چاپ این صفحه

وعده زعفرانی شدن بورس کالا برای چندمین بار

به نقل از بورس کالا، علی پناهی اظهار داشت: با تعامل هایی که با برخی عرضه‌کنندگان این محصول در خراسان صورت گرفته است، در آینده‌ای نزدیک شاهد عرضه  زعفران در بورس کالا خواهیم بود.

safran

وی با بیان اینکه ایران با سهم بیش از 90 درصدی، بزرگترین تولیدکننده زعفران محسوب می شود، گفت: بر این اساس، کشور ما می تواند نقش مهمی در قیمت‏‌گذاری این محصول ایفا کند.

مدیر مطالعات اقتصادی، برنامه‎ریزی و آموزش بورس کالای ایران افزود: عرضه این محصول در بورس که یک بازار متشکل، قانونمند و سازمان یافته است، سبب افزایش اطمینان طرف‎های تجاری خارج از کشور شده و فرآیند فروش و بازاریابی آن را تسهیل خواهدکرد.

پناهی با اشاره به اینکه یکی از کارکردهای بورس، ارتقا کیفی و استانداردسازی محصولات است، تاکید کرد: از این جهت نیز منافع زیادی را نصیب فعالان بازار این محصول خواهد کرد و خریداران خارجی نیز نیاز ندارند به شکل حضوری آنهم با شک و تردید در ایران خرید کنند، بلکه با توجه به وجود پشتوانه‌ای به نام  بورس، این اطمینان را دارند که می‌توانند در هر نقطه از جهان، زعفران شناسنامه دار و استاندارد شده ایرانی را خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه با عرضه زعفران در تالار صادراتی بورس کالا، ایران می تواند به یکی از مراجع اصلی قیمت زعفران در بازارهای جهانی تبدیل شود، تشریح کرد: با توجه به اینکه بورس های کالایی در جهان به عنوان مراجع قیمتی کالاها در سطح بین المللی به شمار می روند، قطعا با تداوم و افزایش حجم عرضه زعفران در بورس کالا در تالارهای داخلی و صادراتی، قیمت کشف شده زعفران در بورس کالای ایران می تواند به یک مرجع قیمتی بین المللی تبدیل شود.

پناهی افزود: از سوی دیگر زمینه برندسازی زعفران ایرانی  در عرصه بین المللی نیز ایجاد می‌شود.

مدیر مطالعات اقتصادی، برنامه‎ریزی و آموزش بورس کالای ایران در ادامه، گفت: با تعامل کارگزاران بورس کالا با فعالان بازار سنتی، باید تلاش شود تا فرهنگ بازارجدید بورس برای این گروه از معامله گران معرفی شود تا آنان نیز تمایل پیدا کنند از مزایای این بازار بهره‎ گیرند. با توجه به پیشِ رو بودن زمان برداشت زعفران، باید مقدمات لازم جهت عرضه و مهم‎تر ازآن بازاریابی این محصول صورت گیرد

1033 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بورس کالا
کد خبر: 7517
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر