فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل نوسان طلا و دلار

درحالی‌که روند نوسان ارزی در داخل افزایشی است، بهای اونس از چشم‌انداز کاهشی برخوردار است. روز گذشته دلار مجددا وارد کانال جدید قیمتی شد. کارشناسان و فعالان بازار داخلی در یکی از معدود دفعات در تحلیل روند نوسان ارز با یکدیگر هم‌نظر هستند. آنها بازگشت نوسان‌های شدید به بازار ارز را منتفی می‌دانند و اعتقاد دارند شیب حرکت ارز پس از کم‌اثر شدن آثار روانی برخی عوامل (مانند هدفمندی یارانه‌ها) کند می‌شود. در بازار جهانی نیز پیش‌بینی بیشتر کارشناسان از ثبات بهای اونس حکایت دارد.

اشتراک نظر کارشناسان و فعالان بازار
نوسانات  دلار جزئی است

گروه بازار پول- دلار روز یکشنبه هم به افزایش جزئی خود ادامه داد. در معاملات روز گذشته بازار آزاد ارز، نرخ دلار با حدود 15 تومان افزایش به 3200 تومان رسید. در دو هفته گذشته این دومین باری است که دلار به مرز قیمتی 3200 تومان می‌رسد. بازار تحت تاثیر عوامل قبلی یکبار دیگر به سوی کانال جدید قیمتی حرکت کرد. گفته می‌شود اخبار مربوط به تعدیل قیمت‌های انرژی در هفته جاری، بر روند بازار اثرگذار بوده است. البته اکثر کارشناسان و فعالان به تثبیت نرخ در کانال جدید دید مثبتی ندارند و اعتقاد دارند، امکان کاهش قیمت وجود دارد. گرچه برخی دیگر بدون توجه به سطح قیمت بر نقطه تعادل دلار انگشت می‌گذارند، به گفته گروه دوم مهم‌تر از نرخ، قرار گرفتن آن در یک سطح تعادلی است و در وضعیت فعلی، سطح 3 هزار تومان می‌تواند برای نرخ دلار مناسب باشد.
در مجموع دو گروه تاکید دارند در حال حاضر بازار با نوسان‌های قیمتی شدید روبه‌رو نخواهد شد، چون حجم عرضه و تقاضا بالا نیست. همزمان با تحولات بازار ارز، بورس نیز در واکنش به برخی اخبار مثبت درخصوص مدیریت نوسان‌ها توسط دولت، واکنش نشان داد و روند نزولی آن متوقف شد. برخی کارشناسان می‌گویند این روند مثبت بورس می‌تواند در کاهش دامنه نوسان بازار ارز موثر باشد. همچنین، بر اساس برخی اخبار دولت قصد دارد عرضه ارز را از مبادی غیر دولتی هم تقویت کند.روز گذشته با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی قیمت سکه و طلا در بازار، روز باثباتی را پشت سر گذاشت. اونس جهانی هم ثابت بود. در این شرایط نوسان جزئی دلار را می‌توان به حساب جو روانی نوسانات چند روز گذشته هم گذاشت. برخی صراف‌ها به فعالیت دلالان اشاره می‌کنند و نوسانات بازار را به فعال شدن دوباره آنها نسبت می‌دهند. روند بازار ارز در دو هفته گذشته نشان داده در صورت ثبات و عملکرد مثبت سایر شاخص‌های اقتصادی دلالان توان ایجاد نوسان شدید در بازار را نخواهند داشت. ثبات بازار و دور نگه داشتن آن از نوسان مورد تاکید مسوولان بانک مرکزی هم هست و رئیس‌کل بانک مرکزی هم روز شنبه بر این موضوع تاکید کرده و گفته بود که نوسانات اخیر ناپایدار خواهد بود. این موضوع از سوی فعالان بازار هم مورد تاکید قرار گرفته و به نظر می‌رسد بازار آزاد ارز هم از ثبات بیشتر از نوسان استقبال می‌کند. صرافان می‌گویند، آنها هم خواهان به ثبات رسیدن بازار در یک بازه قیمتی منطقی هستند.
یکی از صرافان به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: هر چند روند قیمتی دلار رو به افزایش است، اما دامنه آن محدود خواهد بود. او می‌گوید: اخبار مربوط به افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بازگشایی بازارهای جهانی و عواملی از این دست باعث شده روند بازار افزایشی باشد؛ اما با توجه به اینکه از سوی بانک مرکزی هم اعلام شده در صورت ادامه روند افزایشی، ارز به بازار تزریق می‌شود، فعالان بازار انتظار ندارند قیمت با یک شیب تند در کوتاه‌مدت بالا برود. بر اساس گفته فعالان بازار، چهارشنبه گذشته نیز که قیمت به 3200 رسید، شاهد حضور پررنگ دلالان در بازار ارز بودیم، اما وقتی دلالان دیدند که نمی‌توانند تاثیر هیجانی بر بازار بگذارند، حضورشان کمرنگ‌تر شد و نوسان‌ها همچنان در محدود 3150 تا 3200 تومان حفظ شد. 
 
gold dollar
 
انطباق نظرات کارشناسان و فعالان بازار

از نظر کارشناسان عبور از سطح 3200 تومان برای دلار درشرایط فعلی محتمل نیست. نکته قابل توجه در این میان منطبق بودن نظرات کارشناسان و فعالان بازار است. اتفاقی که کمتر رخ می‌دهد. در مورد نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر هر دو گروه بر عوامل یکسانی مانند اخبار مربوط به هدفمندی اشاره می‌کنند و هر دو اعتقاد دارند، اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا نیفتاده است. اثر اخبار مربوط به هدفمندی یارانه‌ها بیشتر یک اثر انتظاری است و به نوعی عوامل انتظاری از این دست بازار را در سرگردانی قرارداده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در صورت روشن شدن تکلیف این عوامل این اثرات انتظاری تخلیه شده و بازار روند معناداری را طی خواهد کرد. روز گذشته به روال یکشنبه‌ها و تعطیلی بازارهای جهانی، بانک مرکزی نیز نرخ رسمی ارزهای خود را تغییر نداد

857 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در ارز و طلا
کد خبر: 7921

گزارشات پر بازدید