فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاه بنیادی:ونیکی چقدر رشد میکند

  • شنبه, 13 خرداد 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

در بين شركت‌هاي سرمايه‌گذاري فعال در بازار، بدون شك سرمايه‌گذاري ملي داراي متنوع‌ترين سبد سرمايه‌گذاري است. منابع اين شركت در 27 صنعت مشتمل بر 187 شركت بورسي و 98 شركت غير‌بورسي توزيع شده است تا به اين ترتيب «ونيكي» آيينه تمام‌نماي صنايع و شركت‌هاي بورس تهران باشد. رويكرد سرمايه‌گذاري اين شركت عمدتا به صورت خرد و با اهداف غيرمديريتي است با اين وجود، «ونيكي» در تركيب هيات‌ مديره 40 شركت سرمايه‌پذير نيز حضور دارد. به اين ترتيب مي‌توان انتظار داشت بازده سبد سهام شركت همبستگي زيادي با شاخص بورس داشته باشد و از همين منظر، 15 ماه اخير دوران چندان مطلوبي براي پرتفوليوي اين شركت (به تبع كل بازار) نبوده است.

 

 

پيش از اين، هيات‌ مديره اين شركت در دست چند ذي نفع مختلف قرار داشت، اما پس از انجام چند معامله عمده در سال گذشته، اكنون مالكيت مديريتي سرمايه‌گذاري ملي به بانك تجارت رسيده است. به منظور ارزش‌گذاري سهام شركت با توجه به نوع فعاليت آن بايد از روش محاسبه NAV استفاده كرد. در جدول فوق، آخرين محاسبات مربوط به خالص ارزش دارايي‌هاي «ونيكي» را مشاهده مي‌كنيد.
در خصوص ارقام جدول و آخرين وضعيت شركت بايد به چند نكته توجه داشت:
1- در اين جدول، افزايش ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌هاي بورسی از اطلاعات آخرین گزارش وضعیت پرتفولیو (منتهی به 31 ارديبهشت 91) استخراج شده است. همچنين رقم انباشته ذخيره كاهش سرمايه‌گذاري‌هاي بلند‌مدت با استفاده از اطلاعات صورت‌هاي مالي دوازده ماهه حسابرسي شده (منتهي به 30 آذر 90) درج شده است.
بايد توجه داشت ذخيره كاهش مزبور در گزارش‌هاي پرتفوليوي شركت از بهاي تمام شده سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي كسر نشده است و به همين دليل بايد رقم آن را در محاسبات به خالص ارزش دارايي‌ها افزود.
2- رقم حقوق صاحبان سهام از صورت‌های مالی حسابرسي نشده 3ماهه منتهي به 29 اسفند 91 استخراج شده است.

 


3- در اين محاسبه، ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده كه با توجه به حجم نسبتا كوچك اين سرمايه‌گذاري‌ها(455 ميليارد ريال) تاثير با اهميتي بر محاسبات نخواهد داشت.
4- «ونيكي» در چند سال اخير مشاركت‌ گسترده‌اي در خريد سهام بلوكي از سازمان خصوصي سازي داشته كه نتايج متفاوتي در پرتفوليوي شركت بر جاي گذاشته است. در اين راستا، دو درصد از سهام بانك تجارت در نرخ 205 تومان (قبل از افزايش سرمايه بانك) خريداري شده است.
همچنين 3 درصد از سهام ايران خودرو نيز در محدوده قيمت 370 تومان به ازاي هر سهم از سازمان خصوصي‌سازي ابتياع شده است كه تا‌كنون با توجه به افت قابل ملاحظه سهام اين شركت، باعث ايجاد كاهش ارزش 263 ميليارد ريالي در پرتفوليو شده است. البته خريد نيم درصد سهام ملي مس (با قيمت تمام شده هر سهم 315 تومان) و يك درصد سهام بانك ملت (با قيمت تمام شده هر سهم 100 تومان) از تجربه‌هاي موفق‌تر مشاركت در خريد سهام خصوصي‌سازي بوده است.
مجموع تعهدات شركت از بابت اقساط خصوصي سازي در آغاز سال مالي جاري (منتهي به 31 آذر 91) بالغ بر 800 ميليارد ريال بوده است كه بخش عمده اين بدهي بايد ظرف سال مالي جاري و آتي تسويه شود. اين تعهدات دليل عمده كاهش تقسيم سود نقدي شركت در دو سال مالي اخير بوده است كه احتمالا سياست مزبور در كوتاه مدت هم تداوم خواهد يافت.
5- سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در حال حاضر در بورس تهران كمتر از ارزش ذاتي در حال معامله بوده، به طوري كه ميانگين قيمت سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در محدوده 75 درصد از NAV قرار دارد (P/NAV=75/0).
در مورد سرمايه‌گذاري ملي، بنابر محاسبات فوق مشاهده مي‌شود كه سهام اين شركت در محدوده 53 درصد از ارزش ذاتي (NAV) در حال معامله است. به اين ترتيب مقايسه خالص ارزش دارايي‌هاي محاسبه شده با قيمت هر سهم نشان مي‌دهد كه «ونيكي» احتمالا به عنوان يكي از ارزانترين سهام در صنعت سرمايه‌گذاري قابل تلقي است. البته با توجه به پرتفوليوي متنوع «ونيكي»، بهبود معنادار در شرايط سهام سرمايه‌گذاري ملي منوط به قرار گيري شاخص كل در مسير رشد و نيز عبور شركت از دوران پرداخت اقساط خصوصي سازي و افزايش توان تقسيم سود خواهد بود.شروین شهریاری

1319 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1365

گزارشات پر بازدید