فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

100دلار سقوط در بازار طلا

  • پنج شنبه, 17 شهریور 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

قيمت طلا در بازارهاي جهاني بعد از ظهر روز گذشته 100 دلار نسبت به بعد از ظهر روز سه‌شنبه تنزل كرد تا با نوسان‌هاي خطي خود روي نمودار

 

 

 

كماكان سوژه خبري داغ دنيا باشد. معامله طلا در بازار جهاني روز گذشته در سطح 1878 آغاز شد، اما بعد از ظهر روز گذشته با يك افت شديد به محدوده 1800 دلار براي هر اونس بازگشت و حتي كمتراز آن را هم تجربه كرد تا بخش زيادي از كاهش صد دلاري را در يك روز كاري تجربه كند.بسته 300 ميليارد دلاري اشتغال آمريكا، سودبرداري برخي از سرمايه‌گذاران در بازار طلا با توجه به اوج گيري قيمت‌ها در دو روز گذشته و تقويت بورس‌ها در اروپا از جمله دلايل نزول طلا عنوان شده است.

 


كسب مجدد ركورد 1250 توماني پاييز سال گذشته براي دلار
افت100 دلاري قيمت طلا در بازارهاي جهاني
افزايش قيمت دلار، افت قيمت طلا را در محاسبه قيمت سكه تاحدودي جبران كرد
گروه بازار پول- مسعود رضا طاهري: طلا در بازار‌هاي جهاني روز گذشته بيش از 100 دلار كاهش يافت. بهاي سكه در واكنش به اين وضعيت پس از نوسان‌هاي مختلف تا غروب ديروز بالاخره به 590 هزار تومان رسيد كه نسبت به نرخ  روز قبل از آن 6000هزار تومان كاهش داشت.
در همين حال افزايش قيمت دلار آمريكا تا 1250 تومان بخشي از افت احتمالي بيشتر آن را جبران كرد. قيمت طلا در بازار‌هاي جهاني ديروز تا ساعت 30/18 به وقت تهران به محدوده 1800 دلار كاهش يافت و حتي سطح زير1800دلار را نيز لمس كرد.
ديروز قيمت سكه همراستا با افت قيمت طلا در بازارهاي جهاني تنها 6000 تومان كاهش داشت و به 590 هزار تومان رسيد. درعين حال همان‌طور كه روزهاي قبل نيز اشاره شد، در روز‌هاي اخير افزايش قيمت دلار در بازار داخلي بيش از قيمت طلاي جهاني، در تعيين قيمت سكه نقش‌آفريني كرده است.
سكه طرح قديم بر روي نرخ 605 هزار تومان ثابت ماند و تغييري ثبت نكرد. نيم سكه و ربع سكه هر يك با 2000 تومان كاهش قيمت به ترتيب 288 هزار تومان و 147 هزار تومان فروخته شدند. قيمت سكه گرمي ديروز 78 هزار تومان فروخته شد. هر مثقال طلاي 17 عيار ديروز 3500 تومان كاهش داشت و به نرخ هزار و 500 تومان تعيين شد. به اين ترتيب قيمت هر گرم طلاي 18 عيار بدون اجرت ساخت نيز با 800 تومان كاهش تا 55 هزار و 750 تومان افت كرد.
بازار ارز
قيمت دلار آمريكا به ركورد 1250 توماني پاييز سال قبل رسيد. قيمت هر دلار آمريكا ديروز با 15 تومان افزايش به 11250 تومان رسيد تا اختلاف آن با قيمت مرجع به 18883 ريال برسد. در اين راستا نتايج بررسي نشان مي‌دهد كه نه تنها دلار آمريكا بلكه قيمت اغلب ارزهاي عمده در كشور به شدت دو نرخي است. اختلاف قيمت ارز مرجع و ارز در بازار آزاد براي برخي از ارزها از 340 تومان نيز فراتر رفته است. اما بنا بر حساسيت فوق‌العاده دلار آمريكا در بازار داخلي اختلاف قيمت آن بيش از ساير ارزها زير ذره بين فعالان بازار قرار مي‌گيرد. البته در اين ميان باز هم قيمت دلار آمريكا تعيين‌كننده است؛ چراكه تقابل آن با ساير ارزها با نسبت نرخ برابري آنها نقش تعيين‌كننده دارد. شكاف فزاينده قيمت رسمي و غير رسمي ارز مهر ماه سال گذشته در پي آغاز بحران ارزي در كشور شروع شد كه طي آن قيمت دلار آمريكا تا 1250 تومان نيز بالا رفته بود. قيمت ارز در كشور كه از سال 81 تك نرخي شده بود، از مهر ماه سال گذشته مجددا دو نرخي شد و با وجود تلاش‌هاي ادامه‌دار بانك مركزي قيمت ارز همچنان دونرخي باقي مانده است. بانك مركزي در راستاي يكسان‌سازي قيمت ارز نرخ ارز مرجع را در 18 خرداد ماه امسال يكباره 11 درصد افزايش داد و نرخ آن را از 1059 تومان تا 1172 تومان بالا برد. با آغاز انتقادهاي فراوان از جانب برخي از كارشناسان و واردكنندگان، روند افزايشي آن نهايتا 5 روز طاقت آورد و در روز 25 خرداد بانك مركزي وادار شد تا مجددا قيمت ارز را كاهش داده و آن را تا محدوده 1050 تومان تا ماه‌هاي بعد پايين آورد. بهمني، رييس كل بانك مركزي بعد‌ها از تحت فشار قرار گرفتن بانك مركزي براي كاستن مجدد از قيمت دلار انتقاد كرد و گفت: «اگر 2 روز ديگر به من مهلت مي‌دادند، ارز را تك‌نرخي مي‌كردم.» به هر ترتيب تفاوت نگرش در تيم اقتصادي دولت نسبت به تعيين ارزش قيمت دلار آمريكا به عنوان ارز عمده كشور، تا كنون هر گونه راه براي پر كردن شكاف قيمت رسمي و غيررسمي دلار آمريكا در داخل كشور را مسدود كرده است.بازار‌هاي ارز و طلا در جهان ديروز از يك عامل ديگر نيز تاثير شديدي پذيرفت، در حالي كه بازار داخلي از افت قيمت يكي، كاهش چنداني ثبت نكرد، اما در مقابل از افزايش ارزش ديگري، قيمت‌هاي موجود را هيجاني‌تر كرد.
ديروز بانك مركزي سوئيس در اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه نرخ برابري يورو در برابر فرانك اين كشور را در سطح 2/1 حفظ خواهد كرد و براي اين كار ضمن تزريق فرانك سوئيس به بازار‌هاي ارز، اوراق ارزي كشورهاي اروپايي و آمريكايي را به طور نامحدود خواهد خريد. اين تصميم كه از سوي برخي تحليل‌گران «جنگ ارزي جديد» نام گرفته است، بيشتر با انگيزه محافظت و حمايت از تراز تجاري سوئيس اتخاذ شده است. مشخصا حمايت از ساعت‌سازان و گروه ساعت سازي سوآچ در اين كشور در برخي گزارش‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
با ايجاد يك شوك جديد در بازار ارزهاي بين‌المللي در كاهش عمدي ارزش فرانك سوئيس قيمت اغلب ارزها در بازار داخلي با افزايش قابل توجه همراه بود. دلار آمريكا با 15 تومان افزايش به 1250 تومان رسيد. بانك‌مركزي ديروز قيمت دلار مرجع را يك ريال بالا برد و آن را 10617 ريال تعيين كرد.
يورو 18 تومان گران شد و تا 1785 تومان بالا رفت.پوند انگليس نيز با 15 تومان افزايش به 2030 تومان رسيد. همچنين صد ين ژاپن با 40 تومان افزايش قيمت به ركورد 1620 توماني رسيد. درهم امارات در ادامه سير افزايشي قيمت تا 340 تومان بالا رفت. دلار استراليا و دلار كانادا هر يك با 10 تومان افزايش قيمت به ترتيب 1320 تومان و 1280 تومان فروخته شدند. افت ارزش برابري فرانك سوئيس در بازار‌هاي ارزي جهان در حالي است كه قيمت فرانك در بازارداخلي نسبت به روز سه شنبه با 15 تومان افزايش تا 1580 تومان بالا رفت.
سكه‌هاي دولتي
بانك مركزي ديروز با وجود كاهش قيمت طلا در بازارهاي جهاني قيمت سكه دولتي را با 7280 تومان افزايش به 582 هزار و 400 تومان رساند. نيم سكه با 2080 تومان و ربع سكه با 520 تومان افزايش به ترتيب 279 هزار و 760 تومان و همچنين 144 هزار و 40 تومان تعيين شدند. در عين حال از قيمت سكه گرمي 1040 تومان كاسته شد و قيمت آن 75 هزار و 920 تومان تعيين شد. عرضه سكه در بانك ملي به گفته برخي از مراجعه‌كنندگان با مشكلاتي همراه بوده است. در همين حال دشتي، سخنگوي اين بانك با تاكيد بر رعايت كامل رويه فروش سكه‌هاي دولتي در اين بانك ، از مردم خواسته است كه هر گونه اختلال و كارشكني احتمالي را به اين بانك اطلاع دهند.
تزريق 7/1 ميليون سكه به بازار
سيدمحمود احمدي در گفت‌وگو با «ايسنا» با بيان اين‌كه محدوديتي در ارائه‌ سكه وجود ندارد، گفت: به هر ميزان كه مردم تقاضا داشته باشند، سكه در اختيار بانك ملي قرار مي‌گيرد تا به شعب تقسيم شود.
وي گفت: از ابتداي سال جاري تاكنون 7/1 ميليون سكه به بازار تزريق شده تا پاسخگوي نيازهاي مردم باشد. احمدي تاكيد كرد: بانك مركزي مشكلي در عرضه سكه به هر ميزان ندارد، به اندازه كافي سكه موجود است و به اندازه كافي هم براي عرضه در اختيار بانك ملي قرار مي‌گيرد.
به گزارش ايسنا، در چند هفته گذشته و همزمان با افزايش قيمت سكه، تقاضا براي آن افزايش يافت و به همين دليل قيمت سكه در بازار به صورت كاذب بالا رفت. با افزايش قيمت در بازار تقاضا براي سكه‌هايي كه در بانك ملي با قيمت مصوب عرضه مي‌شوند، افزايش يافت و با اينكه اين سكه‌ها به طور محدود و تعداد پنج عدد در اختيار مردم قرار مي‌گيرد، اما در بسياري از موارد متقاضيان واقعي و مردم عادي نمي‌توانند سكه مورد نياز خود را تامين كنند.
در همين باره حسين دشتي ـ سخنگوي بانك ملي ايران ـ گفته بود: بانك ملي تابع ضوابط بانك مركزي است و به هر ميزان كه سكه در اختيار بانك ملي قرار بگيرد، آن را عرضه خواهد كرد. همكاران ما در بخش بازرسي و نظارت به دقت در امر توزيع سكه نظارت مي‌كنند و مطرح شدن بحث دلالي توسط كارمندان بانك بي‌انصافي است. بانك ملي محدوديتي در عرضه پنج سكه در روز براي عموم مردم ندارد و اگر در شعبه‌اي به هر شخصي سكه نرسيد از همان جا با شماره تلفن 6414 بانك ملي تماس بگيرد و موضوع را اطلاع دهد.دنیای اقتصاد


1652 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 253

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید