فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی گل گهر

  • شنبه, 31 تیر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

شركت سنگ‌آهن گل‌گهر از واحدهاي تحت مالكيت سرمايه‌گذاري اميد (وابسته به بانك سپه) و معادن و فلزات (وابسته به صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد) است كه با دسترسي به منابع غني و عظيم ماده معدني سنگ‌آهن در منطقه سيرجان از مزيت مناسبي در توليد اين محصول برخوردار است.
«كگل» در سال‌هاي اخير سرمايه‌گذاري قابل‌توجهي را در زمينه استخراج و تحصيل انواع محصولات انجام داده است كه بخش عمده‌اي از اين سرمايه‌گذاري‌ها (نظير طرح گندله‌سازي) به بهره‌برداري رسيده و مي‌توان گفت با عبور از يك دوره توسعه سريع، شركت اكنون وارد دوران بلوغ خود شده است.

 

 

 


در حال حاضر با عنايت به محدوديت‌هاي صادراتي و اولويت تامين نياز داخلي، عمده محصولات شركت به فولادسازان داخلي فروخته مي‌شود. براي تخمين سودآوري شركت بايد ابتدا محاسبه درآمد فروش انجام شود. به اين منظور جدول شماره يك را مشاهده كنيد.
در خصوص ارقام جدول يك بايد به چند نكته توجه داشت:
1- حجم فروش محصولات در پيش‌بيني تحليلي معادل بودجه شركت (كه يك برآورد محافظه كارانه به شمار مي‌رود) در نظر گرفته شده است.
2- ميانگين قيمت فروش شمش فولاد خوزستان فصل بهار 91 معادل 947 هزار تومان در هر تن بوده است. اين نرخ در فروش‌هاي اخير بورس كالا به محدوده 1130 تومان در هر كيلو رسيده است كه با توجه به قيمت شمش در بازار آزاد (فراتر از 1200 تومان در هر كيلو) چشم‌انداز كاهش آن متصور نيست.
به اين ترتيب با فرض ثبات قيمت فروش فعلي در بورس كالا، نرخ ميانگين فروش شمش خوزستان در سال 91 معادل 1050 تومان در كيلو فرض شده است.
3- قيمت ميانگين فروش كنسانتره شركت بر اساس رويه تاريخي حدود 5/9 درصد از ارزش شمش فولاد خوزستان است. اين نسبت در مورد گندله حدود 7/23 درصد است.
با مبنا قرار دادن اين ضرايب و نيز قيمت شمش مورد اشاره براي سال 91، نرخ فروش هر يك از محصولات در سناريوي تحليلي محاسبه شده است. نرخ فروش سنگ دانه‌بندي نيز معادل بودجه شركت است.
حال به جدول شماره دو مراجعه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از سود و زيان «كگل» در سال جاري ارائه شده است. (ارقام به ميليارد ريال)
در خصوص ارقام جدول شماره دو، مرور چند نكته حائز اهميت است:
1- مطالعه بودجه‌هاي سال گذشته و عملكرد واقعي گل‌گهر در پايان سال نشان مي‌دهد كه اين شركت در برآورد هزينه‌ها محتاطانه عمل مي‌كند.
در سال جاري هم رشد بهاي تمام شده متناسب با تورم و ميزان توليد در نظر گرفته شده است؛ بنابراين، در پيش‌بيني تحليلي، بهاي تمام شده معادل پيش‌بيني بودجه شركت لحاظ شده است.
2- هزينه‌هاي عمومي و اداري در پيش‌بيني تحليلي با رشد 25 درصدي نسبت به سال گذشته محاسبه شده است.
همچنين ساير درآمدهاي عملياتي شركت (كه عمدتا مربوط به درآمد حاصل از خدمات مي‌باشد) معادل عملكرد سال گذشته در پيش‌بيني تحليلي برآورد شده است.
3- با عنايت به زمزمه پرداخت حق پروانه معادن سنگ‌آهن (كه از ميانه سال گذشته ايجاد شد)، در بخش هزينه‌هاي متفرقه به ازاي هر تن فروش كنستانتره و گندله، پرداخت مبلغ 12 هزار تومان توسط شركت در نظر گرفته شده است كه اين رقم بر اساس آخرين گمانه‌زني‌ها در اين مورد است.
با اين وجود، بايد توجه كرد؛ شركت‌هاي سنگ‌آهني در ازاي پرداخت اين مبلغ خواهان آزادسازي فروش بخشي از سنگ‌آهن توليدي با نرخ آزاد هستند كه در برآورد تحليلي با رعايت جانب احتياط آثار مثبت اين مساله لحاظ نشده است.
4- هزينه مالي، درآمد سرمايه‌گذاري‌ها و ضريب محاسبه ماليات در پيش‌بيني تحليلي معادل بودجه شركت در نظر گرفته شده است.
همان‌طور كه مشاهده مي‌شود در صورت تحقق مفروضات تحليلي مي‌توان انتظار تحقق سود خالص 1337 ريالي به ازاي هر سهم گل‌گهر در سال 91 را داشت كه به معناي پتانسيل تعديل مثبت حدود 23 درصدي نسبت به بودجه فعلي است.
بايد توجه كرد سودآوري سال جاري «كگل» حساسيت زيادي به نرخ فروش شمش خوزستان و نهايي شدن تصميم در خصوص ميزان پرداخت هزينه حق پروانه دارد.
همچنين در خصوص P/E سهم نيز مي‌توان گفت، با عنايت به بهره‌برداري از بخش عمده طرح‌هاي توسعه در سال‌هاي اخير احتمالا از اين پس شاهد همگرايي بيشتري بين نسبت قيمت بر درآمد اين سهم و ميانگين كل بازار خواهيم بود؛ شرايطي كه تفاوت عمده‌اي با ارزش‌گذاري سهم در دوران توسعه‌اي دارد.
بديهي است كارشناسان با تغيير مفروضات (به ويژه روند قيمت فولاد و نيز حق پروانه پرداختي) مي‌توانند به ارقام متفاوتي در خصوص تخمين سودآوري گل‌گهر دست يابند.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

1347 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1504

گزارشات پر بازدید