلا عنوان مي‌كردند كه اكنون بهترين زمان براي فروش ذخاير طلا است؛ چراكه با برگزاري نشست فدرال رزرو آمريكا و انتشار آمارهاي مربوط به وضعيت اقتصادي اين كشور، قيمت جهاني فلز زرد با افت بيشتري روبه‌رو خواهد شد. از ديگر دلايل اين گروه براي ابراز اين نظر پايان يافتن تعطيلات سال نوي چيني كه تقاضاي طلاي كشورهاي آسيايي را با كاهش مواجه خواهد كرد بود. از سوي ديگر به باور اين عده، در بلند مدت با افزايش مجدد شاخص سهام در بازارهاي جهاني، قيمت فلزات گرانبها از جمله طلا با افت بيشتري روبه‌رو خواهد شد؛ اما با اين وجود همه اين پيش‌بيني‌ها به بيانيه فدرال رزرو بستگي داشت. 
از سوي ديگر به گفته كارشناسان اقتصادي، فوريه و مارس هميشه ماه‌هاي خوبي براي طلا بوده است و معمولا بهاي اين فلز در اين دو ماه تقويت مي‌شود. همان‌طور كه دسامبر و ژانويه معمولا روزهاي بدي را براي فلز زرد به همراه داشته است. دسامبر 2013 هم اين نظريه را ثابت كرد. اما به هر ترتيب آنچه كه علاوه‌بر تصميم مهم فدرال رزرو آمريكا، بر نوسانات اونس طلا اثرگذار است، ميزان تقاضاي كشورهاي آسيايي از جمله چين – كه به بزرگ ترين مصرف كننده طلا در جهان تبديل شده است – در كنار نهايي شدن تصميم مقامات هندي براي كاهش تعرفه واردات طلا از سوي اين كشور است. 
از طرفي به گزارش سايت طلا، تحليلگران اقتصادي 
اف ايكس امپاير بر اين باورند كه مهم‌ترين عامل تاثيرگذار بر قيمت طلا در كوتاه مدت، شاخص ارزش دلار خواهد بود و اين مساله طي روزهاي آينده و پس از برگزاري نشست فدرال رزرو آمريكا مشخص خواهد شد. به همين ترتيب اين تحليل نشان مي‌دهد كه قيمت جهاني طلا در بلندمدت بين 1181 تا 1362 دلار در نوسان خواهد بود. سطح حمايتي طلا در كوتاه مدت 1256 دلار خواهد بود و در صورت حفظ اين روند قيمت طلا در كوتاه مدت به بيش از 1271 تا 1293 دلار خواهد رسيد. از سوي ديگر در صورت كاهش قيمت طلا به كمتر از 1256 دلار قيمت اين فلز زرد مي‌تواند به كمتر از 1246 تا 1241 دلار برسد. 
به هر ترتيب بيانيه امروز بانك مركزي آمريكا در صورتي كه به پيش‌بيني‌ها از كاهش مجدد ميزان خريد اوراق قرضه جامه عمل بپوشاند، سرمايه‌گذاران طلا را با افت شديدتر بهاي اين فلز مواجه خواهد كرد. كاستن از ميزان خريد اين اوراق در 19 دسامبر 2013 منجر به ريزش 42 دلاري قيمت طلا طي دو روز شد و بهاي اين فلز گرانبها را به 1188 دلار رساند. از آن زمان تا روز گذشته، مقداري از اين ريزش جبران شد، اما روند آينده به تصميم امروز فدرال رزرو بستگي دارد. 

956 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در ارز و طلا
کد خبر: 7742
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر