فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیلی بر سقوط آزاد طلا دائم یا موقت

  • پنج شنبه, 03 شهریور 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

سقوط طلا، دايمي يا موقت؟

قيمت جهاني طلا با يك عقب‌نشيني قابل‌ملاحظه به زير 1800 دلار بازگشت. قيمت طلا كه در نخستين ساعت كاري روز سه‌شنبه. . .

 

 

 

مرز رواني 1900 دلار را شكسته بود روز چهارشنبه روند حركتي در جهت عكس داشت. قيمت هر اونس طلا تا عصر چهارشنبه به وقت تهران به زير 1800 دلار نيز نزول كرد تا در مقايسه با بعدازظهر سه‌شنبه كاهش 80 دلاري را در كارنامه خود ثبت كند. البته قيمت هر اونس طلا در ساعت 20 به وقت تهران به زير 1780 دلار نيز رسيد كه سقوطي 100 دلاري را به نمايش مي‌گذارد. سقوط قيمت روز گذشته در بازار طلا بیشترین حد افت روزانه قیمت طلا از ماه فوریه (بهمن 89) تاکنون بوده است. فروش عمده طلا و نزديك شدن به نشست رييسان بانك‌هاي مركزي دنيا از عوامل عمده كاهش قيمت جهاني طلا ذكر شده است. بسياري از تحليلگران اميدوارند روز جمعه كه موعد نشست دوره جديد رييسان بانك‌هاي مركزي است بن‌برنانكه رييس فدرال رزرو همانند دوره قبل، خبر دور سوم تزريق كمك‌هاي مالي به اقتصاد آمريكا را اعلام كند. اين اميدواري به بهبود بازارهاي مالي در دنيا و كاهش جهاني قيمت طلا منجر شد. البته برخي تحليلگران نيز معتقدند كاهش قيمت طلا موقتي است و در ميان مدت به‌دليل آنكه در اقتصاد آمريكا و اروپا اتفاق اساسي روي نداده است حركت قيمت‌ها به سمت بالا از سر گرفته مي‌شود.

 


قيمت جهاني طلا به مرز 1800 دلار بازگشت
كاهش التهاب در بازار طلا؟
گروه بازار پول_مسعود رضا طاهری: معکوس شدن منحنی قیمت جهانی طلا از روز سه‌شنبه پس از رکورد 1913 دلاری اتفاق افتاد و در ادامه به زير 1820 دلار تا غروب ديروز افت کرد که بیشترین حد افت روزانه قیمت طلا از ماه فوریه تا کنون گزارش شده است. قیمت طلا در این نوسان از 1913 دلار تا كمتر از 1820 دلار کاهش داشت که 93 دلار کاهش روزانه را ثبت کرده است.
روز گذشته قیمت طلا تا ساعت 30/18 به وقت تهران به سطح 1820 دلار رسید. امروز 90/06/03 ساعت 15 طلا 1710 قیمت خورد.
بازار جهانی طلا همچنان به تکرار آنچه در اجلاس سالانه روسای بانک‌های مرکزی در سال گذشته اتفاق افتاد، امیدوارند. سال گذشته در این اجلاس برنانکه رییس فدرال رزرو آمریکا خبر تزریق دور دوم کمک‌های مالی به اقتصاد این کشور را اعلام کرد. امسال نیز این اجلاس در آمریکا برگزار مي‌شود. 26 آگوست یعنی جمعه این هفته احتمال دارد برنانکه در مورد دورسوم این کمک‌ها (quantative easing) خبری به جامعه اقتصاد جهانی بدهد. اعلام چنین خبری قطعا از سوی بازار‌های بورس دنیا به ویژه بورس‌های اروپایی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
افزایش شاخص‌ها در بورس‌های جهانی به شدت با افت قیمت طلا موثر خواهد بود. با نزدیک‌تر شدن به موعد این اجلاس و تحلیل‌های خوشبینانه از این شرایط، قیمت طلا نوسان بیشتری را به خود مي‌بیند.
در این میان بازار‌های جهانی به بازگشت لیبی به شرایط عادی و از سرگیری تولید نفت بسیار خوشبین اند. انتظار مي‌رودکه با ساقط شدن کامل دیکتاتوری در لیبی تولید نفت این کشور بین 12 تا 18 ماه آینده، حداقل به تولید روزانه 585 هزار بشکه‌ای دست یابد. افت قیمت نفت از این مسیر موجب کاهش قیمت سایر کالا‌ها و در نتیجه افت قیمت طلا خواهد شد.
روز گذشته همچنین اعلام شد که موسسه رتبه سنجی مودیز رتبه اعتباری ژاپن را برای دومین بار از زمان بروز سونامی و انفجار رآکتور اتمی در فوکوشیما، کاهش داده است. همچنین از آمریکا نیز خبر رسید که سفارش کالاهای با دوام در ماه جولای در این کشور، کاهش یافته است. سرمایه‌گذاران از این شرایط نیز احساس نگرانی دارند.
در تازه‌ترین خبر منتشر شده که بر روی معدود پایگاه‌های خبری دنیا قرار گرفت این بود که یکی از اعضای حزب محافظه‌کار آلمان که معاون آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور نیز هست در سخنانی با ابراز نگرانی از اعطای وام به کشورهای بدهکار این قاره اعلام کرد که دولت آلمان باید در قبال کمک به این کشور‌ها، ذخایر طلای این کشورها را بابت تضمین بازپرداخت وام نگه دارد.
سخنان Ursula von der leyen که وزیر کار ملی آلمان نیز هست به شدت مورد انتقاد آنگلا مرکل قرار گرفته و این سخنان را «یک راه نادرست» خوانده است. بازار ارز و طلا در دنیا و به ویژه منطقه یورو به شدت از سخنان وی ابراز نگرانی کرده است.
بازار داخلي
بازار داخلي دیروز قیمت سکه برخلاف انتظار، افت قابل توجهی نداشت. سکه بهار آزادی دیروز تنها 1000 تومان کاهش قیمت داشت، در حالی که قیمت طلا در بازار‌های جهانی با بیشترین افت روزانه از ماه فوریه گذشته روبه‌رو شد. روزگذشته قیمت سکه بازار به 557 هزار تومان رسید.
بانک مرکزی نیز در پی افت قیمت‌های جهانی، قیمت سکه بانکی را کاهش داد. در عین حال با افزایش حداقل 24 تومانی قیمت دلار، بازار ارز داخلی با یک روند مخالف، روز گذشته را با جهش فراوانی در قیمت ارزهای مطرح دنیا سپری کرد. همچنین با وجود افت قیمت طلا در دو روز گذشته بررسی فوندامنتال‌ها در بازار طلا نشان مي‌دهد که سرمایه‌گذاران در خصوص بحران اقتصادی جهانی کماکان نگرانی دارند.
بازار ارز
قیمت دلار آمریکا روز گذشته با افزایش 24 تومانی به 1222 تومان رسید. در حالی که برابری دلار آمریکا در مقابل بیشتر ارزهای عمده تضعیف شده و بانک مرکزی نیز قیمت دلار مرجع را با 5 ریال کاهش تا 10583 ریال پایین آورده است، روز گذشته قیمت دلار آمریکا با یک جهش 24 تومانی قیمت از 1198 تومان تا 1222 تومان افزایش یافت. پیش از ظهر دیروز قیمت دلار 1225 تومان نیز اعلام شد. یورو و پوند انگلیس نیز با 37 تومان و 35 تومان افزایش قیمت به ترتیب به 1765 تومان و 2010 تومان فروخته شدند. البته با توجه به برابری‌ها در بازار‌های جهانی انتظار افزایش قیمت پوند انگلیس تا 2018 تومان نیز محتمل است. قیمت صد ین ژاپن نیز با 10 تومان افزایش به 1550 تومان رسید.
قیمت دلار آمریکا تاکنون در بازار داخلی تحت کنترل شدید بانک مرکزی قرار داشته است. بالاترین قیمت دلار در بازار داخلی رقم 1250 تومان در مهر ماه سال گذشته بود. در آن زمان به دنبال ایجاد بحران ارزی در کشور و آنچه که مقامات ارزی بانک مرکزی از آن سوء استفاده‌های سیاسی و رانت‌خواری ارزی یاد مي‌کنند، موجب شد تا ارز دونرخی شود. برخی، ارسال مساله دار ارز به دبی را نتیجه این امر وانمود کردند که البته بعد‌ها کارشناسان این نظریه را رد کردند.
به هر جهت به نظر مي‌رسد برای چندمین بار به هنگام پایین آمدن درآمد سودجویان بازار سکه، که زمانی همچون دو روز گذشته به دلیل افت قیمت جهانی، ناگزیر از کاهش دادن قیمت‌ها بوده‌اند، قیمت‌ها در بازار موازی آن یعنی بازار ارز با افزایش بی‌دلیلی روبه‌رو شده است. واکاوی این مساله نشان مي‌دهد که برای کاهش ندادن قیمت سکه، عاملان با نفوذ بازار دلار‌ها را از بازار به قیمت به مراتب گران تر جمع کرده‌اند تا ضمن بالا بردن قیمت دلار، با یک نسبت خطی، قیمت سکه را در سطح فعلی و حتی رو به بالا حفظ کنند.
با یک محاسبه سرانگشتی مي‌توان حساب کرد که در صورتی که قیمت دلار در حد 1185 تومان دو سه روز گذشته باقی مي‌ماند که البته دلیلی برای افزایش آن وجود نداشت، قیمت سکه باید با کاهش قیمت جهانی طلا تا سطح 1820 دلار بعد از ظهر دیروز، حداقل تا 520 هزار تومان افت مي‌کرد.اما بالا بردن قیمت دلار آمریکا تا 1222 تومان و بالاتر، این امکان را سلب کرد.
قیمت سکه در بازار
روز گذشته قیمت سکه در بازار داخلی تنها 1000 تومان کاهش داشت و به 557 هزارتومان در بازار آزاد رسید.در همین حال قیمت سکه طرح قدیم با 10 هزار تومان افزایش به 570 هزار تومان رسید.افزایش قیمت این دو سکه در جهت مخالف به خوبی نشان از دستکاری نهاده‌های قیمتی در بازار سکه دارد.
در این رابطه افت قیمت 2080 تومانی سکه بانکی در مقایسه با اشتهای سیری‌ناپذیر ذی‌نفعان بازار سکه، این مساله را بهتر روشن مي‌سازد. به علاوه افت 5 هزار تومانی قیمت نیم سکه در بازارآزاد و رسیدن آن به 273 هزارتومان وهمچنین کاهش بهای 3 هزار تومانی قیمت ربع سکه تا رسیدن به نرخ فروش 141 هزارتومانی دلیلی بر این مدعا است.
افت قیمت سکه‌های بانکی
قیمت سکه بهار آزادی و نیم سکه در بانک مرکزی هر یک با 2080 تومان کاهش به ترتیب 533 هزار و 520 تومان و همچنین 265 هزار و 720 تومان تعیین شد. بانک مرکزی دیروز قیمت ربع سکه را نیز 1040 تومان کاهش داد و آن را 136 هزار و 240 تعیین کرد. بانک مرکزی در روز‌های اخیر قیمت سکه‌های بانکی را به انگیزه کاهش فاصله قیمتی با بازار آزاد افزایش داده است. اما روز گذشته با افت قیمت طلا در بازار جهانی، این بانک قیمت سکه را کاهش داد.
در بازار طلا همچنین قیمت هر مثقال طلای 17 عیار با 2 هزار تومان کاهش تا 235 هزار و 500 تومان افت کرد.بر این اساس قیمت گرم طلای 18 عیار نیز تا 54 هزارو 365 تومان پایین آمد.
کاهش قیمت طلا در هفته آینده بعید است
در حالی که نرخ جهانی طلا از روز گذشته وارد سیر نزولی شده است، ريیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر معتقد است این رویه دوام چندانی نخواهد داشت.
محمد کشتی‌‌آرای در گفت‌وگو با فارس با اشاره به کاهش قیمت جهانی هر اونس طلا در روز‌های اخیر اظهار کرد: از آنجایی که همزمان با کاهش بهای طلا قیمت ارز در بازار افزایش یافته است تغییر قیمتی در نرخ فروش سکه مشاهده نمی‌شود. وی با بیان اینکه نوسانات اخیر بازارهای مالی دنیا برابری قیمت‌ ارزها را نیز تحت تاثیر قرار داده است، درباره کاهش نرخ‌ها از هفته آینده افزود: بعید به نظر می‌رسد قیمت‌ها در هفته بعد کاهش پیدا کند، ولی این نظریه هم دور از ذهن نیست.
ريیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ادامه داد:‌ به دلیل اینکه وضع اقتصادی دنیا هنوز سامان نیافته است احتمال کاهش نرخ جهانی طلا در روزهای آینده بعید است.

1816 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 177

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید