چاپ این صفحه

فولاد در دوراهی افزایش یا کاهش قیمت

حديث موسوي: روز گذشته به اين علت كه بازار آهن با تحرك محسوسي در روند معاملات همراه نبود كشف نهايي قيمت محصولات فولادي و مسير نرخ‌ها به امروز موكول شد. شنبه در حالي كه سايزهاي پايين ميلگرد مانند 8، 10 و 12 در بازار آزاد تهران در دامنه 5 تا 30 تومان به ازاي هر كيلو كاهش يافت، سايزهاي 16 به بالاي اين محصول به ميزان 5 تومان در هر كيلو رشد كرد. البته همين روند متفاوت قيمت در ارتباط با شاخه‌هاي گوناگون تيرآهن نيز صدق مي‌كرد؛ چراكه در برخي شاخه‌ها شاهد ثبات يا كاهش قيمت و در بعضي ديگر از آنها شاهد افزايش نرخ‌ بوديم.
يكي از فعالان بازار در گفت و گو با خبرنگار ما با بيان اينكه روز گذشته در بازار آزاد تقاضاي فيزيكي آهن‌آلات وجود داشت، گفت: در اين روز سفارش خريد فيزيكي زيادي ثبت شد (اصطلاحا آدرس‌هاي زيادي براي خريد محصولات فولادي گذاشته شد) كه با توجه به نوسان هزينه حمل و نقل نزديكي مبدا و مقصد، به نظر مي‌رسد مهم‌ترين دليل جذابيت اين معاملات در كنار قيمت‌هاي پايين، تخفيفات گسترده بوده است.
در اين ميان اما يكي ديگر از معامله‌گران فولاد كماكان معتقد به ضعيف بودن جريان بازار و نبود تقاضاي فيزيكي ملموس مصنوعات فولادي در روز شنبه بود. بنابراين به نظر مي‌رسد بازار در اين روز بيشتر اسير شايعات بوده و در بيم و اميد بسر مي‌برده است. البته علاوه‌بر تحرك پايين مبادلات در بازار، علت ديگري نيز كه براي مشخص نبودن جريان مبادلات و قيمت‌‌ها در اين فضا طي روز گذشته مي‌توان برشمرد اين است كه روند بازار رسمي فولاد (بورس كالا) به اين دليل كه روزهاي شنبه محصولات آهني در تالار صنعتي عرضه نمي‌شود براي فعالان بازار غيررسمي به روشني مشخص نبود، بنابراين اين طيف براي يافتن مسير قيمت‌ها به امروز كه رينگ فولاد شاهد عرضه مقاطع ذوب‌آهن، فولاد آذربايجان و فولاد خراسان است متمايل شدند.

بازار آهن

 فولاد بخريم يا نخريم؟
از سوي ديگر هم‌اكنون برخي از آهن‌فروشان نيز با اين استدلال كه انتظارات تورمي از دور دوم هدفمندي يارانه‌ها بيشتر از حد واقعي بوده است معتقدند: روند افزايشي نرخ‌ها متوقف شده اما به علت چسبندگي قيمت‌ها و همچنين افزايشي كه در نرخ حامل‌هاي انرژي رخ داده است، قيمت‌ آهن‌آلات به‌طور قطع نسبت به 2 هفته قبل در نقطه بالاتري خواهد ايستاد، بنابراين كساني كه قصد خريد دارند نبايد بيش از اين تعلل كنند؛ اما بعضي ديگر از فعالان فولادي هم مي‌گويند: رونق كاذبي كه در بازار فولاد به وجود آمده بود و همه براي پر كردن انبارهايشان خريد كرده بودند تمام شده است، هم‌اكنون به دليل افزايش قيمت سوخت شايد شاهد كاهش قيمت چنداني در مقايسه با روزهاي گذشته نباشيم ولي افزايش محسوسي هم در كار نخواهد بود، بنابراين خريداران به دور از هرگونه هيجان و التهاب در خريدها عجله نكنند.
به هر ترتيب بازار در حال حاضر در تقابل پيش‌بيني‌هاي متفاوتي قرار گرفته و مسيري نامعلوم را در برابر خود مي‌بيند، بايد تا روشن شدن يكسري ابهامات در ارتباط با رونق يا ركود مسكن، تخصيص اعتبارات عمراني يا عدم تخصيص آن و همين‌طور توافق نهايي ايران و گروه 5+1 بر سر چالش هسته‌اي كه در صورت هرگونه نتيجه احتمالي بازارهاي گوناگون را به شدت متاثر خواهد كرد، منتظر ماند.

934 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در بورس کالا
کد خبر: 7962
واحد نشر و خبر

از آخرین واحد نشر و خبر