فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی شرکت گل گهر

  • سه شنبه, 06 تیر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

شرکت سنگ ­آهن گل­ گهر (سهامی­ خاص) در تاریخ 1370.12.15 تحت شماره­ ی 409 و با سرمایه­ ی اولیه­ ی 100 میلیارد­ ريال در اداره ­ی ثبت شرکت ­های شهرستان سیرجان به ثبت رسیده ­است. معدن گل ­گهر در50 کیلومتری جنوب غربی شهرستان مذکور واقع شده ­است.

بهره‌ برداری از این خط تولید در تاریخ 1383.7.1 آغاز و پروانه ‌ی بهره ‌برداری از معدن در تاریخ 1385.11.21 به مدت 25 سال، از تاریخ 1382.5.16 الی 1407.5.17 تمدید گردید.

شایان ذکر است در تاریخ 1383.6.8 برای نخستین بار سهام این شرکت با نماد "کگل" در بازار بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و معاملات سهام آن آغاز گردید.

 

 

 

چرخه تولید در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

 

­­

ضرایب مصرف در چرخه ­ی فولاد­ سازی:

 

برنامه ­ی زمان­ بندی طرح ­های توسعه ­ی شرکت:

 

پیش ‌بینی صورت سود و زیان

در ابتدا لازم به ذکر است تولیدات شرکت به دو بخش طرح تولید قدیم و طرح تولید جدید تفکیک شده ­است، که منظور از طرح تولید جدید احداث 2 خط تولید کنتسانتره به ظرفیت 2 میلیون ­تن (مجموعاً 4 میلیون­ تن) و کارخانه گندله ­سازی به ظرفیت 5 میلیون­ تن در سال است. خط تولید قدیم نیز ظرفیت های موجود در شرکت معدنی و صنعتی گل ­گهر می­ باشد.

الف) تعدیل در فروش

برای محاسبه ­ی قیمت فروش از جدول شماره 3 استفاده می­ کنیم که در این صورت قیمت فروش هر تن کنستانتره و گندله برای هر تن در سال 91 به ترتیب مبالغ 931.200 ريال و 2.231.000 ريال پیش ­بینی می ­شود.

پیش ­بینی می ­شود مبالغ مذکور سالانه 10% رشد کنند، به همین دلیل از نرخ رشد 10 % برای محاسبه قیمت فروش سال ­های 92 لغایت 95 استفاده ­کرده­ ایم.

 

 

 

 

با توجه به بررسی صورت گرفته در طرح قدیمی و جدید، می ‌توان پیش‌بینی درآمد حاصل از فروش محصولات طی سال ‌های 91 تا 95 را مطابق جدول زیر در نظر گرفت :

 

ب) تعدیل در هزینه ­ها

با توجه به بررسی بهای تمام شده کالای فروخته شده در طرح قدیمی و جدید، می ‌توان پیش‌بینی بهای تمام شده کالای فروش­ رفته شده طی سال ‌های 91 تا 95 را مطابق جدول زیر در نظر گرفت :

 

ارزش ‌گذاری سهام شرکت

در ارزش ‌گذاری سهام ابتدا باید به محاسبه هزینه سرمایه یا نرخ بازده مورد انتظار شرکت بپردازیم. با در نظر گرفتن فرضیاتی مقابل جدول زیر مقدار این بازده حدوداً برابر با 34% است.

 

1- جریان ‌های نقدی آزاد شرکت (FCFF )

 

برای محاسبه ارزش سهام شرکت نیاز به عامل دیگری به نام نرخ رشد است. از آنجا که از سال 93 طرح تولید جدید شرکت به بهره برداری می ‌رسد، لذا حجم فروش در سال 93، 94 و 95 به طور قابل توجهی بیشتر از سال ‌های قبل خواهد بود. بنابراین می ‌توان گفت که از سال 93 به بعد میزان فروش شرکت به ثبات رسیده و از نرخ رشد پایداری برخوردار خواهد ­بود و همانطور که در پیش ‌بینی سود و زیان شرکت قابل مشاهده است، میزان فروش سال 94 نسبت به 93 و 95 نسبت به 94 حدوداً 16% رشد داشته ­است که ما نیز همین عدد را به عنوان نرخ رشد مد نظر قرار خواهیم­ داد.

با احتساب همه موارد بالا نحوه ارزش ‌گذاری شرکت با استفاده از روش جریان‌ های نقد آزاد در جدول زیر قابل مشاهده است.

 

2- ارزش فعلی سود سهام (DDM )

در این روش مجموع ارزش فعلی سودهای تقسیمی سال‌ های آتی (تا 5 سال) و ارزش فعلی قیمت هر سهم در سال پنجم را محاسبه کرده و با هم جمع می‌کنیم. بنابراین آنچه در این روش مورد نیاز است هزینه سرمایه است که در بالا به عدد 34% رسیدیم. از طرفی قیمت هر سهم در سال پنجم از طریق حاصل ضرب سود هر سهم سال پنجم در میانگین نسبت P/E صنعت بدست خواهد آمد.

 

باتوجه به اینکه P/E بازار هم اکنون حدوداً برابر با 6.5 است و از طرفی میانه P/E صنعت حدوداً برابر با 7.5 است، لذا این عدد را برای سال پنجم حدوداً برابر 7 قرار می ‌دهیم. از طرفی مبلغ سود هر سهم سال 95 در صورت سود و زیان پیش ‌بینی شده ­است که برابر 3.308 ریال است.

 

با جمع مجموع ارزش فعلی سودهای نقدی (3.301 ریال) و ارزش فعلی قیمت هر سهم در سال پنجم (5.340 ریال) به عدد 8.641 ریال به عنوان ارزش هر سهم "کگل" می ‌رسیم.

3- قیمت به درآمد هر سهم (P/E)

در این روش که ساده ‌ترین ولی کم دقت ‌ترین روش است، برای محاسبه قیمت هر سهم از حاصل ضرب پیش ‌بینی سود هر سهم سال 91 (1.490ریال) در میانه کنونی نسبت P/E در صنعت (7) استفاده می ‌شود.

 

جمع‌بندی

با توجه به 3 روش ارائه شده جهت ارزش گذاری سهام کگل، خلاصه روش ‌های فوق را در جدول زیر می ‌توان مشاهده کرد :

 

همانطورکه مشاهده می ‌شود اعداد فوق خیلی به هم نزدیک هستند و لذا میانگین این اعداد را به عنوان متوسط قیمت هر سهم قرار می ‌دهیمبه گزارش واحد مطالعات و تحقیقات بورس نیوز؛

1438 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1441

گزارشات پر بازدید