فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاه بازار طلا به بازار بورس

کارشناسان بازار طلا در حالی کاهش قیمت‌ها در هفته جاری را پیش‌بینی کرده‌اند که در دو هفته گذشته، اتفاقات جالبی در بازار افتاده است. دو هفته پیش سقوط 41 دلاری طلا همه را شگفت زده کرد و هفته گذشته، ثبات نسبی فلز زرد. حالا سایت «کیتکو» در نظرسنجی هفتگی خود از تداوم پیش‌بینی‌های کاهشی خبر داده است. این هفته از 33 کارشناس طرف مشاوره این سایت، 22 نفر به پرسش‌های کیتکو پاسخ داده‌اند. 12 نفر از این کارشناسان کاهش قیمت طلا، هفت نفر افزایش و 3 نفر مشخص نبودن روند یا خنثی بودن آن را پیش‌بینی کرده‌اند.
کارشناسان برای هفته گذشته کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده بودند، اما طلا با افزایش یک دلاری ثبات نسبی را تجربه کرد که دلیل آن نتایج نشست بانک مرکزی اروپا و بی‌توجهی بازار به آمار خوب اشتغالزایی آمریکا بود، اما کارشناسانی که برای این هفته کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، می‌گویند که جهش حاصل از نشست بانک مرکزی اروپا پایدار نخواهد بود. دنیل پاویونیس، دلال ارشد کالا در موسسه «آر جی آو فیوچرز» می‌گوید: «فکر می‌کنم در حال حرکت به سوی افت بیشتر قیمت‌ها هستیم. گمان نمی‌کنم که جهش حاصل از تشدید کمتر از انتظار سیاست‌های تحریکی از سوی بانک مرکزی اروپا ماندگار باشد. احتمالا سطح حمایتی تازه‌ای مورد آزمایش بازار قرار خواهد گرفت و کاهش ادامه خواهد داشت.» اما کارشناسانی که افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند نیز دلایلی برای گفته خود ذکر می‌کنند. آنها بر این باورند که فروش بیش از اندازه طلا باید جبران شود و بازار در این جهت عمل خواهد کرد. آدریان دی، مدیر ارشد اجرایی موسسه «مدیریت دارایی آدریان دی» می‌گوید: «لحن اوباما در قبال روسیه دوباره در حال تند شدن است و خشونت‌ها در شرق اوکراین نیز رو به وخامت بیشتر گذاشته‌اند. این قطعا باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد. اقدامات تحریکی کمتر از انتظار بانک مرکزی اروپا نیز عامل افزایش قیمت خواهد بود، چراکه مقامات این بانک فقدان عزم راسخ برای عمل کردن را به نمایش گذاشته‌اند. تا حالا فقط حرف زده شده اما خبری از اقدام نبوده است. این دو عامل مهم باعث می‌شود که یک یا دو هفته با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو باشیم.» کارشناسانی که مشخص نبودن روند یا خنثی بودن آن را در هفته جاری پیش‌بینی کرده‌اند هم می‌گویند که با اثرگذاری نتیجه نشست شورای حکام بانک مرکزی اروپا و انتشار گزارش تعداد حقوق بگیران بخش غیرکشاورزی ایالات متحده، بازار تکان شدیدی نخواهد خورد. فرنک لش، دلال و تحلیلگر طلای آتی در موسسه بازرگانی فيوچرز پت مي‌گويد: «طلا فعلا ممکن است در بازه خاصی بماند. بازار طلا دچار فروش بیش از حد شده و می‌تواند شاهد باز پس گرفته شدن ارزش فلز زرد باشد یا ممکن است با توجه به آمار مختلف در هر جهتی حرکت کند؛ اما هم‌اکنون بازار، بازاری کوتاه‌مدت است. بیشتر فعالان بازار منتظر خواهند ماند تا قبل از درگیر شدن دوباره در بازار، جهت‌گیری بازار را مشخص کنند. نظر من فعلا خنثی است.»  آدام کلاپ فاینستاین، استراتژیست بازار در موسسه خدمات مالی «آرکر» می‌گوید که تا زمان تضعیف دیگر دارایی‌ها نمی‌توان به افزایش طلا امید بست، بنابراین چشم فعالان بازار طلا فعلا بیشتر از هر مساله ای، به بازارهای سهام و بعد به سطوح حمایتی خواهد بود.

827 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در ارز و طلا
کد خبر: 8058

گزارشات پر بازدید