فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی ایرالکو

  • شنبه, 02 ارديبهشت 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

شروين شهرياري
ايرالكو بزرگ‌ترين توليد‌كننده انواع محصولات آلومينيوم در كشور است كه با ظرفيت حدود 185 هزار تن توليد انواع شمش در سال اصلي‌ترين تامين‌كننده نياز داخلي به اين محصول به شمار مي‌رود. كل توليد كشور در سال گذشته 328 هزار تن شمش بوده است و مابقي نياز كشور تا سقف 500 هزار تن در سال از طريق واردات تامين مي‌شود.

 

 آلومينيوم ايران سومين شركت مشمول اصل 44 در بورس است كه در خرداد 86 با قيمت 12000 ريال در هر سهم به بورس وارد شد و دو بلوك 20 درصدي آن طي فرآيند خصوصي سازي به مجموعه مهر اقتصاد و سرمايه‌گذاري توسعه صنعتي واگذار شد. به رغم طي فرآيند خصوصي سازي، اين شركت بر‌خلاف ديگر نمايندگان اصل 44 در بورس اقبال بلندي نداشت و به سبب مشكلات متعددي نظير ادعاي آلوده‌سازي محيط زيست، مشكلات نيروي انساني و از همه مهم‌تر كاهش شديد قيمت‌هاي فروش تحت تاثير افت قيمت‌هاي جهاني آلومينيوم در مسير ركود عميقي قرار گرفت.
با اين وجود، اخيرا پس از جهش بيش از 50 درصدي قيمت‌ فروش محصولات در بورس كالا، «فايرا» مورد توجه مجدد سرمايه‌گذاران قرار گرفته است و با عرضه خرد 5 درصدي سهام شركت توسط مجموعه مهر اقتصاد طي هفته‌هاي اخير در بازار نقدشوندگي سهم نيز بهبود يافته است.
حال در راستاي پرسش مطروحه به بررسي تحليلي وضعيت سودآوري شركت مي‌پردازيم. براي شروع، به جدول شماره يك توجه كنيد كه مقايسه جامعي از قيمت فروش هر تن محصول شركت و بهاي تمام شده آن در دو سال گذشته ارائه مي‌كند.
بايد توجه داشت كه محصولات شركت در انواع مختلفي شامل اسلب، بيلت، شمش خالص و آلياژي به فروش مي‌رسند كه با عنايت به اختلاف قيمت كم اين محصولات و عدم تاثير تفكيك آنها در تحليل نهايي، در جدول يك كل محصولات تحت عنوان شمش آلومينيومي آورده شده است. در جدول شماره دو، آخرين پيش‌بيني سال 90 در زمينه فروش و بهاي تمام شده در كنار بودجه شركت براي سال 91 و پيش‌بيني تحليلي در اين زمينه را مشاهده مي‌كنيد.
بايد در نظر داشت حجم فروش محصولات در سال جاري در پيش‌بيني تحليلي معادل سال گذشته فرض شده و از افزايش توليد مورد پيش‌بيني در بودجه 91 به لحاظ حفظ جانب احتياط با عنايت به سابقه تاريخي صرف‌نظر شده است. از بعد قيمت‌هاي فروش؛ اخيرا واردات شمش آلومينيوم به دليل تحريم‌ها با محدوديت‌هايي مواجه شده كه همين امر زمينه رشد سريع قيمت‌هاي فروش «فايرا» در بورس كالا را فراهم آورده است. به اين ترتيب به علت كمبود شمش داخلي و مازاد مصرف، زمينه مناسبي براي فروش بخش عمده محصولات «فايرا» در داخل كشور به قيمت مطلوب ايجاد شده است. با قيمت شمش 2000 دلاري فعلي و با در نظر گرفتن پريميوم 300 دلاري فروش محصولات شركت در داخل و نرخ تبديل دلار 1800 توماني، قاعدتا قيمت فروش محصولات بايد در محدوده 4000 تومان در هر كيلو باشد. با اين وجود، قيمت اخير فروش محصولات اصلي شركت (شمش خالص) در بورس كالا در محدوده 4700 تومان در هر كيلو قرار داشته است. در برآورد تحليلي حاضر، با فرض ثبات شرايط موجود، قيمت‌هاي فروش كل محصولات اندكي پايين‌تر از نرخ‌هاي روز در نظر گرفته شده است.
حال براي تجزيه و تحليل بهاي تمام شده ابتدا به بررسي مواد مصرفي (كه اصلي‌ترين بخش هزينه شركت را تشكيل مي‌دهد) مي‌پردازيم. در اين زمينه به جدول شماره سه توجه كنيد.
همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، عمده هزينه مواد مصرفي شركت به خريد پود آلومينا اختصاص دارد كه حدود 70درصد آن به صورت داخلي از شركت آلوميناي جاجرم و مابقي آن به صورت وارداتي از طريق تهاتر با شمش آلومينيوم تامين مي‌شود. جدول شماره چهار برآورد تحليلي از هزينه مواد مصرفي در سال جاري در كنار بودجه شركت را نشان مي‌دهد.
بايد توجه داشت قيمت آلوميناي مصرفي شركت در طول دوره‌هاي مالي اخير بين 16 تا 18 درصد قيمت فروش هر تن محصول متغير بوده است. در برآورد تحليلي، قيمت خريد هر تن آلوميناي مصرفي در سال 91 به منظور رعايت جانب احتياط معادل 18 درصد نرخ فروش محصولات در نظر گرفته شده است كه البته از قيمت كنوني اين ماده بنا بر برآوردهاي غير‌رسمي (7500 ريال در هر كيلو) اندكي بيشتر است.
در زمينه ساير مواد مصرفي، بودجه 91 شركت گويا نبوده و تناژ مصرف و قيمت پتروليوم كك و ساير مواد اوليه بدون ارائه توجيهات لازم دچار تغييرات شديدي شده است. در برآورد تحليلي به منظور حفظ رويه، تناژ مصرف مواد مزبور معادل سال 90 در نظر گرفته شده كه با توجه به عدم فرض افزايش توليد يك برآورد منطقي است. همچنين قيمت هر تن از اين مواد اوليه با توجه به رشد نرخ دلار، به ميزان 50 درصد نسبت به بودجه 90 افزايش يافته است تا حاشيه امنيت مناسب در تخمين‌ها ايجاد شود. به اين ترتيب جدول شماره پنج، پيش‌بيني اجزاي بهاي تمام شده «فايرا» را نشان مي‌دهد.


يادآور مي‌شود، در بخش پيش‌بيني تحليلي در جدول شماره پنج، هزينه انرژي مصرفي (عمدتا شامل برق) با فرض 50 درصد رشد از ابتداي تابستان لحاظ شده است.
بنابراين، قيمت برق مصرفي شركت در سه ماهه اول سال 400 ريال در هر كيلووات و در نه ماه بعدي 600 ريال فرض شده تا آثار احتمالي اجراي مرحله دوم هدفمندسازي يارانه‌ها را پوشش دهد. هزينه دستمزد و ساير هزينه‌هاي سربار (به جز انرژي) نيز با 20 درصد افزايش نسبت به سال گذشته مد نظر قرار گرفته‌اند.
با جمع‌بندي موارد مطروحه، در جدول شماره شش مي‌توانيد پيش‌بيني سودآوري شركت آلومينيوم ايران در دوره‌هاي مالي اخير و سال جاري را مشاهده كنيد.
در جدول شماره شش در ستون برآورد تحليلي، ساير هزينه‌ها و درآمدها در سال 91 با توجه به واقع بيني بودجه معادل مفروضات آن لحاظ شده‌اند.
در پايان، توجه به چند نكته مهم در خصوص وضعيت شركت ايرالكو ضروري به نظر مي‌رسد:
1- شركت از خاصيت اهرمي فوق‌العاده بالايي برخوردار است؛ بدين معني كه كوچكترين تغيير در درآمدها و هزينه‌هاي شركت تاثير شگرفي بر سودآوري بر جاي مي‌گذارد. به عنوان يك نمونه، هر 100 تومان افزايش نرخ فروش شركت در اين برآورد مي‌تواند بيش از 600 ريال بر سود هر سهم موثر باشد. بدين ترتيب ريسك بالاي نوسانات سودآوري شركت بايد مد نظر سرمايه‌گذاران قرار گيرد.
2- «فايرا» در پايان آذر ماه 90 بيش از 865 ميليارد ريال زيان انباشته در حساب‌هاي خود داشته كه معادل بيش از 5000 ريال به ازاي هر سهم است.
بنابراين، حتي در صورت تحقق سودآوري مطلوب شركت در سال جاري، انتظار تقسيم سود طي مجمع امسال و سال آينده بعيد خواهد بود. البته بايد در نظر داشت اخيرا اين شركت بحث افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي را در دستور كار خود قرار داده كه در صورت اجرايي شدن مي‌تواند با از بين رفتن زيان انباشته و خروج شركت از شموليت ماده 141 قانون تجارت وضعيت متفاوتي براي ايرالكو از اين منظر ايجاد كند.
3- آلومينيوم ايران حدود 300 ميليارد تومان بدهي به شبكه بانكي دارد كه عمدتا معوق و شامل جرايم تاخير شده است. ثبات قيمت‌هاي فروش فعلي هر چند مي‌تواند مشكلات حاد تسهيلات بانكي را با گذشت زمان تخفيف دهد، اما بايد عنايت داشت كه حدود دو سوم از بدهي شركت به صورت ارزي است.
شركت از بابت تسعير نرخ ارز (رشد قيمت دلار رسمي به 1226 تومان) حدود 25 ميليارد تومان (1515 ريال به ازاي هر سهم) زيان تسعير ارز در سال 90 شناسايي كرده است. بدين ترتيب در صورت افزايش نرخ رسمي ارز، ريسك دوباره‌اي از محل تسهيلات ارزي متوجه شركت خواهد شد.
4- بيش از 3000 نيروي كاري اين شركت و مسائل پيرامون بهره‌وري اين حجم از نيروي انساني و نيز تداوم فشارهاي زيست محيطي براي تعطيلي خطوط قديم توليدي (كه يك سوم ظرفيت توليد كارخانه را تشكيل مي‌دهد) كماكان از مشكلات «فايرا» تلقي مي‌شود كه چشم انداز حل آن در كوتاه مدت متصور نيست.
با عنايت به جميع موارد فوق مي‌توان گفت بر اساس برآورد تحليلي (كه با لحاظ كردن برخي احتياط‌هاي لازم انجام گرفته است) شركت آلومينيوم ايران پس از چند سال تحمل زيان‌هاي سنگين اكنون در مرحله چرخش به سمت سودآوري قرار گرفته است كه البته اين تحول تنها در صورت ثبات قيمت‌هاي فروش فعلي اتفاق خواهد افتاد.
يادآور مي‌شود، «فايرا» در اولين گزارش پيش‌بيني درآمد خود در سال 91 كه در پايان سال 90 منتشر شده است، بدون لحاظ كردن تحولات اخير (كه از نيمه زمستان 90 با جهش قيمت شمش كليد خورده است) بودجه خود را ارائه كرده است كه با توجه به تاثير شگرف تحولات اخير بر سودآوري و خاصيت اهرمي آن، انتظار شفاف‌سازي از سوي مديريت مالي ايرالكو براي بازار احساس مي‌شود.
برآورد حاضر بر اساس پاره‌اي مفروضات انجام شده و كارشناسان با تغيير آن مي‌توانند به ارقام متفاوتي در رابطه با EPS ايرالكو دست يابند.


 

1277 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1213

گزارشات پر بازدید