فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

رونق بورس‌های جهانی به موازات کاهش قیمت نفت

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از صدای آمریکا، پس از آنکه قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافق دست یافتند، قیمت سهام در بورس‌های جهانی افزایش یافته و قیمت‌ نفت با کاهش رو به رو شده است.

oil price

پس از موافقت تهران در محدود کردن برنامه هسته‌ای خود در ازای برداشته شدن محدود قسمتی از تحریم ها که اقتصاد این کشور را مختل کرده بود، شاخص های سهام کلیدی در ایالات متحده و اروپا ترقی کرده و بازار بورس های آسیایی نیز با افزایش قیمت همراه شده است.

پس از آغاز رکود اقتصادی جهان، شاخص بازار بورس جهانی به بالا ترین سطح خود از ابتدای سال 2008 رسیده است.

قیمت نفت خام برنت، قیمت معیار نیمی از نفت خام جهان، با کاهشی 2.7 درصدی در بورس انرژی لندن مواجه شد، در حالی که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در بازار داخلی آمریکا نیز 1.5 درصد کاهش یافته است.

اما به گفته تحلیل گران کاهش قیمت های نفتی ادامه خواهد یافت و آنها می توانند به جای افزایش فوری در صادرات نفت ایران به آینده تجارت نفت جهان خوش بین باشند.

توافق ایران با ایالات متحده، انگلستان، فرانسه،آلمان،روسیه و چین همچنان بر محدود سازی صادرات نفت این کشور به 1 میلیون بشکه در روز تاکید می‌کند، اما پیمان شش ماهه می‌تواند صادرات نفت از ایران را به بازارهای تقاضای نفتی خود آسان تر کرده و در صورت رسیدن ایران به توافق با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته ای خود منجر به افزایش صادرات در دراز مدت شود.

اگر توافق بلند مدت در ماه های آینده حاصل شود، ایران می تواند 1 میلیون بشکه نفت بیشتر به بازار جهانی صادر کند که به گفته آژانس بین المللی انرژی این میزان از افزایش تولید نفت برای پاسخگویی به پیش بینی تقاضای بازار جهانی در سال 2014 کافی است

697 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در اقتصادی
کد خبر: 7530

آخرین اخبار اقتصادی

گزارشات پر بازدید