فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

آخرين وضعيت سرمايه‌گذاري سپه از نگاه بنيادي

  • یکشنبه, 12 شهریور 1391
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

سرمايه‌گذاري سپه از جمله شرکت‌هاي فعال در صنعت واسطه گري مالي است که بر اساس آخرين گزارش بورس، به لحاظ نقدشوندگي در بين شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري موقعيت ممتازي دارد.


فعالان بازار سهام «وسپه» را به پرتفوليوي سنگ‌آهني آن مي‌شناسند چرا که حدود نيمي از ارزش روز سبد بورسي اين شرکت به سهام چادرملو، سرمايه‌گذاري اميد و گل‌گهر اختصاص دارد. از اين رو، معمولا نوسانات قيمت سهام سرمايه‌گذاري سپه با گروه سنگ‌آهني همراستا است هر چند به علت ماهيت متنوع سرمايه‌گذاري‌هاي شرکت، ريسک و به تبع آن بازدهي «وسپه» کمتر از سنگ‌آهني‌ها است. براي ارزيابي «وسپه»، مطابق روال معمول شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري، بايد به محاسبه NAV و مقايسه آن با قيمت روز پرداخت. بدين منظور حقوق صاحبان سهام را با مازاد ارزش بازار سرمايه‌گذاري‌ها نسبت به بهاي تمام شده جمع مي‌کنند. محاسبه مزبور در جدول زیر ارائه شده است.

 

 


در ارقام جدول و آخرين وضعيت شرکت بايد به چند نکته توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام در جدول فوق از صورت‌هاي مالي شش ماهه (منتهي به 31 خرداد 91) و مازاد ارزش سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي از گزارش آخرين صورت وضعيت پرتفوليو (منتهي به 31 مرداد 91) استخراج شده است. همچنين براي سبد خارج بورسي با توجه به کوچک بودن حجم سرمايه‌گذاري‌ها (96 ميليارد ريال) و نيز به منظور رعايت اصل احتياط هيچ گونه ارزش افزوده نسبت به بهاي تمام شده در نظر گرفته نشده است.
2- بر اساس برآوردهاي اوليه، شرکت در تيرماه بيش از 25 ميليارد تومان از محل تقسيم سود شرکت‌هاي سرمايه پذير، سود خالص کسب کرده است. به اين ترتيب، به منظور افزايش دقت در محاسبه خالص ارزش دارايي‌ها، بايد رقم مزبور به حقوق صاحبان سهام اضافه شود که درنهايت منجر به رشد NAV تا محدوده 195 تومان به ازاي هر سهم خواهد شد.
3- سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در حال حاضر در بورس تهران كمتر از ارزش ذاتي معامله مي‌شود؛ به نحوي كه ميانگين قيمت سهام شركت‌هاي اين گروه در محدوده 25 درصد کمتر از خالص ارزش دارايي‌ها قرار دارد. اين در حالي است که نسبت Price/NAV در مورد «وسپه» در محدوده 61 درصد قرار دارد. بنابراين مي‌توان گفت سهام سرمايه‌گذاري سپه در قيمت کنوني (محدوده 1200 ريال) در مقايسه با رقباي خود ارزان‌تر قيمت‌گذاري شده است.
4- «وسپه» در سال مالي قبل در اقدامي بي‌سابقه، معادل 115 درصد از سود خالص دوره را بين سهامداران تقسيم کرد تا بدين ترتيب بيش از 90 ميليارد تومان نقدينگي (380 ريال به ازاي هر سهم) از شرکت خارج شود. اکنون به نظر مي‌رسد براي پوشش آثار اقدام مزبور و نيز جذب منابع جديد، برنامه افزايش سرمايه در دستور کار مديريت قرار گرفته است. بدين ترتيب در حال حاضر «وسپه» در جريان طي مراحل اداراي براي اجراي افزايش سرمايه 50 درصدي از محل مطالبات و آورده نقدي است که بر مبناي آن، سرمايه شرکت از 239 ميليارد تومان فعلي به محدوده 360 ميليارد تومان افزايش خواهد يافت.
5- بر اساس صورت‌هاي مالي حسابرسي شده شش ماهه، شرکت در نيمه نخست سال مالي جاري (منتهي به 30 آذر 91) 523 ميليارد ريال سود خالص (معادل 219 ريال به ازاي هر سهم) تحصيل كرده است.
همان‌طور که پيش‌تر ذکر شد، با توجه به برگزاري مجامع برخي شرکت‌هاي سرمايه‌پذير در تيرماه و نيز کسب درآمد از محل فروش سرمايه‌گذاري، انتظار مي‌رود حداقل EPS قابل حصول براي «وسپه» در سال مالي جاري 350 ريال باشد.
به اين ترتيب به لحاظ نسبت قيمت بر درآمد، سهام اين شرکت در حال حاضر با P/E=4/3 ارزش‌گذاري شده که نسبت به شرکت‌هاي سرمايه‌پذير خود پايين تر است و اين مهم گوياي ريسک کمتر سهام «وسپه» مي‌باشد؛ از اين منظر احتمال مي‌رود در صورت تداوم فضاي مثبت در بورس، سهام سرمايه‌گذاري سپه هم بتواند متناسب با پتانسيل‌هاي بنيادي خود وضعيت بهتري را در بازار تجربه کند.

den.ir


1123 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1599

گزارشات پر بازدید