فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

طلا باز هم رشد می‌کند؟

  • یکشنبه, 27 آذر 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

در هفته‌ای که گذشت، روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتي هيجاني همراه بود. به طور کلي طلا در هفته اخير روند نزولي داشت. قيمت طلا در هفته گذشته از میانگین 75/1669 دلار به ازای هر اونس در 12 دسامبر سال 2011، به ميانگين قيمت 75/1591 دلار به ازای هر اونس در تاريخ 16 دسامبر (روز جمعه گذشته)، رسيد به طوري‌كه در هفته گذشته طلا با بيشترين افت قيمت از ماه سپتامبر (7 درصد) همراه شد.

 

 اهم اتفاقاتی که در هفته اخير در بازارهاي جهاني افتاده و بازار طلا را نيز تحت تاثير خود قرار داده‌است، به شرح زیر است:
در ابتداي هفته معاملاتی گذشته به گزارش خبرگزاري رويترز (Reuters)، كاهش تقاضاي فيزيكي براي فلزات گرانبها مانند طلا در منطقه آسيا خصوصا دو كشور چين و هند كه بزرگ‌ترين مصرف‌كننده‌هاي بزرگ طلا در جهان محسوب مي شوند موجب شد تا بهاي طلا افت قابل توجهي را در هفته قبل داشته باشد. علت عمده اين مساله پايان يافتن فصل فستيوال‌ها و موسم ازدواج در اين كشورها عنوان شده است.
اين در حالي است كه براساس گزارش سايت TheStreet، شدت يافتن بحران بدهي در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و كاهش رتبه اعتباري 6 كشور اروپايي مانند اسپانيا و ايتاليا توسط موسسه رتبه‌بندي فيتچ (Fitch)، نيز موجب شد تا ارزش نرخ برابري يورو در برابر دلار آمريكا كاهش يابد. اين امر نيز موجب شد تا طلا به دنبال افت ارزش يورو در بازارهاي جهاني با كاهش قيمت همراه شود.
در همين حال براساس گزارش سايت بلومبرگ، ناتواني سران كشورهاي اروپايي در نشست دو روزه سران اروپا در بروكسل مبني بر توافق به حل بحران بدهي منطقه يورو، موجب شد تا نگراني‌هايي در بين سرمايه‌گذاران و معامله‌گران بين‌المللي در مورد بحران بدهي كشورهاي حوزه يورو و احتمال سرايت آن به كشور آمريكا به وجود آيد. همين امر نيز ترس از ورشكستگي بانك‌ها و كمبود نقدينگي را در بين معامله گران بين‌المللي تشديد کرد كه در نتيجه اين موضوع نيز تقاضاي خريد طلا در هفته قبل با كاهش همراه شد و فروش‌هاي هيجاني و سوداگرانه توسط سرمايه‌گذاران و معامله‌گران بين‌المللي موجب شد تا بهاي اين فلز ارزشمند در هفته گذشته در بازارهاي جهاني با كاهش همراه شود.
به گزارش سايت اخبار كيتكو(KitcoNews) طلاي فيوچر تحويل ماه فوريه، با افتي 9/6 درصدي در روز جمعه هفته قبل به قيمت 1597.90 دلار به ازای هر اونس، در بورس فلزات نيويورک معامله شد.
در همین حال در انتهای هفته گذشته به گزارش گروه تحقیقات سايت كيتكو، از بین نظر سنجی انجام شده از بین 31 نفر، 22 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت کردند که در بین این افراد 14 نفر پیش بینی افزایش قیمت برای طلا و 8 نفر پیش بینی افت قیمت را در هفته آينده داشته‌اند.
این اتفاقات در حالی است که مهم‌ترين عوامل تاثيرگذار روی قيمت طلا در هفته‌هاي آتي، سياست‌هاي بانک مرکزي اروپا در افزايش يا ثبات نرخ بهره بانکي، نحوه اقدام اتحاديه اروپا در مقابله با بحران به وجود آمده در کشورهاي اين منطقه، سياست‌هاي تورم‌زدايي چين و نيز احتمال ترکيدن حباب قيمتي مسکن در اين کشور، فستيوال‌هاي كشور چين و هند، نرخ بهره بانکي فدرال رزرو آمريکا و گزارش اداره کار آمريکا، بروز بلاياي طبيعي، بهاي نفت در بازارهاي جهاني و همچنين بروز تنش‌هاي سياسي در کشورهاي جهان خواهد بود.
تحليل تکنيکال طلا
با توجه به شواهد موجود در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد طلا ممكن است وارد سيكلي، نزولي شده باشد، ولي كماكان روند بلندمدت آن صعودي است.
برای هفته معاملاتی آتی اين پيش‌بيني وجود دارد که با احتمال زیادی، طلا در اين هفته با روندي صعودي همراه باشد. در اين صورت اگر طلا بخواهد روندي صعودی داشته باشد، قيمت آن با عبور از نزديک‌ترين مقاومت قيمتي خود که 1610 دلار است، با احتمال زيادي تا مقاومت قیمتی 1650 دلار نيز افزايش پيدا خواهد کرد و در غير اين صورت چنانچه طلا بخواهد روندی نزولي داشته باشد، در صورت عبور کردن از ساپورت قيمتي مهم 1560 دلار، احتمال اينکه قيمت آن تا حمايت تاريخي 1500 دلار به ازای هر اونس نیز نزول پيدا کند، وجود دارد. در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، پیش‌بینی می‌شود طلا در این هفته روندي صعودي داشته باشد، اگرچه ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه شود و شواهد موجود در تکنیکال نیز از این پیش‌بینی حمایت می‌کند.


2817 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 761

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید