فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاه به بنیادی نفت و گاز پارسیان

  • شنبه, 29 بهمن 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

شركت گسترش نفت و گاز پارسيان در تاریخ 8 مرداد 86 تأسيس شده است. در حال حاضر اين شركت در زمينه سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي و تلاش برای تبديل به يك هلدينگ تخصصي پتروشيمي در سطح كشور در حال فعاليت مي باشد.

به گزارش بورس نیوز در حال حاضر این شرکت در حوزه ی های زیر در حال فعالیت است:

* خريد و فروش، صادرات و واردات و ساخت، توليد و مونتاژ كليه كالاهاي تجاري مجاز

* ارائه كليه خدمات تجاري، فني و تخصصي در داخل و خارج كشور

* سرمايه گذاري در سهام شركتهاي موجود داخلي و خارجي

* اخذ تسهيلات از بانكها و موسسات اعتباري داخلي و خارجي

* ايجاد شعب و نمايندگي در داخل و خارج كشور

* مبادرت به كليه امور تجاري مجاز در چارچوب اهداف شركت


ترکیب سهامداران عمده:

بیش از 99.5 درصد از مالکیت این شرکت در اختیار شرکت سرمایه گذاری غدیر است. و بقیه ی آن نیز متعلق به شرکت های کوچک دیگر که حتی برخی از آنها نیز مجدداً زیر مجموعه ی غدیر هستند.

با توجه به توضیحات و اقدامات شرکت، می توان این شرکت را جزو شرکت های ارزنده و قدرتمند به حساب آورد. تقریبا می توان گفت که این شرکت کاری شبیه به شرکت سرمایه گذاری غدیر را انجام می دهد.

نگاهی به گزارش مالی شرکت:

پیش بینی سود سال 91 و عملکرد 12 ماهه سال 90


این شرکت با سرمایه 6000 میلیارد ریال توانست در پاسان سال مالی 90 ، مبلغ 1564 ریال را برای هر سهم خود محقق کند و برای پیش بینی سال 92 خود نیز رقم 1529 را در نظر گرفته است که این رقم کاملاً محافظه کارانه درج شده و قطعاً تعدیل های مثبت زیادی در انتظار این شرکت خواهد بود.

بررسی پرتفوی بورسی (دارایی در حال حاضر):

همانطور که در جدول مشاهده می شود، این شرکت سود کلانی را از بابت خرید پتروشیمی مارون در کارنامه ی خود دارد و حتی فقط با فروش همین یک سهم در سال مالی جدید، می تواند رقم پیش بینی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری را محقق کند.

در مورد سود حاصل از سرمایه گذاری هم می توان گفت که شرکت های پتروشیمی اکثراً در یک دوره زمانی که دلار غوغا کرده بود توانستند مقداری سود حاصل از تسعیر ارز را به دست آورند و نیز بر تعدیل های عایدی خود افزودند. همانطور که در سالهای گذشته شرکت های پتروشیمی در عایدی نهایی خود پیشرفت چشمگیری داشتند، امسال نیز این موضوع می تواند بر افزایش عایدی های شرکت های پتروشیمی موثر باشد و شرکت نفت و گاز پارسیان نیز از این افزایش عایدی ها سود بسیاری را کسب خواهد کرد.

محاسبه NAV برای شرکت :

با توجه به این که تغییراتی در سبد سهام شرکت نفت و گاز پارسیان بعد از تاریخ سال مالی (30 آذر 90) ایجاد شده است و مقدار سهام در بعضی از شرکت های زیرمجموعه تغییر کرده است، NAV حدود 550 تومان به دست آمده است. گفته می شود که این تغییر در سبد سهام باعث شده که چندان اختلافی در قیمت تمام شده و ارزش بازار سهام تغییر یافته، دیده نمی شود و در واقع با گذشت زمان و فعالیت بیشتر شرکت ، این NAV به زودی افزایش خواهد یافت.

تا اینجا محاسبات و نظرات تحلیلی بوده است و در ادامه به اخبار و شایعاتی که در پیرامون این سهم دیده می شود، می پردازیم:

* طبق اخبار واصله ، ۸۷ درصد تولید اوره کشور در اختیار این شرکت است و از لحاظ تولید جزو ۱۰ شرکت اول دنیا می باشد. این شرکت در سال آینده هم برنامه حضور در ۵ کشور اول این محصول را دارد. در تولید متانول هم دومین تولیدکننده دنیا به شمار می رود که ۱۰ درصد این محصول دنیا را از طریق تولید ۳.۳ میلیون تنی پتروشیمی زاگرس تولید می کند.

* نقل قول از مدیرعامل نفت و گاز پارسیان: درحال حاضر حدود ۲ میلیارد یورو پروژه در دست اجرا داریم که عمده آنها مربوط به داخل شرکت‌ها بوده و هیچ سودی از سهامداران کم نمی‌کنیم. فاز سوم پردیس، فاز دوم کرمانشاه، بنزین و روغن‌سازی پالایشگاه تبریز، راه‌اندازی فاز ۳ و ۴ پتروشیمی شیراز از جمله این پروژه‌ها هستند که دارای پیشرفت فیزیکی ۵ تا ۹۰ درصد است .

* مدیر عامل این شرکت در صحبت های خود درجلسه معارفه بیان داشته که سهام این شرکت در P/E کمتر از 5 عرضه می شود. این درحالی است که عمر همه صنایع زیرمجموعه آن نو و تازه بوده و در موقعیت مناسبی از لحاظ صادرات قرار دارد .

* مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسیان در در مورد ارز و تحریم‌ها نیز گفته است: بحث ارز موضوعی شیرین بوده و منتظر تخفیف آن از طرف دولت هستیم. قیمت ما در بودجه هم براساس قیمت‌های مرجع بانک مرکزی بوده و تاکنون هم مانعی در بحث تجارت خارجی نداشتیم. شرکت تحریم‌ها و آثار آنها را پیش‌بینی کرده و تمهیداتی از سال قبل در نظر گرفته‌است و اقدام به جایگزین کردن مشتریان از کشورهای اروپا به کشورهای آمریکای لاتین و همچنین فروش به برخی از کشورهای اروپایی کرده است.

* سود انباشه ی شرکت نیز هم‌اکنون ۲۵۰ میلیارد تومان است که متعلق به سهامدار می باشد.

در سخنان مدیر عامل نکته جالبی قرار دارد که بدین قرار است:

سهامدار عمده ما هر سهم این شرکت را نمی‌خواهد بیشتر از ۷۰۰ تومان و کمتر از نسبت قیمت به درآمد ۵ مرتبه‌ای بفروشد.

نتیجه گیری :

با توجه به آینده ی رو به رشدی که می تواند این صنعت داشته باشد (البته با غلبه بر مشکلاتی مثل تحریم و خوراک و ...) می توان متصور بود که سهامدار عمده ی این شرکت که همان سرمایه گذاری غدیر می باشد، قیمت سهم را بالاتر از توقع سهامداران و کارشناسان ارائه می کند. این مورد در اکثر سهم هایی که غدیر عرضه کرده بود کاملاً نمایان است.

 

تحلیل از رضا خلیلی

2382 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1015

گزارشات پر بازدید