فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تاثیر قیمت ارز بر پتروشیمی فناوران

  • شنبه, 18 شهریور 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

پتروشيمي فن‌آوران با سابقه فعاليت هفت ساله يكي از شركت‌هاي جوان صنعت پتروشيمي كشور است كه با ظرفيت يك ميليون تن، دومين توليد‌كننده متانول در ايران و هجدهمين توليد‌كننده بزرگ اين حلال مهم صنعتي در دنيا به شمار مي‌رود. به‌اين ترتيب اين شركت پس از پتروشيمي زاگرس (بزرگ‌ترين متانول‌ساز خاورميانه) حدود 20 درصد از كل ظرفيت توليد متانول كشور را در اختيار دارد. «شفن» به لحاظ موقعیت جغرافیایی ممتاز خود در بندر امام از امکان صادرات آسان محصولات به بازارهای بین‌المللی برخوردار است و همچنین خوراک گاز شيرين را نیز به واسطه همین موقعیت جغرافیایی به سهولت از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تهیه می‌کند. براساس آخرين پيش‌بيني ارائه شده، حدود 80 درصد از بودجه فروش شرکت را متانول تشکيل مي‌دهد که «شفن» تقريبا 80 درصد اين محصول را به صورت صادراتي و با قيمت هاي جهاني به فروش مي‌رساند. شرکت در سال جاري پيش‌بيني تناژ توليد خود را كاهش داده، به طوري كه حجم توليد آن از 836 هزار تن در سال 1390 به 800 هزار تن متانول كاهش يافته است. بخشي از اين متانول در فرآيند توليد 140 هزار تن اسيد استيک (كه محصولي با ارزش افزوده بيشتر است) مصرف مي‌شود و 724 هزار تن از آن به فروش مي‌رسد. جدول شماره يك عملكرد فروش سه ماهه شركت در مقايسه با بودجه 91 و پيش‌بيني تحليلي را مشاهده مي‌كنيد.

 

 

در خصوص ارقام جدول شماره يك بايد به چند نكته توجه داشت:
1- شركت‌هاي پتروشيمي صادر‌كننده متانول در فصل بهار به دليل محدوديت هاي صادراتي (به وي‍ژه در زمينه حمل) با افت قابل ملاحظه حجم فعاليت مواجه شدند. به عنوان مثال، بر اساس گزارش سه ماهه، «شخارك» و «زاگرس» به ترتيب 28 و 49 درصد افت توليد در محصول اصلي خود يعني متانول را تجربه كرده‌اند. با اين وجود، پتروشيمي فن‌آوران تنها صادر‌كننده فعال در اين صنعت است كه نه تنها با كاهش فروش در اين دوره مواجه نشده، بلكه رشد 8 درصدي را نيز تجربه كرده كه در نوع خود رويدادي جالب است. به اين ترتيب پيش‌بيني كاهش حدود شش درصدي حجم فروش متانول شركت در سال جاري نسبت به سال گذشته (كه در آخرين بودجه ارسالي در نظر گرفته شده است) يك فرضيه منطقي و حتي محافظه‌كارانه به شمار مي‌رود. به همين دليل در پيش‌بيني تحليلي نيز حجم فروش محصولات معادل ارقام بودجه لحاظ شده است.
2- قيمت فروش متانول صادراتي از ابتداي سال مالي جاري در محدوده 380 دلار در هر تن بوده است كه اخيرا اندكي كاهش يافته است. در پيش‌بيني تحليلي با رعايت جانب احتياط قيمت ميانگين متانول صادراتي در سال جاري (74 درصد حجم كل فروش) 350 دلار در هر تن و نرخ ميانگين تبديل دلار 2000 تومان در نظر گرفته شده است. براي فروش داخلي (26 درصد حجم كل فروش) آخرين قيمت‌هاي معاملاتي در بورس كالا (4729 ريال در هر كيلو) مبنا قرار گرفته است.
3- قيمت اسيد استيك در سه ماهه نخست سال حدود 500 دلار در هر تن بوده است. در پيش‌بيني تحليلي همين قيمت با نرخ تسعير دلار 2000 توماني مبناي محاسبه در طول سال قرار گرفته است. همچنين درآمد فروش ساير محصولات معادل بودجه لحاظ شده است. حال به جدول شماره دو توجه كنيد كه پيش‌بيني سود شركت در سال 91 را تخمين زده است. (ارقام به ميليارد ريال)
در جدول شماره دو، در بخش بهاي تمام شده، قيمت گاز مصرفي نسبت به سال گذشته تغيير نكرده و در سطح 700 ريال به ازاي هر متر مكعب ثابت مانده است. در ستون پيش‌بيني تحليلي، با فرض رشد 25 ‌درصدي ساير هزينه ها در بخش بهاي تمام شده نسبت به سال 90 (به جز هزينه 56 ميليارد‌ توماني گاز مصرفي)، كل بهاي تمام شده 181‌ميليارد‌تومان برآورد شده است. علاوه بر اين، ساير هزينه ها و درآمدهاي شركت به علت واقع بيني بودجه در پيش‌بيني تحليلي معادل برآورد بودجه لحاظ شده است.
از مجموع مطالب مطروحه مي‌توان نتیجه ‌گرفت که سود‌آوری فن‌آوران در سال 91 در صورت ثبات قيمت‌هاي كنوني متانول و ارز آزاد با افزايش قابل ملاحظه اي تا سطح نزديك به دو برابر پيش‌بيني كنوني مواجه خواهد شد. با استفاده از مدل قيمت بر درآمد و با لحاظ كردن P/E=3/9 (متوسط صنعت شيميايي) براي سود محاسبه شده (3589‌ريال) ، ارزش ذاتي فعلي سهم در محدوده 14000 ‌ريال به دست مي‌آيد. به‌اين ترتيب مشاهده مي‌شود كه قيمت روز سهم از فاصله قابل توجهي با ارزش برآوردي برخوردار است.‌ در اين ميان، ريسك هاي صنعت پتروشيمي به ويژه در زمينه صادرات (كه البته بر اساس آمار گمرك اخيرا در مورد محصول متانول تخفيف يافته است) موجب شده تا معامله‌گران به‌رغم پتانسيل هاي بنيادي و امكان جهش سودآوري، از موضع احتياط با سهام اين شركت و به طور كلي صنعت پتروشيمي مواجه شوند. بديهي است كارشناسان مي‌توانند با تغيير مفروضات مطرح شده به ارقام متفاوتي در خصوص سود‌آوري و ارزش ذاتي سهم دست يابند.


1034 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1623

گزارشات پر بازدید