فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

پیش‌بینی افزایش دلار و سقوط طلا

  • یکشنبه, 04 دی 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

یک کارشناس اقتصادی آینده طلا را تشریح و پیش‌بینی کرد که شاخص دلار افزایش و درنتیجه انس جهانی کاهش خواهد یافت، همچنین کف قیمتی طلا در سال جدید میلادی در فوریه مشخص می‌شود.

 

خبرگزاری فارس: پیش‌بینی افزایش شاخص دلار و سقوط طلا/رشد دلار رشته هدفمندی را پنبه می‌کند


فرزان سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص چشم‌انداز نرخ جهانی طلای اظهار داشت:‌ در صورتی که نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا همچنان به سمت صفر تنزل یابد، ارزش دلار افزایش و انس کاهش پیدا می‌کند.این پیش‌بینی نیز به این دلیل است که سیاست جدید بانک مرکزی اروپا کاهش نرخ بهره است تا اقتصاد اروپا خود را بازسازی کند.

وی با اشاره به اینکه در گزارش‌های بانک مرکزی اروپا نرخ بهره 0.5 درصد است، افزود: با توجه به این شرایط شاخص دلار افزایش خواهد یافت و با توجه به اینکه شاخص دلار 79.46 است، در صورتی که از مرز 82 عبور کند، انس به 1480 دلار می‌رسد. همچنین اگر شاخص دلار به 88 برسد نرخ طلا به حدود 1200 دلار کاهش می‌یابد.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: اگر این شاخص به 88 برسد و از آن عبور کند و به 100 نزدیک شود تانرخ انس تا 760 دلار پایین می‌آید. اگر شاخص دلار را با موقعیت‌های زمانی گذشته مقایسه کنیم دو سال گذشته که شاخص دلار 88 بود انس در 1250 دلار قرار داشت.

وی در خصوص وضعیت طلا تا سال جدید میلادی بیان کرد: تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی طلا تا 1680 رشد می‌کند ولی در سال جدید میلادی وقتی نرخ بهره اعلام و ادامه سیاست تنزل نرخ بهره 0.5 باشد، انس تا 1480 افت می‌کند.

سهرابی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی ها این است که در ژانویه طلا رشد می‌کند،آیا این گمانه‌زنی‌ها به واقعیت می‌پیوندد؟ گفت: این مسئله درست نیست، زیرا دلیلی ندارد که هر سال در این ماه طلا رشد کند، همان طور که امسال پیش بینی می‌شد که در سال‌های گذشته در فلان ماه طلا رشد یا افت می‌کند، ولی شرایط سیاستی منطقه این مسئله را نقض کرد،بنابراین همیشه نباید به طور حتمی این پیش بینی ها را اعلام کرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: خط مقاومت شاخص دلار 80.55 است که اگر از آن عبور کند به 82 می‌رسد . نکته ای که در زمان کاهش طلا در سال جدید میلادی به 1480 دلار وجود دارد این است که آیا در این زمان کشورها وارد خرید می شوند یا خیر؟

وی ادامه داد: ‌اما پیش بینی دیگری وجود دارد که اگر طلا به زیر 1480 دلار نرسد هدف طلا برای سال 2012 2400 دلار خواهد بود،ولی با توجه به افزایش شاخص دلار و کاهش نرخ بهره اروپا، قیمت طلای جهانی پایین می‌آید. البته همه این پیش‌بینی ها بستگی به شرایط سیاسی کشور‌ها دارد.

سهرابی گفت:مرگ رهبر کره شمالی و جانشینی پسر وی، حاکی از این است که سیاست دشمنی با امریکا همچنان وجود دارد و باعث شد اندکی شاخص دلار کاهش یابد،بنابراین ممکن است جنگ کره و آمریکا مطرح و جدی شود و این مسئله از رشد شاخص دلار جلوگیری می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: سال جاری کف قیمت طلا 1310 و سقف قیمت 1920 بود و احتمال دارد که کف قیمت سال 2012 میلادی 1480 و در این صورت سقف آن 2400 دلار خواهد بود. البته این پیش بینی در صورتی است که در ابتدای سال جدید میلادی طلا به دنبال کف قیمتی خود است و اگر این کف1480 باشد، سقف سال آینده 2400 خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه شخصاً  به دلایلی که گفته شد معتقدم کف قیمت سال جدید میلادی 1250 است نه 1480، تصریح کرد: افزایش قیمت دلار در بازار داخلی داخل باعث فشار تورمی به مردم می‌شود که در این صورت رشته هدفمندی یارانه‌ها با این اوضاع پنبه می‌شود.

وی در خصوص وضعیت طلا تایان سال 2011، اظهار داشت: طی چند روز باقی مانده سال 2011 طلا تا 1680 رشد می‌کند ولی در ابتدای سال جدید به دنبال کف قیمتی جدید است و تا فوریه به هر قیمتی که برسد یعنی 1480 یا 1200 کف قیمتی سال 2012 رقم می‌خورد و اگر ای کف 1480 باشد همان طور که گفته شد سقف قیمتی آن سال 2400 خواهد بود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه من معتقدم کف قیمتی حدود 1250 دلار است، گفت: قیمتی که در انتهای فوریه مشخص می‌شود در سقف قیمتی سال آینده بسیار مهم است و در آن زمان خرید به صرفه است. نرخ بهره اروپا در سال جدید میلادی مشخص می‌شود و سیاست جدید بانک مرکزی امریکا نیز به این زودی ها مشخص نمی شود و تا نیمه 2013 سیاست آنها ثابت نگه داشتن نرخ بهره است.

 

3406 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در کدال
کد خبر: 788

آخرین اخبار کدال

گزارشات پر بازدید