فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی صبانور

  • شنبه, 09 ارديبهشت 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

«تامين مواد اوليه فولاد صبانور» از واحدهاي زيرمجموعه هلدينگ توسعه معادن و فلزات است كه پس از اجراي يك افزايش سرمايه 200 درصدي و ثبت سرمايه 24 ميليارد توماني با عرضه 10 درصدي سهام اخيرا پا به عرصه بازار اول فرابورس گذاشته است.


اين شركت يكي از توليدكنندگان نسبتا كوچك سنگ‌آهن دانه‌بندي شده در كشور مي‌باشد كه با اجراي برخي طرح‌هاي توسعه‌اي ظرفيت توليد خود را از حدود 800 هزار تن در سال به محدوده 4/1 ميليون تن در حال حاضر افزايش داده است.

 

 

يكي از مزيت‌هاي عمده شركت عبارت است از دارا بودن پروانه بهره‌برداري از معادن خود براي مدت 20 سال (1380 لغايت 1400) است. مالكيت پروانه ريسك وضع هزينه‌هاي اضافي از سوي دولت (نظير بهره مالكانه) را در مورد اين شركت منتفي مي‌سازد؛ حال آنكه ريسك مورد اشاره همواره در مورد شركت‌هاي همگروه نظير چادرملو و گل‌گهر وجود دارد. ذخاير قطعي معادن صبانور در حدود 58 ميليون تن است كه با توجه به عيار آنها استخراج حداقل 30 ميليون تن سنگ‌آهن دانه‌بندي را براي شركت در طول زمان بهره‌برداري ميسر مي‌سازد. به اين ترتيب با توجه به سال‌هاي سپري شده از عمر معادن و نيز با بهره‌گيري از حداكثر توان توليد (5/1 ميليون تن در سال) ذخاير فعلي كفاف حداقل 15 سال توليد آتي شركت را خواهد داد. (با فرض عدم كشف ذخاير احتمالي جديد). با اين مقدمه به منظور تخمين سودآوري «كنور» به سراغ جدول شماره يك و بررسي قيمت‌هاي فروش مي‌رويم.

 

همانطور كه ارقام جدول شماره يك نشان مي‌دهند 200 هزار تن از فروش شركت بابت تعهد تامين مواد اوليه به يكي از شركت‌هاي استان همدان (فولاد زاگرس) با قيمت نازل 40 هزار تومان در هر تن فروخته مي‌شود. مابقي محصولات شركت به بندر امام خميني منتقل و عمدتا به كشور چين صادر مي‌شود. برآوردهاي فعلي حاكي از قيمت 90 تا 95 دلاري سنگ دانه‌بندي به صورت فوب خليج فارس است. در برآورد تحليلي قيمت فروش محصول صادراتي با رعايت جانب احتياط 90 دلار و نرخ تبديل دلار 17000 ريال در سال 91 (به طور ميانگين) منظور شده است. شايان ذكر است، شركت فروش محصول خود را با قيمت حدود 95 دلار و نرخ تبديل دلار 1226 توماني ديده است، حال آنكه در جلسه معارفه، اتكا بر نرخ تبديل دلار آزاد در صادرات به صورت تلويحي تائيد شد. در جدول شماره دو جزئيات هزينه تمام شده «كنور» در سال جاري را مشاهده مي‌كنيد. (ارقام به ميليارد ريال)

در برآورد تحليلي، هزينه بهاي تمام شده در بخش مواد، دستمزد و سربار با توجه به واقع بيني بودجه معادل ارقام آن لحاظ شده اند. اما در بخش هزينه حمل با توجه به افزايش 16 درصدي تناژ حمل سنگ‌آهن صادراتي در سال 90 نسبت به سال 91 هزينه‌ها با لحاظ كردن اين نرخ رشد و نيز افزايش 20 درصدي هزينه حمل نسبت به سال گذشته لحاظ شده است، تا احتياط در برآوردها ناشي از اجراي احتمالي فاز دوم هدفمندي در نظر گرفته شود. به اين ترتيب جدول شماره سه برآورد سود وزيان فولاد صبانور را نشان مي‌دهد. (ارقام به ميليارد ريال)

در خصوص ارقام جدول سه و آخرين وضعيت شركت بايد به چند نكته توجه داشت:
1- مزيت عمده شركت به نوع محصول و صادراتي بودن آن باز مي‌گردد. سنگ دانه‌بندي عمدتا در روش توليد فولاد كوره بلند (نظير ذوب‌آهن) مصرف دارد، حال آنكه شركت‌هاي بزرگ ايراني (نظير مباركه و خوزستان) بيشتر با روش احياي مستقيم به توليد فولاد مي‌پردازند و بنابراين نيازمند گندله (كه از كنسانتره تحصيل مي‌شود) هستند. به‌اين ترتيب كشور در محصول دانه‌بندي داراي مازاد توليد است و به همين دليل امكان صادرات براي صبانور با سهولت بيشتري نسبت به كنسانتره سازان فراهم است. دليل معافيت سنگ دانه‌بندي از عوارض صادرات نيز عمدتا به همين كمبود تقاضاي داخلي باز مي‌گردد كه به رغم شايعات اخير در مورد وضع عوارض صادرات سنگ‌آهن، اين معافيت براي صبا نور و محصول دانه‌بندي آن كماكان پابرجا است.
2- شركت دو طرح توسعه به منظور توليد كنسانتره از محل سنگ دانه‌بندي توليدي را در دست اجرا دارد كه اين طرح‌ها مجموعا به ظرفيت 6/1 ميليون تن در سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسند. با عنايت به مزيت قيمتي كنسانتره نسبت به سنگ دانه‌بندي اين طرح مي‌تواند موجب افزايش حاشيه سود شركت شود، مشروط بر آنكه عوارض صادرات كنسانتره سنگ‌آهن از 50 درصد كنوني به ميزان قابل توجهي تعديل شود.
3- صبانور يك سرمايه‌گذاري 6/3 ميليارد توماني بابت مشاركت 68 درصدي در مالكيت ذوب‌آهن غرب كشور دارد. اين طرح 70 هزار تني چدن از قرار معلوم با تاخيرهاي مكرر در بهره‌برداري مواجه شده و بنا بر اظهارات در جلسه معارفه حتي تغيير موضوع طرح در دست بررسي است. صبانور همچنين بر اساس آخرين صورت‌هاي مالي حسابرسي شده 17/7 ميليارد تومان مطالبات از شركت مزبور دارد كه عمدتا وجوه پرداختي به آن بوده است. هر چند حسابرس احتمال لزوم اخذ ذخيره براي سرمايه‌گذاري و مطالبات از ذوب‌آهن غرب (جمعا به مبلغ 213 ميليارد ريال معادل 888 ريال به ازاي هر سهم) را مورد توجه قرار داده است، اما به نظر مي‌رسد به دو دليل اخذ ذخيره از اين بابت ضروري نيست؛ نخست اينكه شركت ذوب‌آهن غرب در سال گذشته 5 درصد از مالكيت فولاد ارفع را به ارزش حدود 176 ميليارد ريال را به صورت اقساطي خريداري كرده كه عمده منابع اين خريد سهام از شركت مادر (صبانور) تامين شده است. با توجه به سودآور بودن طرح مزبور وامكان انتقال سهام ارفع به شركت مادر نگراني از بابت مطالبات مي‌تواند كاهش يابد. از سوي ديگر، ذوب‌آهن غرب مالك حدود 6 ميليون سهم صبانور به قيمت هر سهم 1000 ريال بوده كه آن را در عرضه اوليه در فرابورس به قيمت 15000 ريال به فروش رسانده است. به اين ترتيب سود خالصي بيش از 82 ميليارد ريال براي ذوب‌آهن غرب ايجاد شده كه با توجه به سرمايه 53 ميليارد ريالي آن قابل توجه بوده و اين شركت سرمايه‌پذير را در كوتاه‌مدت در موقعيت بهتري قرار مي‌دهد.
4- در برآورد تحليلي هزينه‌هاي عمومي، عملياتي، ماليات و درآمد سرمايه‌گذاري معادل بودجه در نظر گرفته شده اند كه از احتياط لازم برخوردار هستند. البته با توجه به رشد ورودي نقدينگي به شركت، درآمد متفرقه كه از سود سپرده‌هاي بانكي تامين مي‌شود به ميزان مختصري تعديل شده است. با در نظر گرفتن P/E=5 براي پيش بيني سود تحليلي، ماندگاري قيمت سهم در سطوح بالاتر از 20000 ريال محتمل خواهد بود. البته بايد توجه داشت به علت كوچك بودن سرمايه شركت، حساسيت متغيرها بر سود و زيان «كنور» بالا است. به عنوان نمونه هر ده دلار افزايش قيمت فروش سنگ‌آهن صادراتي 780 ريال بر سود خالص هر سهم موثر است. همچنين كاهش 100 توماني ميانگين دلار نسبت به قيمت 17000 ريالي مفروض مي‌تواند سود محاسبه شده را از 4186 ريال به 3774 ريال كاهش دهد.
بدين ترتيب ريسك بالاي نوسانات درآمد سهم نكته‌اي است كه بايد مورد توجه سهامداران «كنور» قرار گيرد.شروین شهریاری

1488 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1241

گزارشات پر بازدید