چاپ این صفحه

استراتژی چیست ؟

استراتژی چیست؟ استراتژی فن و علم توسعه و به کارگیری قدرت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی ملت، هنگام جنگ و صلح، به منظور تأمین حداکثر پشتیبانی از سیاستهای ملی و افزایش احتمال دستیابی به نتایج مطلوب برای کسب حداکثر پیروزی و حداقل شکست است.

اما بهترین استراتژی در بازار چیست؟

متاسفانه بازار مدتی است که وضعیت بحرانی را طی میکند.در سابقه 10 ساله مشاوره ایران بورس در بازار بورس تهران و دیدن 3 رئیس (سومیش فطانت فرد بود) و دیدن شرایط بسیار بد و ریزش های بسیار سنگین در بازار بورس این چنین بازاری اصلا سابقه نداشته است.

مشابه این بازار و فرسایش تا این حد تا کنون دیده نشده است. شاید بسیاری از دوستان بگویند که بازارهای ریزشی یکی دو سال گذشته و یا ریزش چند سال پیش خیلی سنگین تر از وضعیت فعلی بود درست است آن بازار ها بسیار سنگین ریختند و بسیاری را به قول معروف به خاک سیاه نشاندند اما آنچه که مسلم است تکلیف همه روشن بود در این بازار هیچ خبر و شایعه ای دیگر رخ نشان نمیدهد بازار به نهایت قهقرای خود فرو رفته است و وضعیت سنگینی برای بازار به وجود آمده است.

1-عدم مشخص بودن وضعیت مذاکرات

2- بالا رفتن قیمت دلار و انواع ارزها نزدیک به 15 تا 20% در یک ماه اخیر

3- در معارفه و از زمان انتصاب مدیر جدید هیچ برنامه جدیدی برای بازار نداشته است

4- عدم حمایت دولت از بازار ولو به صورت لفضی و حمایت روانی

5- بخشنامه های ضد و نقیض بانک مرکزی برای بانک ها و قوانین روزانه در این بانک

6- بد بینی اهالی بازار به وضعیت فعلی بورس

7-عدم حمایت حقوقی ها به جهت مشخص نبودن برنامه ریاست جدید سازمان

8- افت ناگهانی و به شدت نفت در بازارهای جهانی و شاعبه کمبودشدید منابع در بودجه

9- مشخص نبودن وضعیت بودجه در سال آینده و بسیاری دلایل ریز و درشت دیگر

 

اینها نمونه هایی از وضعیت هایی بود که  بازار را به اینجا کشاند در این نوع بازارها که به نام فرسایشی معروف میباشد هیچ برنامه و استراتژی مشخصی را نمیتوان معرفی کرد شاید بهترین استراتژی در این بازارها فروش سهام و خرید در وضعیت مطلوب بازار باشد اما این هم استراتژش محسوب نمیشود این فقط یک برنامه نخ نمایی است که توسط بسیاری از تحلیلگران گفته میشود.

پیش بینی بازار :

متذکر میشویم که بازار فرسایشی قابل پیش بینی نیست.  اما امیدواریم شاخص در جهت تحلیل های یک سال و نیم گذشته ما در حرکت نباشد آن زمان حد روانی جمع شدن فنر حرکتی شاخص برای رشد خوب بازار را ریزش تا حد 65000 واحدی دانستیم که بر اساسا تحلیل های تکنیکال رسیدن به این سطح ممکن بود اما بازار در شاخص 70000 واکنش خوبی نشان داد و خود را بالا کشید تا به نوعیاین تحلیل را نقض کرده باشد اما همانطور که چند وقتی است که در بازار شاهد تحرکات خاصی از جانب حقوقی ها هستیم که نشان از ایجاد کندل های کاذبی دارد که تحلیلران را به اشتباه پیش بینی میرساند احتمال میرود که رشد بازار در چند هفته گذشته به سبب ایجاد این گونه کندل های کاذب بوده باشد تا بتوانند در شرایط مساعد اقدام به خروج از سهم های خود نمایند و در قیمت های پایین تر اقدام به خرید کنند.

به هر جهت از دولت در جهت انتخاب ریاست جدید سازمان انتظاراتی میرفت که با این همه انتقادی که به دولت قبل در جهت انتخاب های روسای سازمانی داشت حداقل خودش این اشتباه را انجام ندهد و رئیسی بر مهمترین سازمان اقتصادی کشور بگمارد که از چند و چون بازار سر رشته ای طولانی داشته باشد و به نوعی خبره بازار باشد. اما با نتخاب یکی از دشمنان دیرینه بازار بورس( منظور انتخاب از بطن بانک و یک عضو هیئت مدیره بانکی) کمی از امیدها را به نا امیدی بدل کرد بعد از آن هم رئیس جدید آب پاکی را روی دست سهامداران و حقوقی ها ریخت و آن هم به چه صورت؟

معمولا وقتی رئیس جدیدی برای یک سازمان و آن هم این سازمان مهم انتخاب میشود از چندین ماه قبل با او صحبت هایی شده است و مردم با معارفه رئیس جدید انتظار دارند تا برنامه هایی سازنده حداقل در حد حرف از او بشنوند اما رئیس جدید رسما با اعلام نکردن هیچ برنامه جدیدی تنش در بازار و  آتش ریزش بازار را چند برابر کرد تا باز هم بازار در بی اطلاعی دیگری فرو رود و عدم حمایت حقوقی ها رنگ و بوی بیشتری بگیرد.

در هر صورت همانطور که چندین بار متذکر شدیم و باز هم به عنوان پیشنهاد به رئیس جدید اعلام میکنیم این است که مسئول روابط عمومی خوبی را انتخاب نمایید مسئولی که از بدنه بازار باشد و بداند کی و چه وقت باید با بازار حرف زد کسی که برنامه ای جدید برای بازار داشته باشد. و باز هم پیشنهاد میکنیم اگر چنین کسی را در دور و اطرافیان خود ندارید میتوانید از مشورت ما بهره ببرید.

 

مخصوص اعضای ویژی و VIP ایران بورس:

به توجه به وضعیت بازار و به جهت جلوگیری از اجحاف در حق شما عزیزان ارائه پیامک به دوستان محدود شده است تا شارژ دوستان بی جهت مصرف نشود و به تعداد روزهایی که خدمات ارائه نمیشود و سیگنال خرید خوبی موجود نباشد با شارژ پیامک و عضویت این دسته از عزیزان اضافه میگردد.

1984 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بازار در دقیقه
کد خبر: 8494
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر