فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی قند پیرانشهر

  • شنبه, 20 خرداد 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

قند پيرانشهر بزرگ‌ترين توليد‌كننده شكر چغندري در كشور به شمار مي‌رود كه از موقعيت اقليمي مناسب واقع در آذربايجان غربي و همچنين دسترسي مناسب به چغندر با عيار بالا بهره‌مند است. توليد شكر اين شركت خصوصي در سال‌هاي ايده آل به لحاظ كشت چغندر حدود 40 هزار تن بوده است، اما با افزايش قيمت شكر و به تبع آن چغندر و افزايش انگيزه كشاورزان براي كشت چغندر، توليد «قپيرا» به ركورد 56 هزار تن در سال مالي جاري دست يافته است. البته اين ركورد با توجه به ظرفيت 2500 تني مصرف چغندر در روز به معناي بهره‌برداري بيش از ظرفيت (در طول دوره بهره‌برداري) بوده كه تا حدي راندمان توليد را كاهش داده است.

 

 

براي بررسي وضعيت سودآوري شركت مناسب است تا ابتدا نگاهي به عملكرد گذشته داشته باشيم. به اين منظور از صورت سود و زيان هم مقياس استفاده مي‌شود كه امكان مقايسه اقلام سود و زيان بين سال‌هاي مختلف فعاليت را فراهم مي‌كند. به اين منظور به جدول شماره يك توجه كنيد.


در خصوص مكانيزم محاسبه ارقام در جدول شماره يك بايد توجه داشت كه رقم فروش در هر سال معادل 100 واحد در نظر گرفته شده و ساير اقلام سود و زيان بر اساس مقياس 100 واحد (فروش) محاسبه و ارائه شده‌اند، تا تصوير مقايسه اي از عملكرد شركت به دست آيد. به عنوان مثال، مي‌توان ملاحظه كرد در حالي كه در سال مالي 88 از هر 100 ريال فروش «قپيرا» 1/1 ريال سود خالص به دست آمده، اين رقم در سال مالي گذشته به 3/22 ريال افزايش يافته است. علت عمده نوسانات شديد سودآوري شركت به سياست‌هاي واردات شكر باز مي‌گردد كه در سال‌هاي 85 تا 87 با كاهش يا حذف تعرفه واردات منجر به ورود سيل‌آساي شكر ارزان به بازار داخل شد تا نتايج آن به صورت افت 60 درصدي توليد شكر داخلي (از 2/1 ميليون تن به كمتر از 500 هزار تن) و زيان دهي اكثر كارخانه‌هاي شكر در سال‌هاي زراعي 87 و 88 پديدار شود. اما در دو سال اخير با رشد نسبي قيمت جهاني شكر و نيز افزايش قيمت ارز كارخانه‌هاي داخلي، فرصت استفاده از شرايط رقابتي را پيدا كردند كه آثار آن در رشد سودآوري «قپيرا» و كليه كارخانه‌هاي قندي مشخص است. با اين وجود، با كاهش تعرفه واردات شكر در اسفند ماه از 16 درصد به يك درصد و نيز افت شديد قيمت جهاني شكر خام (از محدوده 700 دلار در هر تن در ميانه سال گذشته تا كمتر از 450 دلار در حال حاضر) دوباره زنگ نگراني در بين توليد‌كنندگان شكر به صدا درآمده است. با وجود ريسك‌هاي موجود در فضاي اين صنعت، در اينجا تلاش مي‌شود تا يك پيش‌بيني واقع‌بينانه از سودآوري «قپيرا» در سال مالي آتي ارائه شود. به اين منظور به جدول شماره دو توجه كنيد.
در خصوص ارقام جدول دو مرور چند نكته حائز اهميت است:
1- ميزان توليد و فروش شكر در سال مالي آتي در پيش‌بيني تحليلي با فرض مصرف 370 هزار تن (حداكثر ظرفيت معقول براي طول دوره بهره‌برداري) با عيار 5/18 درصد و ضريب استحصال 81 درصدي مد نظر قرار گرفته كه با توجه به تاريخچه و توان توليدي شركت مفروضاتي واقع بينانه به شمار مي‌روند.
2- قيمت فروش هر تن شكر بنا بر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت از اواخر زمستان سال گذشته معادل حداكثر 1175 تومان در هر كيلو درب كارخانه تعيين شد و بنا بود از ابتداي ارديبهشت اين نرخ به قيمت توافقي (آزاد) تغيير يابد.
اما افت قيمت‌هاي شكر جهاني و نيز واردات حجيم مانع از حتي تثبيت قيمت 1175 توماني شكر شد و در حال حاضر زمزمه فروش شكر 1100 توماني نيز در بين كارخانه‌ها شنيده مي‌شود. در اين برآورد قيمت فروش شكر براي سال مالي آينده (منتهي به 31 تير 92) معادل 1175 تومان در هر كيلو در نظر گرفته شده است.
اين قيمت با فرض دلار 1800 توماني و نيز قيمت جهاني شكر سفيد در محدوده 550 تا 600 دلار با احتساب هزينه‌هاي مترتب بر واردات، قابليت رقابت با شكر خارجي را خواهد داشت.


3- فروش ساير محصولات عمدتا مربوط به الكل توليدي است كه با توجه به رقم كوچك آن معادل سال مالي جاري در نظر گرفته شده است. همچنين با عنايت به صرفه اقتصادي توليد شكر چغندري هيچ‌گونه درآمدي بابت تصفيه كارمزدي شكر خام در سال مالي آينده در برآورد تحليلي لحاظ نشده است. بدين ترتيب با مراجعه به جدول شماره سه، ارزيابي سود و زيان «قپيرا» در سال مالي آتي قابل تخمين است. (ارقام به ميليارد ريال)در خصوص ارقام جدول سه بايد به چند نكته توجه داشت:
1- بهاي تمام شده هر تن محصول فروش رفته شركت پس از بازيافت بهاي محصولات فرعي (ملاس و تفاله) در محدوده 8000 ريال در هر كيلو در نه ماهه سال مالي جاري بوده است. با توجه به اختصاص بخش عمده هزينه بهاي تمام شده به چغندر مصرفي و نيز برآوردهاي موجود در زمينه احتمال افزايش بهاي چغندر به ميزان 17 درصد در سال جاري (از 900 ريال در هر كيلو به محدوده 1050 ريال) ميزان رشد بهاي تمام شده هر تن شكر نيز متناسب با همين ميزان رشد لحاظ شده است. البته به علت فرض مصرف چغندر قند به ميزان 370 هزار تن (كه 18 هزار تن از سال زراعي قبل كمتر است) هزينه خريد 18 هزار تن چغندر مازاد (كه در عمل موجب كاهش بهره‌وري شركت شده بود) از بهاي تمام شده حذف شده است. همچنين مارجين فروش الكل معادل سال مالي جاري لحاظ شده است.
2- هزينه‌هاي عملياتي با 20درصد رشد نسبت به سال گذشته و هزينه مالي و درآمد متفرقه بدون تغيير فرض شده‌اند. بدين ترتيب مي‌توان گفت در صورت ثبات شرايط بازار جهاني شكر و قيمت دلار آزاد احتمالا «قپيرا» خواهد توانست سودآوري سال مالي آتي را با اندكي كاهش در محدوده سال جاري تكرار كند. در اين ميان هر گونه تغيير در دو عامل مزبور در كنار اجراي فاز دوم هدفمندي يا افزايش قيمت خريد تضميني چغندر از عواملي هستند كه مي‌توانند ميزان سودآوري شركت را با تغييرات عمده‌اي مواجه نمايند. بديهي است كارشناسان با در نظر گرفتن مفروضات خاص خود در هر يك از اين موارد مي‌توانند به برآوردهاي متفاوتي در خصوص چشم‌انداز سودآوري آتي قند پيرانشهر دست يابند

1450 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1381

گزارشات پر بازدید