فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی فولاد خوزستان

  • شنبه, 23 ارديبهشت 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

فولاد خوزستان بزرگ‌ترين فروشنده محصولات فولادي نيمه خام (انواع شمش فولادي) در كشور است كه با سهم حدود 30 درصدي در توليد كل كشور، پاسخ گويي به حدود 3/3 ميليون تن از تقاضاي داخلي به شمش فولادي را بر عهده دارد.


اين شركت در نظر دارد با اجراي يك طرح توسعه بيش از 340 ميليارد توماني ظرفيت خود را به 5 ميليون تن در سال برساند كه البته پروژه مذكور حدود 12 درصد تا‌كنون پيشرفت داشته و مطالعه روند گزارش‌هاي اخير شركت هم حكايت از كندي اجراي اين طرح بزرگ دارد.
در سال گذشته، به لطف اجراي پروژه افزايش ظرفيت و نيز رشد نرخ‌هاي فروش، «فخوز» جهش سودآوري 50 درصدي را تجربه كرد تا سود هر سهم شركت بر اساس صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده به 1928 ريال برسد. براي تخمين سودآوري فولاد خوزستان در سال 91 ابتدا بايد درآمد فروش تخمين زده شود. به این منظور به جدول شماره يك توجه كنيد.


در برآورد تحليلي، قيمت‌هاي فروش ميانگين محصولات معادل آخرين قيمت‌هاي معاملاتي شمش در بورس كالا در نظر گرفته شده است. ضمنا در زمينه تفاوت 3 درصدي قيمت اسلب با قيمت بلوم و بيلت نيز از الگوي بودجه شركت پيروي شده است. بايد دقت داشت قيمت‌هاي كنوني شمش در داخل با نرخ شمش فولاد در منطقه (610 دلار در هر تن) و دلار 1600 توماني سازگار است كه با توجه به عدم وجود چشم‌انداز كاهشي در دو عامل مزبور، همين نرخ‌ها مبناي برآورد درآمد فروش قرار گرفته‌اند. به اين ترتيب در جدول شماره دو، پيش‌بيني تحليلي از سودآوري «فخوز» در سال جاري در كنار بودجه شركت ارائه شده است (ارقام به ميليارد ريال).
در خصوص ارقام جدول دو بايد چند نكته را مد نظر داشت:
1- در برآورد تحليلي، با توجه به واقع بيني بودجه در رشد 20 تا 25 درصدي هزينه دستمزد و سربار (به جز انرژي كه ثابت مانده است) ارقام بودجه مبناي محاسبه قرار گرفته‌اند. تنها در بخش انرژي با توجه به احتمال اجراي فاز دوم هدفمندي، افزايش 20 درصدي در هزينه انرژي (كه سال گذشته حدود 242 ميليارد تومان بوده است) در نظر گرفته شده است. علاوه بر اين، هزينه خريد سنگ‌آهن با توجه به رشد قيمت شمش فولاد (كه تعيين‌كننده نرخ سنگ‌آهن مصرفي است) با افزايش 25 درصدي (متناسب با افزايش نرخ فروش) نسبت به بودجه لحاظ شده كه اين مساله اثري معادل 968 ميليارد ريال بر افزايش بهاي تمام شده گذارده است. در اثر مجموع اين تغييرات، بهاي تمام شده تحليلي نسبت به بودجه شركت 1463 ميليارد ريال افزايش يافته است.
2-ساير هزينه‌ها و درآمدهاي شركت با عنايت به واقع‌بيني بودجه معادل ارقام آن لحاظ شده‌اند. البته بايد در نظر داشت كه در بخش هزينه مالي با توجه به روند بازپرداخت وام‌ها، برآورد افزايش هزينه نسبت به سال گذشته چندان منطقي نيست. بنابراين، رقم اين سرفصل معادل سال گذشته در پيش‌بيني تحليلي منظور شده است. نرخ ماليات هم با عنايت به نياز داخلي به شمش، با حذف صادرات معادل 20 درصد اعمال شده است.
همانطور كه مشاهده مي‌شود در صورت ثبات شرايط كنوني فروش و عدم جهش شديد (بيش از 25 درصد ماه‌هاي باقيمانده از سال) در هزينه انرژي شركت، فولاد خوزستان از امكان رشد بيش از 100 درصدي سودآوري نسبت به بودجه برخوردار است كه اين امر از با احتياط اعلام شدن پيش‌بيني فعلي سود شركت حكايت مي‌كند. البته كاهش قيمت شمش از سطح 1000 توماني كنوني يا اجراي هدفمندي با شيب زياد ريسك‌هايي هستند كه اثرات عميقي بر افت سودآوري «فخوز» دارند و كارشناسان با در نظر گرفتن مفروضات مختلف در اين زمينه مي‌توانند به تخمين متفاوتي از EPS شركت دست يابند. يادآور مي‌شود، فولاد خوزستان اخيرا مجوز يك افزايش سرمايه 135 درصدي را به منظور اجراي طرح افزايش ظرفيت و نيز اصلاح ساختار مالي دريافت كرده است كه بيش از نيمي از آن از محل اندوخته و سود انباشته و مابقي از محل آورده نقدي و مطالبات سهامداران اجرا خواهد شد. انتظار مي‌رود اين افزايش سرمايه مقارن با برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه شركت در ماه آينده محقق شود.

1338 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1299

گزارشات پر بازدید