چاپ این صفحه

بازار آهن؛ در انتظار رونق یا تداوم رکود؟

حدیث موسوی: به دنبال تعطیلات پایان هفته جاری، معاملات رینگ فولاد، امروز و روز گذشته با همراهی تعداد بیشتری از عرضه‌کننده‌ها دنبال شد.
دوشنبه فولاد مبارکه اصفهان سلف پنج نوع ورق تولیدی خود را با قیمت‌های پیشین به روی تابلو معاملات آورد که با استقبال نسبتا خوبی از سوی خریداران روبه‌رو شد.

اهن
این شرکت ورق گرم  B را با قیمت تقریبی 1609 تومان و در حجم 12 هزار و 100 تن عرضه کرد که 10 هزار و 670 تن از آن در زمان معاملات و 440 تن دیگر آن در زمان مچینگ به فروش رسید. از سوی دیگر ورق گرم C نیز با بهای 1628 تومان به میزان 14 هزار و 300 تن به روی تابلوی عرضه رفت که 11 هزار و 660 تن از آن در زمان رسمی و 440 تن آن در زمان مچینگ مورد معامله قرار گرفت. به علاوه ورق سرد B نیز دیگر عرضه فولاد مبارکه در این روز بود که با 1200 تن مازاد عرضه مواجه شد. در حال حاضر گفته می‌شود ورق‌های سرد با محدودیت‌های شدید عرضه روبه‌رواست؛ چرا که بازار مصرف و تقاضای آن همانند بازار مقاطع درگیر رکود است، از این‌رو نه تنها واردات این نوع ورق به کشور فقط به میزان 3000 تن در ماه صورت می‌گیرد، بلکه فولاد مبارکه نیز حجم عرضه این محصول را در بورس کالا کاهش داده است. البته در حالی‌که محدودیت عرضه ورق سرد موجب شده تا برخی سایزهای آن به طور متوسط در بازار آزاد40 تا 60 تومان در هر کیلو بالا رود، اما یکی از فعالان بازار معتقد است: قیمت‌ ورق‌های مبارکه اعم از گرم و سرد، رقم‌های مناسبی بوده و با شرایط بازار به خوبی هماهنگ است. به گفته این آگاه بازار، محصولی همچون ورق در زمانی که قیمت‌ها افزایشی بود، دچار حباب نشد، بنابراین در شرایط فعلی نیز که بهای مقاطع روزانه چند درصدی کاهش می‌یابد، طبيعي است كه نوسانات کاهشی قیمت را از خود نشان ندهد. به هر طریق دوشنبه فولاد مبارکه علاوه بر این ورق‌ها نوع گالوانیزه و قلع اندود را نیز - در شرایطی که بازار آنها کماکان درگیر محدودیت تقاضا است- به ترتیب در حجم‌های 2000 و 500 تن روی تابلو معاملات که اولی به طور کامل و دومی به میزان 300 تن به فروش رسید. در همین حال این شرکت بیش از 92 هزار تن انواع ورق را هم توسط کارگزاران در سیستم مبادلات مچینگ ثبت کرد. در نهایت سلف شمش بلوم فولاد خوزستان نیز دیگر محصولی بود که روز گذشته به میزان 23 هزار و 350 تن با قیمت 1540 تومان به دو کارخانه فولاد آذربایجان و گروه ملی صنعتی فولاد ایران فروخته شد.
سه‌شنبه این شرکت شمش را با شرایط بازپرداخت حداکثر 90 روزه با سود ماهانه 5/1 درصد در دستور فروش خود در بورس كالا دارد. علاوه بر این کالا، تختال فولاد هرمزگان و سبد میلگردهای دو فولادساز خصوصی نیز با قیمت 1710 تومان در قالب معامله نقدی به تابلو معاملات مي‌روند که پیش‌بینی کارگزاران عدم استقبال مورد انتظار از آنها است.
بازار، همچنان روی موج کاهشی
از سوي ديگر بازار آهن نیز کم و بیش به تحرکات کاهشی خود ادامه می‌دهد به گونه‌ای که شاهد بودیم روز گذشته اکثر مقاطع، افت نسبی قیمت‌ها را تجربه کردند. فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند تا پایان هفته آینده نیز روال نوسانات قیمت‌ها كماكان این‌گونه خواهد بود، مگر آنکه دلار نه با ثبات یا کاهش نرخ بلکه با افزایش نسبی مواجه شود تا آهن‌آلات موجود در بازار نیز به روند نزولی خود خاتمه داده و رشد قیمت را پس از مدت‌ها کاهش تجربه کنند

1010 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بورس کالا
کد خبر: 7471