چاپ این صفحه

نقش بورس كالا در فاز دوم قانون هدفمندي

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه وظيفه و رسالت اصلي بورس كالا شفاف‌سازي و كشف منصفانه قيمت محصولات است، گفت: در شرايط فعلي مهم‌ترين موضوع براي توسعه بورس كالا، كنار رفتن قيمت‌هاي دستوري از روند معاملات همه محصولات است كه وزير اقتصاد هم بر اين موضوع تاكيد دارد.

به گزارش «سنا»، محمد حسن نژاد در پاسخ به اين پرسش كه آيا بورس كالاي ايران مي‌تواند در زمينه تنظيم و تعادل قيمت محصولات، باري از دوش دولت در فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها بردارد؟ گفت: بورس كالاي ايران فقط به زمان هدفمندي يارانه‌ها مربوط نمي‌شود بلكه بازاري شفاف بوده كه با وجود عمر كوتاهش عملكرد بسيار مناسبي داشته و به مرور هم بهتر خواهد شد.
نماينده مردم مرند و جلفا در مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: اثرات مثبت بورس كالا در زمان اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها را در محصولاتي مي‌توان مشاهده كرد كه اكنون در بورس كالا حضور ندارند.
 
هدفمندی
 
حسن نژاد در اين باره توضيح داد: در فاز دوم قانون هدفمندي، احتمال افزايش بي‌رويه قيمت‌ها، دلال بازي و گران فروشي در مورد كالاهايي كه اكنون در بورس كالا پذيرفته نشده‌اند به مراتب بالاتر از محصولاتي است كه به صورت مستمر در بورس معامله مي‌شوند.
عضو كميسيون اقتصادي مجلس تاكيد كرد: نرخ محصولاتي كه در بورس كالا مورد معامله قرار مي‌گيرند به دليل آنكه قيمت‌ها و حجم عرضه و تقاضا قابل رصد است، حداكثر به ميزان هزينه‌هاي حاصل از فاز دوم قانون هدفمندي‌ گران مي‌شود؛ به اين ترتيب نظارت منطقي مسوولان در اين زمينه به مراتب بيشتر و آسان‌تر از بازار آزاد خواهد بود.
حسن نژاد با اشاره به اينكه عملكرد بورس كالا در هفت سال گذشته مطلوب بوده است، گفت: به‌طور حتم هر بازاري داراي نواقصي است و بورس كالا هم از اين قاعده مستثني نيست اما بايد توجه كنيم كه مقايسه بورس كالاي ايران با بورس‌هاي مطرح كالايي دنيا همچون بورس فلزات لندن و شيكاگو با بيش از 100 سال سابقه به هيچ عنوان منطقي نيست، زيرا اين بورس‌ها با توجه به تجربه طولاني مدت خود، جايگاه ويژه‌اي در اقتصاد كشورشان دارند.

اين نماينده مجلس معتقد است، رفته رفته با افزايش عمق معاملات بورس كالا، جايگاه اين بورس نيز در صحنه اقتصاد ملي بيشتر مي‌شود كه اعتقاد دولت فعلي به بازار سرمايه مي‌تواند بر سرعت پيشرفت و توسعه بورس كالا بيفزايد

905 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بورس کالا
کد خبر: 7930
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر