فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

واکنش طلا به عدم تغییر نرخ بهره در اروپا

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، در روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته افزایش یافت. کارشناسان اقتصادی تقویت طلا در پایان هفته گذشته را تحت‌تاثیر نتایج نشست بانک مرکزی اروپا عنوان می‌کنند. آنها معتقدند عدم تغییر نرخ بهره در این ناحیه که تقویت یک درصدی نرخ برابری یورو در مقابل دلار را به همراه داشت، تقویت طلا در بازارهای جهانی را موجب شد و ناآرامی‌های سیاسی اوکراین نیز افزایش قیمت اونس را تشدید کرد؛
اما دیروز بازار فلز زرد رنگ انتظار آمارهای بازار کار آمریکا که در ساعت 17 منتشر شد را می‌کشید. مقدار واقعی آمارهای منتشرشده از مقدار پیش‌بینی‌شده امیدوارکننده‌تر بود و افت طلا در آخرین ساعات مبادلات دیروز را موجب شد. بازار ارز و طلای داخلی نیز در آخرین روز هفته گذشته قدری آرام شده بود، نرخ عمده ارزهای پراهمیت قدری کاهش یافت و طلای 18 عیار افزایش قیمت محدودی را تجربه کرد؛ اما انواع سکه تغییر قیمت قابل‌توجهی را ثبت نکردند.
طلای جهانی
قیمت هر اونس طلا در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته افزایش یافت. کارشناسان علت اصلی تقویت فلز زرد رنگ را نتایج نشست روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا عنوان کرده و معتقدند ادامه ناآرامی‌ها در اوکراین نیز به افزایش قیمت طلا کمک کرده است. مقامات ارشد بانک مرکزی اروپا در نشست اخیر خود، نرخ بهره در ناحیه یورو را تغییر ندانند. این در حالی بود که عمده پیش‌بینی‌ها از عدم تغییر نرخ بهره در نشست اخیر حکایت داشتند؛ اما احتمالاتی نیز داده می‌شد که بانک مرکزی اروپا برای حل مشکل تورم پایین، نرخ بهره را کاهش دهد. به هر روی «ماریو دراگی»، رئیس بانک مرکزی اروپا، تاکید کرد که اقتصاد ناحیه در حال حاضر نیازی به سیاست پولی درمانی جدیدی ندارد و اوضاع اقتصادی آن‌قدر مساعد است که بتوان تورم را به سمت مقداری که برای سال 2016 هدف‌گذاری شده، هدایت کرد. دراگی درحالی‌که پیش از این گفته بود که برای تصمیم‌گیری درخصوص نرخ بهره به آمارهای بیشتری نیاز دارد، اظهار کرد: «اطلاعات تازه اقتصادی نشان می‌دهد که روند رشد و رونق اقتصادی منطقه یورو آغاز شده و طی ماه‌های آینده وضعیت اقتصادی اروپا بهبود خواهد یافت.» البته وی نرخ تورم منطقه را در نقطه‌ای خطرناک برآورد کرد. به هر روی اظهارات او بازارها را درخصوص عدم تغییر نرخ بهره مطمئن کرد. این امر باعث تقویت نسبتا شدید یورو در مقابل دلار آمریکا شد. تا چند روز پیش احتمالاتی که به افزایش نرخ بهره در آمریکا داده می‌شد، باعث شده بود که دلار مسیر تقویت در مقابل یورو را در پیش بگیرد؛ اما نشست اخیر سران اقتصادی اروپا روند برابری جهانی این دو ارز را معکوس کرد. در نتیجه تصمیم بانک مرکزی اروپا به عدم تغییر نرخ بهره، نرخ برابری یورو در مقابل دلار بیش از یک درصد افزایش یافت و فلز زرد رنگ نیز تقریبا به همین نسبت تقویت شد. عامل دیگری که تقویت طلا در روزهای اخیر را رقم زد، ناآرامی‌های سیاسی اوکراین عنوان می‌شود که باعث شد روند صعودی قیمت طلا دیروز نیز ادامه داشته باشد.
طلا به‌رغم اظهار نظرهای منفی که اخیرا درخصوص آینده آن می‌شود، چهار هفته گذشته را با افزایش قیمت پشت سر گذاشته و هفته پنجم را نیز تا به اینجا خوب سپری کرده است، بر این اساس طی پنج هفته اخیر قیمت فلز زرد رنگ نزدیک به 10 درصد افزایش داشته است. به گزارش «کیتکو نیوز» در بازار سهام اروپا و طلا كه دیروز انتظار آمارهای اشتغال ایالات‌متحده را می‌کشیدند، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که شمار استخدامیان بخش غیرکشاورزی به 150 هزار نفر و نرخ بیکاری به 6/6 درصد برسد، مقدار واقعی این آمارها که در ساعت 17 دیروز منتشر شد، 175 هزار فرصت شغلی ایجادشده در ماه و نرخ بیکاری 7/6 درصدی را نشان می‌داد که به‌دلیل بهتر بودن اشتغال‌زايي ماهانه و انطباق نسبي بيكاري با مقادير پيش‌بيني شده، افت قیمت طلا را موجب شد.
درخصوص دیگر اخبار مربوط به بازار طلا نیز می‌توان به تعقیب قانونی تعدادی از بانک‌های بزرگ جهان به اتهام دستکاری در قیمت طلا اشاره کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاهی در نیویورک 5 بانک بزرگ معتبر بین‌المللی در مرکز مبادلات طلای لندن را به اتهام دست داشتن در دستکاری قیمت جهانی طلا تحت تعقیب قرار داده است. این بانک‌ها متهم هستند که از سال 2004 میلادی تاکنون در تعیین قیمت طلا در بازار لندن دستکاری می‌کرده‌اند و از این طریق سودهای کلانی به جیب زده‌اند.
بازار ارز
عمده ارزهای پراهمیت بازار تهران، در آخرین روز هفته گذشته با کاهش قیمت روبه‌رو شدند. این تغییر قیمت‌ها نیز در ادامه نوساناتی بود که در بازار روزهای پایانی سال دیده می‌شود. تقاضای روزهای پایانی سال باعث شده که بازار قدری نوسانی شود و قیمت‌ها در هر روز تغییرات قابل‌توجهی را متحمل شوند، با وجود این کارشناسان و فعالان بازار معتقد هستند این رفتار مقطعی و مختص بازار روزهای پایانی سال است. «ولی‌‌الله سیف»، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز، پس از جلسه روز چهارشنبه هیات دولت، در جمع خبرنگاران، اوضاع بازار ارز را مساعد برآورد کرد. وی در پاسخ به پرسشي درخصوص نرخ ارز گفت: «دستاورد بزرگ دولت يازدهم تا به امروز ثبات اقتصادي بوده و يکي از وظايف بانک مرکزي هم مراقبت از اين ثبات اقتصادي است.» رئيس‌کل بانک مرکزي با اشاره به نوسان فصلي در بازار ارز به‌خصوص در روزهاي پاياني سال جاري گفت: «از نظر بانک مرکزي شرايط، شرايط متعادلي است و با گشايش‌هاي جديدي که اتفاق خواهد افتاد شرايط بازار ارز از گذشته بهتر و مثبت‌تر خواهد بود.» درخصوص قیمت ارز در سال آینده هم به‌رغم نوسانات این روزها برخی از فعالان بازار و کارشناسان اقتصادی رقم 3 هزار تومان را پیش‌بینی می‌کنند.
مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 نیز در حال پیشرفت است، نشست کارشناسی ایران و 1+5 درباره گام پایانی توافق ژنو که از روز چهارشنبه هفته گذشته، در مقر سازمان ملل در شهر وین برگزار شده بود، دیروز وارد روز سوم خود شد. «کاترین اشتون»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب در پاسخ به دعوت «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان وارد تهران می‌شود. «اشتون» قرار است روز یکشنبه با «ظریف» و «روحانی» دیدار و گفت‌وگو کند. دارایی‌های بلوکه‌شده نیز در حال بازگشت است و سومین قسط از طلب ایران به ارزش 550 میلیون دلار به نقل از «رویترز» بنا بود که دیروز توسط کره‌جنوبی واریز شود.
به هر روی بازار تهران نوسانات روزهای پایانی سال را تجربه می‌کند و قیمت‌ها به‌رغم چند هفته گذشته هر چند روز نوساناتی رفت و برگشتی را متحمل می‌شوند، با این وجود عمده کارشناسان و بازاری‌ها درخصوص مقطعی بودن این نوسانات اتفاق‌نظر داشته و معتقدند ثبات به بازار باز خواهد گشت.

gold dollar

بازار طلای داخلی
بازار سکه در آخرین روز هفته گذشته قدری آرام شده و قیمت‌ها در آن تغییر قابل‌توجهی نکرده بود. این امر با عدم تغییر قیمت اونس در ساعات ابتدایی مبادلات روز پنج‌شنبه مصادف بود و نشانه‌ای از هماهنگی بازار طلای داخل و خارج را به نمایش گذاشت. البته قیمت طلای 18 عیار به نسبت سکه افزایش بیشتری را در آخرین روز هفته گذشته تجربه کرد. اظهارات طلا فروشان حاکی از آن بود که بازار مصنوعات طلایی معمولا در یکی، دو هفته آخر سال گرم می‌شود و در میان هزینه‌های پایان سال، مصنوعات طلایی آخرین گزینه‌ای است که مردم به آن می‌پردازند. در نتیجه، نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، احتمالا با افزایش تقاضا در این بازار همراه خواهد بود، طلای گرمی کمتر از سکه به اونس نظر خواهد داشت و بیشتر باتوجه به متغیرهای داخلی مانند تقاضای فیزیکی قیمت‌ها را تنظیم خواهد کرد. به هر روی وضعیت بازار طلای داخل قدری بهبود یافته، کارشناسان معتقدند که گسترش روابط به تداوم روند کنونی کمک خواهد کرد، از جمله اخباری که در این خصوص به گوش می‌رسد نیز می‌توان به انعقاد قرارداد همکاری مشترک بین اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران و اتاق طلای استانبول ترکیه اشاره کرد که به اعتقاد تحلیلگران زمینه رشد و تعاملات صنعت طلا و جواهر کشورمان را فراهم خواهد آورد.

835 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در ارز و طلا
کد خبر: 7835

گزارشات پر بازدید