فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

رازهایی از دید بنیادی بر وبملت

  • دوشنبه, 18 ارديبهشت 1391
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

بانك ملت با داشتن 1791 شعبه و 23 هزار نفر پرسنل يكي از بزرگترين بانكهاي كشور محسوب مي شود. با عرضه سهام اين بانك در بهمن ماه 87، پتانسيل هاي بالقوه اين بانك بيشتر نمايان شد به شكلي كه اكنون به اعتقاد بسياري از كارشناسان يكي از بهترين وضعيتهاي بنيادي صنعت بانكداري را داراست. اين بانك هم اكنون با سرمايه 20 هزار ميليارد ريال پس از بانك پاسارگاد و صادرات، سومين بانك بزرگ بازار سرمايه محسوب مي شود.

 

 


 

نگاهي به آخرين وضعيت مالي :

بانک ملت پس از افزایش سرمایه 25 درصدی از محل سود انباشته و رساندن سرمايه از 16 هزار میلیارد به 20 هزار میلیارد ریال در اولین پیش بینی سال مالی 91، سود هر سهم خود را 371 ریال اعلام کرده است. این در حالی است که پیش بینی سود هر سهم این بانک در بودجه 90، مبلغ 347 ریال به ازای هر سهم می باشد.

1- در بخش درآمدهاي مشاع كه ناشي از عمليات اصلي بانكداري (واسطه گري بانكي) محسوب مي شود شاهد روند رو به رشد در هر سال نسبت به سال قبل آن هستيم. در بودجه 91 سود تسهيلات اعطايي با 35 درصد رشد سود حاصل از سرمايه گذاري ها با 163 درصد رشد نسبت به بودجه 90 باعث رشد 40 درصدي مجموع درآمدهاي مشاع شده اند. ضمن اينكه بانك در عملكرد 9 ماهه خود تنها 59 درصد مجموع درآمدهاي مشاع بودجه 90 را پوشش داده است. اما با توجه به اينكه درآمدهاي مشاع، ميان بانك و سپرده گذاران تسهيم مي شود، عامل مهم و موثر در ايجاد درآمد براي بانك، سهم بانك از درآمدهاي مشاع مي باشد كه اين عامل در بودجه 91 شركت تقريباً بدون تغيير نسبت به بودجه 90 شركت اعلام شده است كه دليل آنرا مي توان در افزايش نرخ سپرده هاي بانكي و بالطبع افزايش سهم سپرده گذاران از درآمدهاي مشاع دانست. در نمودار زیر این موضوع کاملا واضح است که سهم سود سپرده گذاران با یک افزایش غیر معمول 64 درصدی در بودجه 91 نسبت به بودجه 90 پیش بینی شده است و این موضوع یکی از عمده دلایل اصلی گریز سرمایه گذاران در ماه های اخیر از سهام صنعت بانکی بوده است.درآمدهاي غير مشاع بانکها که به درآمدهای کارمزدی هم معروفند معمولاً شامل درآمد کارمزد، مبادلات ارزی و سایر درآمدهاست. در بودجه 91 بانک ملت درآمد کارمزدی با 30 درصد رشد، مبادلات ارزی با 182 درصد کاهش و سایر درآمدها با 34 درصد افزایش مجموعاً کاهش نیم درصدی درآمدهای غیر مشاع را رقم زده اند. از مجموع درآمدهای مشاع و غير مشاع ، مجموع درآمدها حاصل می شود که در بودجه 91 بانک ملت با اندکی کاهش نسبت به بودجه 90 برآورد شده است ضمن آنکه ترکیب درآمدهای مشاع و غیر مشاع در بودجه 90 و 91 یکسان است.


2- در بررسي انواع هزينه ها متوجه كاهش 700 ميليارد ريالي هزينه مطالبات مشكوك الوصول بانك مي شويم ضمن آنكه هزينه هاي مالي نيز با كاهش اندكي مواجه شده اند. هزينه هاي اداري نيز كه 66 درصد كل هزينه ها را تشكيل مي دهد مطابق انتظار هر سال با افزايش 5 درصدي روبرو شده اند. در نتيجه مجموع هزينه ها با رشد 1.8 درصدي نسبت به بودجه 90 برآورد شده اند.

3- با كسر هزينه ها از مجموع درآمدها ، سود قبل از ماليات با 6 درصد كاهش نسبت به بودجه 90 پيش بيني شده است ، ليكن با كسر ماليات سود خالص بودجه 91 با 7 درصد رشد نسبت به بودجه 90 برآورد شده است. در نتيجه عايدي هر سهم با توجه به تعداد 20 ميليارد سهم، مبلغ 371 ريال پيش بيني شده است.


4- در بررسي اقلام ترازنامه بانك متوجه رشد 2 درصدي دارايي ها، رشد 1.7 درصدي بدهي ها و رشد 11 درصدي حقوق صاحبان سهام ( متاثر از افزايش سرمايه 25 درصدي ) هستيم. ضمن انكه سود انباشته بانك با 41 درصد رشد برآورد شده است.


5- نظر به اينكه اصولاً صنعت بانكداري عبارتست از جذب سپرده ها از بخشي كه با مازاد منابع روبروست و اعطاي آن در قالب تسهيلات به بخشي كه با كسري مواجه است، در اين قسمت به بررسي اين 2 موضوع مهم يعني وضعيت سپرده ها و تسهيلات مي پردازيم.

5-1-در مقايسه مانده تسهيلات پايان دوره مشخص مي شود كه مجموع تسهيلات در بودجه با رشد 13 درصدي نسبت به بودجه 90 مواجه شده اند. در اين ميان رشد 25 درصدي مشاركت مدني و كاهش 9 درصدي فروش اقساطي نمايان تر است.

 

 

 

 

5-2- همانطور كه در نمودار هاي زير مشخص است 50 درصد تسهيلات اعطايي طي دوره و همچنين 65 درصد مانده تسهيلات در پايان دوره را تسهيلات مشاركت مدني با نرخ 21 درصد تشكيل مي دهند و پس از آن فروش اقساطي با سهم 20 درصد و نرخ 14.5 درصد قرار دارد كه اين نمايانگر پورتفوي خوب بانك ملت از لحاظ انواع تسهيلات اعطايي است. ضمن آنكه در بررسي تسهيلات از لحاظ سررسيد اولاً تسهيلات جاري 89 درصد انواع تسهيلات را تشكيل مي دهند، ثانياً نوع جاري با 13 درصد رشد برآورد شده است در حاليكه نوع مشكوك الوصول با 7 درصد رشد پيش بيني شده است.

5-3-در بررسي سود حاصل از تسهيلات متوجه رشد 35.5 درصدي اين سود در بودجه 91 نسبت به بودجه 90 هستيم كه در اين ميان سود ناشي از مشاركت مدني با 35.3 درصد رشد و فروش اقساطي با 35 درصد رشد بيشترين سهم را در اين افزايش داشته اند. در پاي چارتها مشخص است كه مشاركت مدني با 44 درصد و فروش اقساطي با 26 درصد بترتيب بيشترين سهم را در سود حاصل از تسهيلات بودجه 91 دارند.


 

 

 

 

 

 

 

5-4- در مقايسه حجم سپرده هاي بودجه 90 و 91 متوجه اختلاف معنا داري در تك تك و مجموع سپرده ها نمي شويم و با توجه به افزايش نرخ سپرده ها و همچنين افول استقبال از بازار هاي موازي مانند دلار و سكه، افزايش حجم سپرده ها در سال 91 امري بديهي است و با افزايش حجم سپرده ها، بانك به سمت افزايش حجم تسهيلات پر بازده رفته و اين منجر به رشد درآمدهاي مشاع خواهد بود. اين موضوع يكي از دلايل انتظار افزايش سود آوري در سال 91 مي باشد.


5-5- با بررسي تركيب سپرده ها ، مشخص مي شود كه 3 نوع سپرده 60 درصد حجم سپرده هاي بانك را تشكيل مي دهند كه در اين ميان بالاترين سهم را سپرده هاي قرض الحسنه جاري ريالي (كه سپرده اي مجاني محسوب مي شود ) با سهم 21 درصد، سپرده كوتاه مدت ( نرخ 17 درصد) با سهم 20 درصد و سپرده هاي بلند مدت 5 ساله (نرخ 20 درصد) با سهم 19 درصد تشكيل داده اند.

6- در مقايسه نسبتهاي مالي 3 بانك ملت، تجارت و صادرات در مقطع 9 ماهه 90 در مي يابيم كه بانك ملت به غير از نسبت بازده حقوق صاحبان سهام كه در قياس با دو بانك ديگر عملكرد بهتري از خود به نمايش گذاشته (و اين نمايانگر بازدهي خوب سهم طي سال مالي 90 نسبت به دو بانك ديگر است ) در ساير نسبتها عملكرد بهتري نداشته است .


7- بررسي احتمال تغيير عايدي هر سهم در سال مالي 91

در اين بخش با توجه به مواردي كه در خصوص احتمال افزايش حجم سپرده ها و در پي آن افزايش حجم تسهيلات و در نتيجه افزايش سود ناشي از تسهيلات عنوان شد با فرض عدم افزايش درآمدهاي غير مشاع به بررسي احتمال تغيير عايدي هر سهم در سال مالي 91 پرداختيم و اين نتيجه حاصل شد كه در صورت رشد 10 درصدي سود تسهيلات ، عايدي هر سهم بانك در سال مالي 91 با 57 درصد رشد به 584 ريال خواهد رسيد كه اين موضوع با توجه به پيش بيني محتاطانه حجم سپرده ها، چندان دور از ذهن نيست.


8-محاسبه ارزش ذاتي سهم: با استفاده از روش تنزيل جريانات آتي نقد و با توجه به روند سود آوري گذشته ميانگين رشد با استفاده از ميانگين هندسي 26 درصد محاسبه شد. در نتيجه ارزش شركت در سال 93 با P/E مرتبه 4 به ميزان 51.198 ميليارد ريال برآورد شد. سپس با نرخ تنزيل 23 درصد NPV شركت برابر با 40.551 ميليارد ريال برآورد شد و نهايتاً ارزش ذاتي هر سهم با توجه به سرمايه فعلي 20 هزار ميليارد ريالي ، 2028 ريال حاصل شد.

نتيجه گيري: سهم بانك ملت به عقيده بسياري از كارشناسان ، بدليل پتانسيل هاي بالقوه اين بانك كه پس از خصوصي شدن آن به تدريج در حال بالفعل شدن است يكي از بهترين وضعيتهاي بنيادي را در ميان تمام بانكهاي حاضر در بازار سرمايه دارد. تركيب ايده آل تسهيلات و سپرده ها ، محتاطانه اعلام كردن حجم سپرده ها و بالطبع حجم تسهيلات در بودجه 91، نسبتهاي سود آوري مناسب ، افزايش سرمايه 25 درصدي در سال 91 و 28 درصدي در سال 92 به قصد رساندن ميزان سرمايه به 32 هزار ميليارد ريال در پايان سال مالي 92 ، تاثير مثبت فاز دوم هدفمندي يارانه ها بر صنعت بانكداري، افول بازارهاي موازي بانك نظير سكه و دلار و ... همگي تاكيدي بر صحت وجود پتانسيل هاي فوق الذكر است. با توجه به اينكه سهم در حال حاضر در محدوده 1600 ريال معامله مي شود، قرار گرفتن قيمت در محدوده 78 درصدي بر جذابيتهاي اين سهم مي افزايد.بورس نیوز

1722 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1281

گزارشات پر بازدید