فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

سقوط طلا به زير 1700

  • سه شنبه, 22 آذر 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

گروه بازار پول_ مسعود رضا طاهری: قيمت جهاني طلا پس از مدت‌ها حركت در سطح بالاي 1700 دلار روز گذشته به زير اين سطح تنزل كرد.هر اونس طلا در بازار جهاني روز گذشته در محدوده 1660 تا 1680 در نوسان بود. در بازار داخلي نيز قیمت سکه با 3000 تومان کاهش مواجه شد، اما قیمت سکه دولتي 1560 تومان بالا رفت. در كنار بازار سكه كه روند كاهشي داشت بازار ارز روند صعودي به خود گرفت و شاهد افزایش 18 تومانی قیمت دلار آمریکا و رسیدن آن به نرخ 1360 تومان بود.

 

 

 


بازار سکه
روز گذشته قیمت سکه بهارآزادی در بازار با 3000 تومان کاهش به 587 هزار تومان رسید. در این میان قیمت فروش سکه در بازار آتی برای فروش در تیرماه 22 هزار تومان دیگر کاهش یافت که طی دو روز گذشته پس از هشدار رییس کل بانک مرکزی مبنی بر پیش فروش سکه از طریق بانک مرکزی، در مجموع بیش از 40 هزار تومان افت داشته است. در عین حال قیمت سکه در بازار آزاد تنها 3000 تومان کاهش یافت که با وجود افت بیش از 40 دلاری قیمت جهانی طلا در بازار لندن، افت قیمت آن را نمی‌توان تنها به هشدار بانک مرکزی مربوط دانست.
با این حال سکه طرح قدیم بدون تغییر 610 هزار تومان فروخته شد. نیم سکه نیز در این شرایط در بازار تنها 1000 تومان افت قیمت داشت و به نرخ 282 هزار تومان رسید. نرخ فروش ربع سکه هم تغییری نداشت و مانند روزهای قبل 145 هزارتومان فروخته شد.
افت قیمت جهانی طلا و انتظار کاهش قیمت سکه در بازار داخلی در شرایطی است که بانک مرکزی قیمت انواع سکه دولتی را گران کرد. دیروز قیمت سکه بهار آزادی در بانک مرکزی با 1560 تومان افزایش تا 527 هزار و 800 تومان بالا رفت. قیمت نیم سکه دولتی هم دیروز 1040 تومان گران شد و به 254 هزار و 280 تومان رسید. ربع سکه و سکه گرمی نیز هر یک با 520 تومان افزایش به ترتیب به 127 هزار و 400 تومان و همچنین 71 هزار و 760 تومان رسید. با افزایش قیمت سکه دولتی و افت اندک قیمت فروش سکه بازار ، فاصله قیمت آنها دیروز به 60 هزار تومان رسید.این میزان البته با توجه به قیمت خرید سکه بازار 53 هزار تومان است که همچنان مردم را به پشت درشعب بانک‌های ملی می‌کشاند.
فروش سفارشی سکه ممنوع!
خبرهای تایید نشده از صفوف به هم فشرده صبحگاهی سکه پشت در شعب منتخب بانک ملی، نشان از وخامت روز افزون اوضاع این صف‌ها دارد. توزیع نامناسب سکه در این صف‌ها و خبرهای تایید نشده از تبانی برخی عوامل دست‌اندرکار نیز در گزارش خبرگزاری مهر به نحوی مطرح شده که بانک مرکزی را ناگزیر به صدور بخشنامه مبنی بر ممنوعیت پذیرفتن سفارش فروش عمده در بانک‌های ملی کرده است. بر اساس این گزارش بانک مرکزی به منظور تعدیل نرخ سکه‌ها در بخشنامه ای خطاب به روسای شعب بانکهای عرضه‌کننده سکه بانکی، فروش هرگونه سکه به صورت سفارشی را ممنوع اعلام کرده و عنوان کرده است که شعب سفارش نپذیرند.
این در حالی است که این بانک برای افزایش نظارت بر نحوه فروش و عملکرد شعب عرضه‌کننده سکه، بازرسانی را در شعب به صورت نامحسوس قرار داده است تا دقت بیشتری بر عملکرد کارمندان و شعب و سایر موارد صورت گیرد. در حال حاضر حدود 60 شعبه بانک ملی در تهران و حدود 120 شعبه همین بانک در سراسر کشور نسبت به فروش سکه بانکی با قیمت تعیین شده توسط بانک مرکزی، اقدام مي‌کنند. ازدحام جمعیت در مقابل بانک‌ها برای خرید سکه، مشکلاتی را برای شعب و کارمندان بانکی ایجاد کرده است که نباید این موضوع را از نظر دور کرد، برخی از کارمندان شعب عرضه‌کننده سکه نسبت به ازدحام و شلوغی جمعیت ابراز نارضایتی دارند و عنوان مي‌کنند که این موضوع بر عملکرد آنها تاثیرگذار است.
حراج صبحگاهی شمش طلا در بانک کارگشایی
همچنین روابط‌عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: با هدف ایجاد ثبات در بازار طلا از روز دوشنبه مورخ 21/9/1390 علاوه بر نوبت عصر، در نوبت صبح نیز حراج شمش طلا در بانک کارگشایی صورت می‌گیرد و متقاضیان می‌توانند نسبت به تامین نیازهای خود اقدام نمایند.
دلار افزایش قیمت را از سر گرفت
انتظار برای کاهش قیمت در بازار سکه در حالی است که قیمت دلار در بازار دیروز با 18 تومان افزایش تا 1360 تومان بالا رفت. بانک مرکزی قیمت دلار مرجع و دلار بازار فرعی را هر یک 1 تومان افزایش داد و به ترتیب 1095 تومان و 1205 تومان تعیین کرد. فاصله قیمت دلار رسمی و غیر رسمی دیروز دوباره تا 265 تومان افزایش یافت.این در حالی است که قیمت دلار حواله‌اي 1350 تومان بود. صرافان پیش افتادن قیمت اسکناس دلار از حواله آن را افزایش تقاضا برای اسکناس عنوان کردند. در مقابل قیمت یورو و صد ین ژاپن هر یک با 10 تومان کاهش به ترتیب به 1825 تومان و 1730 تومان رسید. پوند انگلیس هم 5 تومان ارزان شد و 2150 تومان اعلام شد.
طلا در بازارهای جهانی
قیمت طلا در بازار‌های جهانی در اولین روز کاری بازار‌های بین‌المللی از سطح بسته شده 1711 دلار با 44 دلار کاهش در بازار لندن به سطح 1667 دلار رسید. عوامل نهایی اعلام شده برای افت قیمت طلا در بازار‌های جهانی فروش عمده و افزایش ارزش دلار آمریکا اعلام شده است. در این میان 88/0 درصد از افت قیمت طلا به تقویت ارزش دلار و 73/1 درصد مربوط به فروش عمده گزارش شده است. تفکیک مقداری این شرایط نیز نشان مي‌دهد که تا رسیدن به کف قیمت طلا در بازار لندن، افت 15 دلار مربوط به تقویت دلار و کاهش 29 دلار آن مربوط به فروش عمده بوده است. قیمت طلا در ساعات بعد و تا غروب دیروز به وقت تهران به 1667 دلار رسید.
شواهد نشان مي‌دهد كه احتمال كاهش قيمت جهاني طلا همچنان وجود دارد.

2622 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 741

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید