فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

بررسی NAV ونیکی

  • سه شنبه, 28 شهریور 1391
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

 

خالص ارزش دارایی و روند قیمتی سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران توسط بخش تحقیق و پژوهش یک کارگزاری تحلیل شد.

خبرگزاری فارس: تحلیل خالص ارزش دارایی و روند قیمتی سهام سرمایه گذاری ملی ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس،سرمایه گذاری ملی ایران نخستین شرکت سرمایه گذاری حاضر در بورس است که قبل از انقلاب وارد بازار سهام شده و هم اکنون با سرمایه 290 میلیارد تومانی یکی از بازیگران اصلی به شمار می رود.

این شرکت درحالی طی 6 ماه اول سال با بازدهی منفی دو درصدی سهام روبرو شده که واحد تحقیق و پژوهش کارگزاری بانک صنعت و معدن ،وضعیت مالی و آینده سهام شرکت سرمایه گذاری ملی را تحلیل کرد.

 

براساس این گزارش،سرمایه گذاری ملی ایران(سما) به عنوان اولین شرکت سرمایه گذاری با هدف اصلی تجهیز پس اندازها و سرمایه های اندک و هدایت آنها به بخش ها و واحدهای تولیدی به منظور ایجاد امکانات در زمینه مشارکت عموم مردم در فعالیت های تولیدی ،8 آبان 1354باسرمایه10 میلیارد ریالی تأسیس و در 20 اسفند همان سال وارد بورس تهران شد.

این شرکت طی 31 سال فعالیت مستمر در بازار سرمایه، نقش قابل توجهی در رشد و توسعه این بازار و تقویت فعالیت های اقتصادی ایفا کرده  و سهم بسزایی در سهیم کردن عامه مردم در واحدهای تولیدی داشته است.

هم اکنون سرمایه شرکت 2.900 میلیارد ریال بوده و تعداد سهامداران آن 47.278 نفر است.بانک تجارت با 44.10درصد مالکیت، بیشترین درصد سهام شرکت را در اختیار دارد.

از نظر نقد شوندگی این شرکت با توجه به حجم معاملات در سه سال گذشته دارای رتبه پایینی قرار دارد. از طرف دیگر میانگین تعداد روزهای معاملاتی این سهم در سه سال گذشته که 200 روز است نشان می دهد نماد "ونیکی" توقف های زیادی نداشته است.

در مورد سبد سهام بورسی این شرکت با توجه به اینکه متشکل از بیش از 180 شرکت بورسی است، می توان گفت یک پرتفوی کاملا شاخصی را دارد که با در نظر گرفتن ذخیره کاهش ارزش 542 هزار میلیون ریال دارای ارزش افزوده 1،252هزار میلیون ریالی است. در پرتفوی غیربورسی هم فولاد ارفع با 42 درصد،بیشترین بخش را به خود اختصاص داده که حدودا دارای ارزش افزوده ای برابر با 232 هزار میلیون ریال است.

طبق موارد فوق و بهای تمام شده کل دارایی ها بر اساس آخرین ترازنامه شرکت که 7،287 هزار میلیون ریال است و با توجه به ارزش دفتری بدهی های شرکت که برابر با 1،845 هزار میلیون ریال است، خالص ارزش دارایی ها (NAV ) شرکت 240 تومان بدست می آید که با توجه قیمت 1،388 ریالی هر سهم در تابلوی معاملات، سهام این شرکت ارزشی معادل با 58 درصد NAV دارد که با توجه به عرف بازار برای شرکت های سرمایه گذاری که 75 درصد است، نشان از ظرفیت رشد این سهم دارد.

ولی از طرفی طبق سابقه معاملاتی معمولا" سهام ونیکی در همین محدوده از NAV خود معامله می شود.از این رو در مجموع می توان گفت  با دیدگاه میان مدت سرمایه گذاری در این سهم توصیه می شود.

وضعیت تکنیکال سهم نیز بیانگر ورود قیمت سهم به تصحیح و بازگشت است.بطوری که حمایت سهم در محدوده قیمتی 121 تومان و مقاومت آن در محدوده قیمتی 150 تومان قرار دارد. با این توضیح در صورت بازگشت قیمت سهم می توان هدف 135 تومان را برای آن در نظر گرفت، ولی در غیر اینصورت و نزول قیمت آن می توان کف قیمت 110 تومان را برای آن در نظر گرفت

975 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1653

گزارشات پر بازدید