فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

عوامل تاثیرگذار بر افول شدید قیمت طلا

ساعتی پیش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهان با 10 دلار کاهش به 1515 دلار رسید. به رغم کاهش ارزش دلار در برابر یورو که معمولا به رشد قیمت طلا و دیگر مواد خام منجر می‌شود، قیمت طلا و دیگر مواد خام کاهش یافته است.

در مورد طلا اقدام به فروش از سوی سرمایه‌گذاران به هدف در اختیار داشتن نقدینگی، ابهام در باره سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا پس از پایان طرح تحرک اقتصادی و احتمال اقدام جدید چین برای مهار تورم، علل اصلی کاهش قیمت‌ها هستند.

در روزهای اخیر کاهش شدید شاخص‌های مالی در بازارهای جهان و نیز افول قیمت فلزات اساسی سبب شده نیاز سرمایه‌گذاران به نقدینگی برای جبران زیان‌ها در دیگر بازارهای بالا رود. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا 4 درصد پایین‌تر از رکوردی است که از قیمت این فلز گرانبها در 2 ماه مه بر جا گذاشته شد. در آن تاریخ قیمت هر اونس طلا به 1577 دلار افزایش یافت. امروز شاخص استاندارد اند پورز به پایین‌ترین مقدار طی شش هفته گذشته رسید. شاخص جهانی MSCI سهام نیز به پایین‌ترین میزان در دو ماه گذشته رسیده است.

در هفته‌های اخیر قیمت طلا به شدت نوسان داشته است. رشد قیمت طلا حاصل کاهش ارزش دلار  و نیز نگرانی از تورم بویژه در اقتصادهای نوظهور بوده است. هر عاملی که به رشد ارزش دلار و از میان رفتن نگرانی از تورم منجر شود قیمت طلا را پایین خواهد آورد. روز گذشته اعلام شد در چین میزان وام‌دهی بانک‌ها کمتر از پیش‌بینی کارشناسان بوده است. این اقدام در کنار افزایش مکرر نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی چین سبب کاهش نرخ تورم خواهد شد و از جذابیت طلا خواهد کاست. از سوی دیگر در باره سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا پس از پایان طرح 600 میلیارد دلاری تحرک اقتصادی دیدگاه مشخصی وجود ندارد. اگر طرح جدیدی تصویب و اجرا شود، با افول ارزش دلار قیمت تمام مواد خام از جمله طلا افزایش خواهد یافت.

در مورد سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی چین، موسسه مالی بارکلیز کپیتال معتقد است چین در نیمه دوم سال جاری اقدامات انقباضی جدیدی انجام نخواهد داد و نرخ تورم در این کشور کاهش خواهد یافت. اگر اطمینان حاصل شود که چین برای مهار تورم اقدامات جدیدی انجام نمی‌دهد قیمت تمام مواد خام به شدت افزایش خواهد یافت زیرا نرخ رشد اقتصاد این کشور امسال بالای 9 درصد خواهد بود. بویژه در مورد طلا، تقاضای بالا از سوی شهروندان چین و هند و محدودیت عرضه به رشد قیمت‌ها کمک خواهد کرد.(نمابورس)

1879 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 43

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید