چاپ این صفحه

رقابت در بازار پتروشیمی بیشتر شد

سحر نمایشی: مبادلات محصولات پتروشیمی روز گذشته در حالی برگزار شد که حجم تقاضاها با وجود قرار داشتن در روز‌های پایانی ماه جاری نسبت به هفته‌های گذشته تغییری نداشت و كماكان زياد بود. از سوی دیگر حجم کالاهایی که دیروز سقف قیمت را تجربه کردند، بیشتر از معاملات روز یکشنبه بورس بود، به طوری که به گفته یکی از کارشناسان حوزه پتروشیمی، معاملات روز گذشته بورس با رونق و تقاضای بیشتری انجام شد. مثلا پلی وینیل کلراید OFF - S65 درجه 1 شرکت پتروشیمی اروند در هفته‌های گذشته با تقاضای کمتری رو‌به‌رو بود، اما دیروز بیش از 7 هزار تن تقاضا برای آن ثبت شد. البته در این روز گریدهای متفاوت پلی پروپیلن‌ها و پلی استایرن‌ها نیز همچنان به دلیل کمبود عرضه در بورس و بازار با سقف قیمت خریداری شدند، البته این گروه از کالاها همچنان ۲۰۰ تا 30۰ تومان در بازار نقدی و بورس اختلاف قیمت دارند.

PETROSHIMI
از طرفی نیز این فعال آگاه افزایش دوباره قیمت‌ها در این روز را کاهش یافتن خوراک گاز برخی از مجتمع‌های پتروشیمی در پی افزایش مصرف گاز در بخش‌های خانگی و تجاری دانست و گفت: به دنبال کاهش دمای هوا و افزایش مصرف گاز مشترکان خانگی، این مجتمع‌ها با کمبود گاز مواجه شده و به همین دلیل شرکت ملی گاز ایران ناچار به کاهش تزریق خوراک به این واحدها شده است. بر این اساس، شرکت ملی گاز از شرکت‌های پتروشیمی خواسته یا با حداقل تولید به فعالیت بپردازند یا تولید خود را تا اطلاع ثانوی متوقف کنند.
از سوی دیگر نیز شنیده‌ها از برخي معامله‌گران حاکی از آن است که تعیین‌کننده قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بايد بازار باشد در حالی که برخی از کارشناسان معتقدند این کار منطقی نیست؛ چرا‌که قیمت‌های بازار دايم در نوسان است و در تمام دنیا اینگونه مرسوم است که در چند سال نخست برای اینگونه قراردادها، نرخ خوراک ثابت باشد. البته این اتفاقات در شرایطی رخ داده است که سومین نشست مشترک اتاق گفت‌و‌گوی صنعت پتروشیمی و سازمان بورس اوراق بهادار با هدف بررسی راهکاری تسهیل فروش محصولات در بورس کالا برگزار شد.
در این نشست نحوه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا با هدف اصلاح و بهینه‌سازی وضع موجود در دستور کار قرار گرفت و اعضا درباره مسايل و مشکلات عرضه محصولات پتروشیمی در بورس از جمله ضعف‌های سامانه بهین‌یاب، مدیریت عرضه و نحوه قیمت‌گذاری، نظرات خود را مطرح کردند و مقرر شد گروه‌های کارشناسی بهترین راهکار را برای حل مشکلات در نشست بعدی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود، ارايه کنند. این در حالی است که به گفته کارشناسان در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل مجتمع‌های پتروشیمی تامین خوراک برای تولید است در غیر این صورت هر تلاشی برای بهینه‌سازی و سامان بخشیدن به این بخش بی‌فایده خواهد بود، چرا که با کاهش تولیدات مجددا قیمت‌ها افزایشی خواهد شد و عدم تناسب میزان عرضه و تقاضا موجب ایجاد رقابت در رینگ معاملاتی و در نتیجه رونق بخشیدن به کار دلال‌ها در بازار آزاد خواهد شد.
به این ترتیب روز سه‌شنبه 26 آذرماه، حدود 59 هزار تن انواع مواد پلیمری 16 تولیدکننده عمده کشور در تالار داخلی و صادراتی فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه شد که از جمله مهم‌ترین محصولات عرضه شده در این گروه می‌توان به انواع پلی اتیلن، پلی‌پروپیلن، PVC،SBR، پلی‌استایرن مقاوم، ABS و اپوکسی رزین اشاه کرد.
همچنین 12 هزار تن وکیوم باتوم شرکت پالایش نفت بندرعباس و 3 هزار تن وکیوم باتوم شرکت پالایش نفت تبریز به قیمت پایه 10 هزار و 675 ریال برای هر دو محموله در تالار مذکور عرضه شد

1072 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بورس کالا
کد خبر: 7591
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر