فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

استراتژی تکنیکالی‌های بازار طلا

  • یکشنبه, 28 خرداد 1391
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

سهیل روشن- این روزها بسیاری از سرمایه‌گذاران نظاره‌گر قیمت جهانی طلا هستند تا ببینند آیا دومین بازار پربازده جهان در 3 سال گذشته، می‌تواند دوباره سودهای رویایی را نصیب آنها کند؟


از دیدگاه تحلیل تکنیکال و طبق قواعد امواج الیوت هم اکنون در موج 3 از چرخه اصلی بزرگ و بلندمدت قیمت (ماهانه) قرار داریم. طول موج اول تقریبا 35 سال بوده است و هم اکنون موج 3 نیز 32 سال به طول انجامیده است. هدف این موج در بلند مدت می‌تواند محدوده 2600 دلار باشد. با این حال در بازه زمانی کوتاه‌تر (هفتگی) قیمت در داخل موج 4 الیوت خود است.

 

 

 

این موج که از سپتامبر سال گذشته شروع شده موجب کاهش قیمت جهانی طلا به محدوده 1524 دلار نیز شد. هم اکنون اغلب سرمایه‌گذاران منتظر پایان موج چهارم نزولی الیوت و شروع موج جدید و پنجم صعودی هستند. این امر دو سناریو را روی میز می‌گذارد. اول آنکه موج های اصلاحی a، b، و c قطعا در محدوده 1524 دلار پایان یافته و با توجه به حمایت های تاریخی و گسترده قیمت دیگر شاهد کاهش بیشتر تا این محدوده نخواهیم بود و دوم اینکه هنوز امواج b و c پایان نیافته و قیمت پس از یک افزایش مقطعی تا محدوده 1780 – 1760 دلار با کاهش جدی و پایانی خود تا محدوده 1460 – 1307 دلار روبه‌رو خواهد بود. به هر حال آنچه در بازه زمانی کوتاه مدت مشخص است امکان افزایش قیمت به سمت 1760 دلار است. رفتار قیمت در این محدوده می‌تواند استراتژی ما را برای سرمایه‌گذاری آینده مشخص کند. در صورتی که قیمت بتواند 1760 دلار را با قدرت رو به بالا بشکند با توجه به تشکیل قطعی الگوی دوقلوی کف بزرگ و شکسته شده خط ماشه چنگال اندروز که نشانه تغییر قطعی روند قیمت است، می‌توان گفت که موج پنجم الیوت شروع شده و اهداف بالای 2200 دلار را در سر می‌پروراند. این سیگنال احتمالا با سیگنال واگرایی مثبت مخفی در اندیکاتور مک دی همزمان خواهد بود. اما استراتژی معاملاتی در حال حاضر چگونه است؟ چون در هر دو حالت سناریوی مذکور احتمال افزایش تا 1760 دلار وجود دارد، بنابراين خرید راهبرد غالب است. نکته قابل توجه دیگر این است که با توجه به شکسته شدن خط بالایی چنگال اندروز احتمال یک حرکت برگشتی تا 1591 دلار وجود دارد. بنابراين در معاملات خود این نکته را لحاظ کنید. با این وجود مقاومت‌های پیش روی قیمت در صورت افزایش عبارتند از: 1627 دلار در محدوده تصحیح 6/23 درصد فیبوناچی کوتاه‌مدت، 1680 دلار در محدوده تصحیح 2/38 درصد فیبوناچی کوتاه مدت، 1722 دلار در محدوده تصحیح 50 درصد فیبوناچی کوتاه مدت، 1763 دلار در محدوده تصحیح 8/61 درصد فیبوناچی کوتاه‌مدت و خط ماشه چنگال اندروز، 1803 دلار در محدوده سقف قبلی قیمت. در صورتی که به هر علت 1524 دلار رو به پایین شکسته شود، این به منزله ادامه موج c الیوت خواهد بود که می‌تواند تا محدوده ذکر شده ادامه پیدا کند.

اما از دیدگاه تحلیل بنیادی این هفته برای اقتصاد جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. نخست انتخابات مجلس یونان در روز یکشنبه است. در صورتی که سوسیالیست‌ها پیروز انتخابات شوند احتمالا این کشور از حوزه پول مشترک اروپا (یورو) خارج شده و دراخما پول ملی این کشور خواهد شد. این مساله تاثیر مستقیمی‌بر ارزش یورو خواهد داشت. با اینکه تحلیل‌ها نشان از افزایش ارزش یورو و طلا دارد، اما کاهش ارزش یورو به این شکل می‌تواند به منزله تیغه ای دو لبه عمل کرده باعث کاهش قیمت طلا نشود. دوم شروع نشست سران گروه 20 در مکزیک می‌باشد. سران این کشورها به بررسی بحران اقتصادی اروپا خواهند پرداخت و هر تصمیم مهمی‌می‌تواند تاثیر مستقیمی‌بر قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها بگذارد. در نهایت روز چهارشنبه بین ساعت 9 تا 11 به وقت تهران برنامه های اقتصادی بانک مرکزی آمریکا اعلام می‌شود. این نشست که شامل بررسی نرخ بهره فدرال رزرو و احتمالا تثبیت آن در همان نرخ (25/0) به همراه بررسی برنامه های انبساط مالی، تورم، رشد اقتصادی و ... خواهد بود، می‌تواند تاثیرات مستقیم و شدیدی روی قیمت جهانی طلا بگذارد.
براساس آنچه گفته شد قیمت جهانی طلا با احتمال افزایش تا محدوده 1780 – 1760 دلار همراه است. در صورتی که به هر علت 1524 دلار رو به پایین شکسته شود سیگنال افزایش قیمت بی‌اعتبار خواهد شد.
* مدیرعامل مركز پیشرفت اقتصادی ایرانیان

تكرار ركورد؛ سكه ماه مهر، 800 هزار تومان
گروه بورس كالا – قيمت سكه دیروز در بازار آتي براي دومين مرتبه مرز 800 هزار تومان را لمس كرد. مبادلات بازار آتي ديروز را با افزايش نرخ سكه دنبال كرد؛ در حالي كه روند قيمت‌ها در بعدازظهر نوساني شد. قيمت دلار تاثير مستقيمي روي افزايش قيمت‌ها در بازار آتي داشت و جو تقريبا هيجاني بازار كه نشات گرفته از اخبار و گمانه زني‌ها از ادعاي جديد غربي‌ها در قبال ايران بود زمزمه‌هاي افزايش قيمت دلار را سرعت بخشيد. البته بازار طلای داخل تعطيل بود و بازار آتي بيشتر به تاثير از بازار ارز و قيمت جهاني طلا حركت خود را انجام داد. در حالي برخي از سياست‌هاي يكسان سازي ارز خبر مي‌دهند كه كارشناسان عقيده دارند اين موضوع كار ساده‌اي نيست و در شرايط كنوني نمي‌توان به صفر شدن فاصله نرخ بازار و نرخ مرجع اميدوار بود. اين در شرايطي است كه مسوولان بانك مركزي از تحقق اين موضوع در آينده نه چندان دور خبر مي دهند. به نظر تحليلگران، سياست‌هاي ارزي بانك مركزي شفاف نيست و علاوه بر اينكه بخشي از التهاب و هيجان بازار مرتبط با تصميمات داخلي است، برخي از آن نيز به موضوع محدوديت‌ها بر‌مي‌گردد.

همچنين در بازار جهاني همه در انتظار نتايج انتخابات پارلماني يونان هستند، امروز همه‌پرسي سرنوشت ساز يوناني‌ها براي ماندن يا ترك پول واحد اروپايي است و به نظر كارشناسان، تازه‌ترين نظرسنجي‌ها نيز از احتمال راي‌آوردن حزب چپ و مخالف سرسخت برنامه‌ها دارد. اين در شرايطي است كه طلا و دلار از نتيجه منفي انتخابات يونان تاثير خواهد پذيرفت. به همين دليل بيشتر تحليل‌ها حکایت از افزايش قيمت طلاي جهاني دارد. در بازار آتي روز گذشته به تاثير از پارامترهاي گفته شده، دادوستدها حركت رو به بالايي را انجام داد. اين در شرايطي بود كه تحويل فيزيكي سكه‌هاي خردادماه ظرف ديروز و امروز انجام شد. روند قيمت‌ها در بازار نيز به گونه‌اي بود كه سكه مهرماه به مرز 800 هزار تومان رسید

2782 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 1421

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید