چاپ این صفحه

حضور شرکت‌های خارجی در طرح‌های ایمیدرو

سحر نمایشی: رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در نشست هم اندیشی با جمعی از خبرنگاران مطبوعات کشور از امضای قرارداد توسعه معدن سرب و روی مهد‌ی‌آباد با یک شرکت استرالیایی- عمانی تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: به زودی عملیات اجرایی توسعه این معدن آغاز می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در‌خصوص پروژه سرب و روی انگوران نیز خاطرنشان کرد: حدود 10 سال است که این پروژه اجرایی شده و قرارداد آن رو به اتمام است که این موضوع نگرانی‌هایی را برای صنایع پايین دستی به‌وجود آورده که بر این اساس، تلاش داریم که معدن سرب و روی مهدی‌آباد را جایگزین آن کنیم.

karbasian
وی ادامه داد: البته بخشی از مشکل اجرای پروژه‌های نیمه تمام به تحریم برمی‌گردد که امیدواریم بتوانیم با همکاری نزدیک با بخش خصوصی این پروژه‌ها را اجرا کنیم. کرباسیان با اشاره به اینکه برای اجرای هفت طرح فولادی به دنبال مشارکت با شرکای بخش خصوصی هستیم، گفت: متاسفانه در دولت قبل تصمیم‌های غیرکارشناسی زیادی گرفته شد. به عنوان مثال در اواخر سال قبل تصمیم به انحلال شرکت ملی فولاد گرفتند تا ساختمان این شرکت به یک وزارتخانه تحویل شود، در حالی که ما به دنبال لغو این تصمیم و احیای دوباره شرکت ملی فولاد هستیم.
رییس ایمیدرو با اشاره به اینکه بهترین حالت برای پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی تبدیل آنها به شرکت‌های سهامی عام و ورود به بورس است، گفت: امیدواریم پروژه فاز نخست طلای زرشوران از نیمه دوم امسال به بهره‌برداری برسد که تولید آن سه تن در سال خواهد بود. به گفته وی، فاز دوم این پروژه با تولید سالانه سه تن به زودی اجرایی می‌شود.
وی تصریح کرد: در اسفندماه سال 91 دولت قبل در یک نشست كوتاه تصمیم گرفت تا 18 هزار و 500 میلیارد تومان از دارایی‌های ایمیدرو را به عنوان رد دیون به برخی سازمان‌ها واگذار کند که از جمله آن، واگذاری ایرالکو، شرکت مس و آلومینیوم بود، این در حالی است که این واگذاری‌ها عموما به شرکت‌هایی صورت گرفته است که خود دچار مشکل پرداخت و دارای بدهی هستند. به این ترتیب درخواست ما این است که وام‌هایی که به ما داده می‌شود بازپرداخت آن چهار سال بعد از دریافت وام آغاز شود تا بتوانیم طی مدت زمان چند ساله 15 تا 20 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای صورت دهیم.
از سوی دیگر، رییس هیات عامل ایمیدرو جایگاه ایران برای توسعه معدن و صنایع معدنی را مورد تاكید قرار داد و گفت:‌ دسترسی به آب‌های آزاد،‌ انرژی فراوان،‌ وجود دانش فنی، بازار رو به رشد كشورهای همسایه و ذخایر غنی و دست‌نخورده كشورهای شرق ایران‌ كه فضای مطلوبی برای فعالیت شركت‌های ایرانی فراهم كرده است از جمله، مزیت‌های نسبی توسعه و افزایش درآمد سرانه در كشورمان به شمار می‌آید.
به گفته کرباسیان، هم‌اکنون به دنبال جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌های مختلف هستیم تا بتوانیم حجم سرمایه‌گذاری‌ها را توسعه دهیم. این در شرایطی است که بعد از سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از طرح‌ها آنها را واگذار خواهیم کرد، به طور مثال در‌خصوص طرح الکترود گرافیتی، یک شرکت اتریشی - سوئیسی این پروژه را اجرا خواهد کرد که قرارداد آن نیز نهایی شد و پیش پرداخت نیز به آنها داده شده است.
وی افزود: براي هشت سال آینده 21 میلیارد دلار طرح در حوزه معادن و صنایع معدنی تعریف کرده‌ایم که این طرح‌ها موجب اشتغالزایی 54 هزار نفری به صورت مستقیم و 350 هزار نفر به صورت غیرمستقیم خواهد شد. رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه ایران رتبه اول گاز و رتبه سوم نفتی دنیا را دارد و در تامین انرژی چالشی نخواهد داشت، گفت: برای توسعه اشتغال باید به دنبال راه‌های کسب درآمدی در سایر حوزه‌ها از جمله حوزه معدن و صنایع معدنی باشیم تا وابستگی ما به نفت کم شود.
در حاشیه این نشست نیز صباغ، مدیر برنامه‌ریزی سازمان ایميدرو از سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن سخن گفت و اظهار كرد: ذخایر معدنی ایران 700 میلیارد دلار است که در زنجیره معدن 620 هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.
وی صادرات این بخش را 5/7 میلیارد دلار عنوان کرد که سهم 41 درصدی صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است. وی سهم معدنی‌ها از بورس را 25 درصد یعنی یک‌چهارم بورس اعلام کرد.
صباغ در ادامه اشاره کرد: با توجه به مصرف فعلی دنیا، عمر ذخایر معدنی کشف شده بسیار محدود است و راهکار پیش روی دنیا در افزایش عمر ذخایر به سرمایه‌گذاری در امر اکتشافات- ذخایر جدید و همچنین بازیافت مواد یا استفاده از مواد اولیه جایگزین محدود می‌شود. وی در ادامه افزود: البته در داخل کشور این ذخایر محدودترند، به طور مثال موجودی ذخیره فلزی همچون مس 39 سال و برای منابع سرب و روی به ترتیب 20 و 21 سال است.

واگذاری مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، غیر كارشناسی است 
معاون وزیر و ريیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام كرد: واگذاری مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران غیر‌كارشناسی است. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی كرباسیان در جمع هیات اجرایی جدید مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، با بیان این مطلب گفت: تصمیم به واگذاری این مركز، تصمیمی اشتباه، غیركارشناسی و خلاف منافع توسعه و سرمایه‌گذاری در معادن است و درنتیجه، تقاضا شده این مركز مهم، واگذار نشود.
ريیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به اینكه توسعه حوزه پژوهش از جمله وظایف حاكمیتی ایمیدرو بوده و به همین دلیل، مصلحت نیست مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران واگذار شود، گفت: توسعه این مركز از جمله تكالیف ما است و این مركز ملی با برخورداری از تجهیزات مدرن و نیروی متخصص، باید فعال تر شود و ظرفیت بالای موجود، ایجاب می كند كه فعالیت‌های پژوهشی كاربردی آن در حوزه داخلی و منطقه‌ای گسترش یابد.
وی افزود: از این رو، تدوین برنامه‌ریزی كوتاه‌مدت و میان‌مدت برای تجهیز امكانات و ارتقای جایگاه این مركز ضروری بوده و برای توسعه فعالیت‌های پژوهشی آن، باید برنامه ریزی جامعی صورت گیرد. همچنین، استفاده از فناوری‌های روز دنیا، جزو وظایف اصلی این مركز قرار گیرد. ريیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به موضوع برقراری ارتباط مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با خارج، تصریح كرد: برقراری ارتباط با مراكز پژوهشی بین‌المللی با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین ارتباطی، دعوت از دانشجویان و پژوهشگران داخلی و خارجی برای همكاری با مركز یاد شده و نیز برقراری ارتباط با ژورنال‌های بین‌المللی، موجب بالابردن سطح علمی و پژوهشی این مركز خواهد شد.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: برقراری سیستم بهره‌وری و ایجاد محیطی مناسب برای افزایش انگیزه كار در چنین مراكزی ضروری است. همچنین، حسین عسگرزاده، مدیر مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، در این جلسه با اشاره به ظرفیت بالای این مركز برای توسعه خدمات پژوهشی، گفت: برای توسعه فعالیت‌ها، برنامه ایجاد نمایندگی در 30 استان را به تصویب رسانده ایم و در بخش خارجی نیز، با كشورهایی نظیر افغانستان و عمان مذاكراتی انجام شده است.
وی در ادامه به برنامه‌های این مركز اشاره كرد و گفت: راه‌اندازی آزمایشگاه زغال‌سنگ، واحد تحقیقات فلزات استراتژیك، بخش تحقیقات عناصر نادر و نادر خاكی و نیز راه‌اندازی بخش تحقیقات سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله این برنامه‌ها است. علی اصغر خدایاری، عضو هیات علمی دانشگاه پردیس فنی دانشگاه تهران و عضو هیات اجرایی مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران نیز با بیان اینكه این مركز نباید محدود به خدمات پژوهشی به شركت‌های خاص باشد، اظهار كرد: این مركز باید به عنوان بخشی از استراتژی توسعه معدن و صنایع معدنی كشور تلقی شود و ایمیدرو باید برای آن، جایگاه مناسبی در نظر گیرد. وی افزود: در صورت نیاز، باید در سیاست‌های اولیه آن بازنگری و مدل‌های جدیدی برای توسعه این مركز طراحی شود.

983 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بورس کالا
کد خبر: 7457