فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحليل بنيادي فولاد مباركه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگ‌ترين واحد توليد فولاد در ايران در نخستين گزارش خود برای سال 90، تولید 9/4 ‌میلیون تن انواع محصول را پیش‌بینی كرده كه بخش عمده آن به نورد گرم اختصاص دارد.اين در حالي است كه با اجراي طرح‌هاي توسعه در دو سال گذشته، ظرفيت توليد فولاد خام و نورد شركت به 4/5 ميليون تن رسيده است. علاوه بر اين، با خريد واحد 5/1 ميليون تني فولاد هرمرگان، ظرفيت توليد شركت در سال‌هاي آينده به 7 ميليون تن خواهد رسيد كه رشد ظرفيت مزبور در سال جاري محقق نخواهد شد. در جدول يك جزئيات آخرين بودجه فروش شركت در سال 90 را در كنار پيش‌بيني تحليلي مشاهده می‌کنید.


لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید ...

 

 

در خصوص ارقام جدول شماره يك بايد به چند نكته توجه داشت:
1 - تناژ و تركيب فروش محصولات در سال 90 نسبت به بودجه شركت با افزايش 500 هزار تني مواجه شده است. علت اين مساله، احتياط شركت در پيش‌بيني بودجه توليد سال آينده است كه به دليل محافظه كاري، حجم توليد را با حدود 11 درصد كاهش در نظر گرفته است. عدم‌ارائه دلايل كافي در اين خصوص مورد توجه حسابرس نيز بوده و در گزارش خود به اين مساله اشاره داشته است. بدين ترتيب در پيش‌بيني تحليلي با فرض ثبات شرايط در سال 90، دست يابي به ظرفيت 4/5 ميليون تن مد نظر قرار گرفته كه متناسب با توان توليدي و عملكرد شركت در سال گذشته است.
2- قيمت ميانگين فروش محصولات مباركه معادل آخرين قيمت‌هاي ورق سرد و گرم در منطقه خليج فارس در نظر‌گرفته شده است؛ بنابراين با لحاظ كردن قيمت 710 و 810 دلاري به ترتيب براي نورد گرم و سرد و نرخ تبديل دلار 10500 ريالي، قيمت فروش هر كيلو نورد گرم و سرد به ترتيب معادل 7455 ريال و 8505 ريال در نظر گرفته شده است. قيمت محصولات پوشش دار نيز با توجه به قيمت فروش داخلي اين توليدات در ماه اسفند، معادل 11500 ريال در هر كيلو فرض شده است. حال به جدول شماره 2 توجه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از صورت سود و زيان شركت در سال 90 در كنار پيش‌بيني شرکت ارائه شده است.در خصوص ارقام جدول شماره دو توجه به چند نكته حائز اهميت است:
1 - عمده هزينه مواد مصرفي شركت به خريد سنگ‌آهن و قراضه و سایر مواد اختصاص دارد. با عنايت به واقع بینی بودجه در خصوص پیش‌بینی نرخ مواد اولیه، این هزینه در پیش‌بینی تحلیلی بدون تغییر نسبت به بودجه برآورد شده است. در سرفصل سربار و دستمزد نيز با توجه به انعكاس آثار هدفمندسازي يارانه‌ها، پيش‌بيني بودجه واقع بينانه به نظر مي‌رسد. بدين ترتيب در بخش تحليلي با در نظر گرفتن افزايش 500 هزار تني حجم فروش، بهاي تمام شده با مفروضات بودجه تعديل و افزايش يافته است.
2 - شرکت در سال مالی 90 مبلغ 500 ميليارد ريال پرداخت به صندوق بازنشستگي فولاد پيش‌بيني كرده كه بر اساس تصميمات مجمع فوق‌العاده مورخ 29 آبان 89 (مبني بر قطع پرداخت به صندوق كاركنان فولاد از سال 90)، هزينه مزبور در سال جديد موضوعيت ندارد. اين نكته در گزارش حسابرس نيز مورد توجه بوده است؛ بنابراين، در پيش‌بيني تحليلي هزينه 500 ميليارد ريالي مورد اشاره از سرفصل هزينه‌هاي عمومي حذف شده است.
3 – ساير درآمدهاي عملیاتی و متفرقه، درآمدهاي سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مالي در پيش‌بيني تحليلي مطابق بودجه شرکت در نظر گرفته شده‌اند. اما در بخش ماليات، با لحاظ كردن سهم فروش داخلي و خارجي و معافيت‌هاي مالياتي، اين سرفصل در پيش‌بيني تحليلي مورد محاسبه مجدد قرار گرفته است.
با لحاظ كردن موارد فوق مشاهده مي‌شود كه سود خالص هر سهم فولاد مباركه در سال 90 مطابق مفروضات اين برآورد، معادل 332‌ ريال به دست مي‌آيد. بنابراین، می‌توان گفت در صورت عدم‌رشد قيمت‌هاي فروش از سطوح جاري احتمالا سودآوری «فولاد» نسبت به سال گذشته عمدتا به دليل افزايش هزينه‌ها 17 درصد كاهش خواهد يافت. البته افزايش نرخ برابري دلار، كاهش كنترل‌هاي دولت بر بازار و نيز احتمال تقويت بازار جهاني فولاد از عواملي هستند كه مي‌توانند منجر به افزایش قيمت محصولات و سودآوري مباركه شوند. محاسبات نشان مي‌دهد كه در نظر‌گرفتن يك افزايش 1000‌ ريالي در قيمت محصولات سه‌گانه مباركه براي ميانگين سال 90 با فرض ثبات ساير عوامل بيش از 160‌ ريال بر درآمد خالص هر سهم موثر خواهد بود. در خصوص P/E «فولاد» نيز بايد توجه داشت با لحاظ كردن پيش‌بيني تحليلي، نسبت مزبور در محدوده بالاتر از 8 واحد قرار مي‌گيرد كه معادل بالاترين نسبت قيمت بر درآمد براي سهام اين شركت از بدو ورود به بورس (در اسفند ماه 85) است. بدیهی است کارشناسان با تغییر مفروضات می‌توانند به ارقام متفاوتی در خصوص میزان سودآوری شركت دست یابند.

1521 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1

گزارشات پر بازدید