فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی قصفها

  • یکشنبه, 26 شهریور 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی
قند اصفهان يكي از بزرگترين شركت هاي توليد كننده شركت از نظر حجم و يكي از كوچكترين شركت هاي اين گروه از نظر سرمايه مي باشد. اين شركت با ظرفيت اسمي سالانه 34 هزار تن شكر، 16 هزار تن قند، 30 هزار تن تفاله خشك و 130 هزار تن تصفيه شكر خام مي باشد كه در اين صنعت شرايط ويژه اي را دارا است.

قند اصفهان يكي از قوي ترين شركت هاي توليد كننده قند و شکر در كشور است كه هر ساله در فصل کاشت چغندر، كارگروهي از اين شركت به اقصي نقاط كشور رفته و براي اين كارخانه عظيم چغندر خريداري مي كنند.

 

 

روند سود آوری سهم:

به گزارش بورس نیوز، قيمت شكر در سال 88 در محدوده كيلويي 500 تومان ، در سال 89 در محدوده كيلويي 800 تومان و براي سال 91 به 1175 تومان در هر كيلو رسيده و همين امر باعث رشد سودآوري "قصفها" در سال هاي اخير شده است. البته شنيده مي شود در حال حاضر شكر درب كارخانه كمتر از  1250 نيست و اين خود باعث افزايش سودآوري اين شركت در اين مدت شده است.

پیش بینی سود هر سهم سال 91 "قصفها":

قند اصفهان سود هر سهم سال مالي منتهي به پايان اسفند 91 را رقم 3037 ريال به ازاي هر سهم اعلام كرده است. لازم به ذكر است شركت هاي صنعت قند و شكر توليد و فروش فصلي داشته و معمولا كارخانه در 3 الی 6 ماه از سال بيشتر فعال نيست بلکه بنا بر منطقه فعاليت در 3 الی 6 ماه از سال و اغلب فصل برداشت چغندر قند به توليد و فروش محصول اشتغال دارد و پوشش سود شركت ها نيز اغلب به يكباره صورت مي پذيرد.

 

 

 

قند اصفهان مبلغ فروش شکر را با توجه به افزایش احتمالی نرخ بالا پیش بینی کرده و از طرفی نرخ شکر خام وارداتی را نیز بسیار بالا فرض کرده است. لذا این دو مورد در برآوردهای قند اصفهان با واقعیت ها همخوانی ندارد اما چون هر دو مورد بیشتر از واقعیت پیش بینی شده است در نهایت اثرش مثبت است.

نكته اي كه در صورت هاي مالي اين شركت كمي مغفول مانده بحث تفاله است كه مورد نیاز دامداري هاست كه مي تواند تعديل مثبتی را از محل اين افزايش نرخ ها در سودآوری شرکت در پيش داشته باشد.

گفته مي شود شركت موجودي مناسب 14 هزار تني را از سال 90 به 91 منتقل كرده که اين میزان موجودي با قيمت 1200 تومان به ازای هر کیلو يعني حدود 17 ميليارد تومان عدد قبال توجهي است.

به نظر مي رسد سود شركت در صورتي كه قيمت شكر در محدوده 1250 باقي بماند در محدوده 3800 ريال است اما هر 200 تومان افزايش قيمت شكر بيش از اين رقم، سود شركت را بيش از 200 تومان افزايش خواهد داد

1114 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1643

گزارشات پر بازدید