فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل تکنیکال و پیش بینی هفتگی طلا

  • شنبه, 12 آذر 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

در صورت تداوم سیاست و اقدامات اخیر بانک مرکزی مبنی بر کنترل قیمت ارز و سکه طلا، انتظار می رود بازار طی هفته جاری با ریزش و کاهش محسوس نرخ انواع ارز و طلا مواجه باشد.

خبرگزاری فارس: آخرین تحلیل تکنیکال و پیش بینی هفتگی بازار طلا


بازارهای جهانی

در هفته ای که گذشت وزیران دارایی اروپایی برای مبارزه با وضعیت بد اقتصادی این قاره نشست مهمی را برگزار کردند که می تواند بحران مالی حاکم بر بازارهای مالی منطقه اروپا را تقویت کند. کارشناسان بین المللی تصمیمات وزرای اقتصادی کشورهای اروپایی را انبساطی ارزیابی کرده و به بهبود نسبی وضعیت اقتصادی و بازار طلا و بورس امیدوارند.
این امر می تواند قیمت طلا را تا سطوح بیش از 1750 دلاری تقویت کند.

از نظر تکنیکالیست ها، قیمت طلا در بازارهای جهانی تا ژانویه (۱۱دی ماه 90) با افزایش مواجه خواهد بود. هدف قیمتی (Target Price) طلا در بازه زمانی یک ماهه (فرا رسیدن ژانویه) محدوده 1800 تا 1900دلاری این فلز ارزشمند ترسیم
می کنند. فاندامنتالیست ها این نظریه را در صورتی می پذیرند که رکود و وخامت اوضاع اقتصادی جهانی و اروپا تعمیق بیشتری یافته باشد. جیم راجرز، سرمایه گذار معروف بین المللی معتقد است که قیمت طلا طی ۱۱ سال گذشته در حال افزایش بوده است.

بازار ایران

در هفته گذشته و در پی تصمیم بانک مرکزی ایران مبنی بر کاهش قیمت ارز و طلا، سیر شتابان افزایش بهای ارز و طلا در بازار ایران متوقف شد. این رویداد در حالی رخ داد که هجوم سرمایه گذاران و سهامداران فعال در بورس به قصد خروج هیجانی از بازار سرمایه و ورود منابع و سرمایه ها بسوی معاملات سکه طلای آتی و نقدی، شدت بی سابقه ای یافته بود.
بانک مرکزی بعنوان بزرگترین دارنده ذخایر طلای کشور در اقدامی کارشناسی نشده قیمت هر قطعه سکه طلای بهار آزادی را تا رقم 6.188.000 ریال در روز 6 آذر ماه افزایش داده بود که با توجه به ارزش ذاتی سکه طلا، از حباب 88 هزار و 400 تومانی برخوردار بود. 
هجوم سرمایه گذاران بازار سهام به منظور فروش سریع سهام و خریداری سکه طلای آتی و نقدی ، بورس کشور را با خطر ریزش شدید و سقوط بی محابای آن مواجه ساخته بود. این امر مدیران بانک مرکزی و  متولیان امر را بر آن داشت که از رشد بی رویه و شتابان ارز و طلا در بازارهای مالی کشور ممانعت به عمل آورند، بطوری که در یک اقدام ضربتی و با دستور رئیس بانک مرکزی در عرض سه روز، از قیمت پایه سکه طلا به میزان 88 هزار و 400 تومان کاسته شد. این در حالی بود که نرخ طلا در بازارهای جهانی، قبل و بعد از کاهش 88 هزار تومانی نرخ سکه طلا، تغییر محسوسی نیافته بود.

در پی صعود نرخ جهانی طلا که از عصر روز چهارشنبه شتاب گرفت، بحران سفارتخانه ها، احتمال تحریم نفتی و بانک مرکزی توسط وزاری خارجه اتحادیه اروپا در جلسه پنج شنبه و غیره، قیمت هر قطعه تمام سکه بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد که تا مبلغ 585 هزار تومان کاهش یافته بود، بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفته و تا سطوح  615 هزار تومانی ترقی یافت.
در بورس کالای ایران نیز که روزانه بیش از 100 میلیارد تومان سکه طلای آتی (فیوچر) با استفاده از اهرم مالی یک به ده، معامله می شود،صفهای فروش سکه طلا در کلیه موقعیت ها (پوزیشن دی،اسفند،اردیبهشت و تیرماه) برچیده شد و نرخ معاملات رو به فزونی گذاشت.

از نکات جالب بورس کالای ایران ، افزایش وجه تضمین قراردادهای آتی سکه  از ۱۲ آذر ماه به ۸۰۰  هزارتومان است. در حالیکه وجه تضمین قراردادهای آتی سکه در 12 آذر ماه سال گذشته 400 هزار تومان بود.

پیش بینی قیمت سکه طلا (12 تا 19 آذر ماه)

اخبار منتشر شده از اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر سر تحریم نفتی ایران و بانک مرکزی بر خلاف پیش بینی ها رقم خورده و اقتدار ایران مانع از تصمیم و تصویب تحریم نفت ایران و یا بانک مرکزی گردید. در این ارتباط،کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت برای تحریم نفتی ایران ضروری است تمام 27 کشور عضو اتحادیه اروپا  توافق کنند،اما این امر دور از ذهن است. سخنان اوتینگر نشان می‌دهد تحریم واردات نفت از ایران غیرقابل انجام است.
اتحادیه اروپا روزانه 450 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند و این میزان 18 درصد کل صادرات نفت ایران است.

تنها دستاورد نشست وزاری اروپایی افزودن نام 180 شخص حقیقی و حقوقی به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا بود که تأثیر معناداری بر  اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران برجای نخواهد گذاشت. بدین ترتیب نشست وزرای اتحادیه اروپا را می توان شکست اجماع غرب بر علیه ایران در مقطع فعلی برشمرد امری که می تواند بازار سهام و اقتصاد ایران را تقویت کرده و از قیمت ارز و سکه طلا در روز بازگشایی بازارها (شنبه 12 آذر ماه) بکاهد.
در صورت تداوم سیاست و اقدامات اخیر بانک مرکزی مبنی بر کنترل قیمت ارز و سکه طلا، انتظار می رود هفته جاری با ریزش و کاهش محسوس نرخ انواع ارز و طلا مواجه باشد.

پیشنهاد:

خرید و نگهداری طلا به خصوص انواع سکه با دید میان مدت و بلند مدت در نرخ های 560 تا 580  هزار تومان توصیه می شود. افق قیمت طلا، دستیابی به سطوح 2000 دلاری این فلز گران بها تا انتهای سال جاری میلادی (11 دیماه 90) است.
افزایش نرخ تورم و بهای ارز در ایران، افزایش قیمت سکه را در بازار داخل تقویت خواهد کرد. هدف قیمتی کوتاه مدت (یک هفته تا یکماه) سکه طلا در سطوح 580 تا 615 تومان، هدف قیمتی میان مدت ( 3 ماهه) در سطوح 650 هزار تومان و هدف قیمتی بلند مدت (6 ماه تا یکسال) در سطوح 750 تا 800 هزار تومان ، از سوی کارشناسان داخلی  پیش بینی می شود.

حافظ عزیزی نقش/ تحیلیل گر بازارهای مالی

3259 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 723

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید