فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تأثیر عرضه اولیه برNAV "ومعادن"

  • یکشنبه, 27 فروردين 1391
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

یکی از چالش برانگیزترین موضوعات خبری در سال گذشته پیرامون بازار سرمایه، مباحث مربوط به تغییر نرخ بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن و نیز تعیین عوارض 30 درصدی برای گروه سنگ آهنی بود که انتشار این اخبار ، توقف سه ماهه نماد معاملاتی شرکت های هلدینگ سنگ آهنی "ومعادن"، "وامید" و دو قلوهای سنگ آهنی "کگل" و"کچاد" را در پی داشت.

مرتضی علی اکبری، معاونت مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در خصوص مباحث مطرح شده پیرامون تغییر در نرخ بهره مالکانه و نیز تعیین عوارض 30 درصدی برای این گروه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در حال حاضر نرخ بهره مالکانه برای هر کیلو سنگ آهن بطور متوسط همچنان 12 هزار تومان و برای هر کیلو کنسانتره 19 هزار تومان بوده که بر اساس چهار درصد نرخ فروش شمش محاسبه می شود. اما مقرر شده این رقم به صورت پلکانی افزایش یابد، با این شرط که آزادسازی قیمت ها نیز به صورت همزمان انجام شود.

 

 

 

وی در خصوص آزادسازی قیمت سنگ آهن به یکباره و از طریق انجام معاملات این فرآورده در بورس کالا و مشخص شدن قیمت واقعی آن بر اساس سیستم عرضه و تقاضا گفت: افزایش قیمت ها به صورت پلکانی، توافقی است که بین ایمیدرو و شرکت های سنگ آهنی بر قرار شده و اجرایی شدن طرح آزادسازی قیمت ها، یکباره نمی تواند انجام پذیرد.

تاکنون نیز جلسات متعددی برای اعلام نرخ های جدید سنگ آهن صورت گرفته، اما این جلسات نتیجه ای در بر نداشته و نرخ ها در محدوده قبلی می باشد.

علی اکبری در رابطه با وضعیت عملکردی شرکت های این گروه نیز تصریح کرد: تا پایان سال مالی 90 شرکت های معدنی به ویژه سنگ آهنی، عملکردی به مراتب بیشتر از پیش بینی ها داشته و به نظر می رسد سود محقق شده آنها بالاتر از بودجه های پیشنهادی می باشد.

وی در همین راستا چشم انداز این گروه را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در سال جاری خط 5 شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ظرفیت تولید 1.5 تن کنسانتره راه اندازی می شود. شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نیز در سال جاری در خطوط تولید هماتیتی و گندله سازی به ظرفیت کامل رسیده و طرح های دیگری نیز در دست اجرا دارد که در سال های بعدی شاهد بهره برداری از آنها خواهد بود. از همین رو به نظر می رسد وضعیت آتی دوقلوهای سنگ آهنی مثبت باشد.

مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در خصوص سهام "ومعادن" و NAV آن در بورس ابراز داشت: در حال حاضر NAV "ومعادن" به ازای هر سهم 411 تومان محاسبه شده که این رقم با عرضه سهام شرکت فولاد صبا نور در فرابورس در حدود 40 تومان افزایش یافته و به 451 تومان افزایش می یابد. این شرکت یکی از شرکت های گروه معدنی است که دارای ظرفیت تولید 1.5 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده صادراتی می باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه پروانه بهره برداری و مالکیت معادن این شرکت متعلق به خود آن است، مشمول شرایط نرخ گذاری ایمیدرو نبوده و از این لحاظ دارای مزیت است. چرا که این شرکت محصولات و فرآورده های تولیدی خود را بر مبنای نرخ جهانی به فروش می رساند و قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی مستقیماً بر سودآوری آن اثرگذار است.

علی اکبری با اشاره به اینکه 28 فروردین ماه جاری این سهم با سرمایه 24 میلیارد تومان وارد بازار می شود، درباره میزان ارزندگی این سهم تصریح کرد: نسبت قیمت به درآمدی هر سهم(P/E) در گروه سنگ آهنی بین 8 الی 9 واحد است، ولی به منظور ترغیب سرمایه گذاران و نیز در جهت حمایت از بازار سهام، سهام شرکت فولاد صبانور در قیمتی عرضه خواهد شد تا (P/E) آن پایین تر از این ارقام باشد.

این کارشناس بازار سرمایه روند جهانی فولاد را در سال جاری مثبت ارزیابی کرد و اذعان داشت: با توجه به وضعیت داخلی نرخ دلار در بازار آزاد که در محدوده 1800 تا 1900 تومان است و عدم ارایه ارز به قیمت رسمی برای واردات محصولات فولادی، احتمال افزایش بهای فولاد در بازار داخلی وجود دارد که این امر به نفع فولادی ها است.

این مقام مسئول درخصوص دلایل عدم اقبال سرمایه گذاران به سهام شرکت فولاد خراسان با وجود معامله محصولات تولیدی "فخاس" بالاتر از قیمت های در نظر گرفته شده در بودجه پیش بینی شده آن، گفت: شرایط فعلی شرکت فولاد خراسان بسیار مناسب می باشد، اما با توجه به پایین بودن میزان سهام شناور آن در بازار، حجم معاملات این سهم کم بوده و با محدودیت همراه است.

اما سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که سرمایه گذاری در این سهم با حجم تولید و فروش و EPS اعلامی آن برای سال مالی جاری ارزنده به نظر می سد.

وی درباره عدم توجه بازار به "فملی" و حجم پایین معاملات آن در بورس نیز خاطر نشان کرد: طی روزهای اخیر قیمت جهانی مس با افت همراه بوده و این امر موجب کاهش حجم معاملات این سهم در بازار شده است. اما به لحاظ ارزندگی، با توجه به طرح های توسعه ای در دست اجرا در "فملی" و افزایش میزان تولید آن به بیش از دو برابر میزان تولید سال گذشته، این سهم برای سرمایه گذاری در بازه زمانی بلند مدت گزینه مناسبی به نظر می رسد.

علی اکبری در خاتمه سخنان خود، گروه معدنی را جزو گروه های پر بازده امسال برشمرد و چشم انداز روشنی را برای سهام این صنعت پیش بینی کرد.

1266 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1194

گزارشات پر بازدید