فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاهی بنیادی به و آتی

  • سه شنبه, 04 مهر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

آخرین شرایط سبد سهام بورسی و غیر بورسی سرمایه گذاری آتیه دماوند به همراه خالص ارزش دارایی آن از سوی واحد تحقیقات یک کارگزاری تحلیل شد.

خبرگزاری فارس: سبد سهام و ارزش دارایی سرمایه گذاری آتیه دماوند تحلیل شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، وضعیت سرمایه گذاری آتیه دماوند که با سرمایه اسمی 100 میلیارد تومانی طی 6 ماه گذشته با بازدهی 51 درصدی سهام مواجه شده (از محل تقسیم سود 15 تومانی و تفاوت قیمت 44 تومانی هر سهم ) توسط واحد تحقیقات کارگزاری بانک صنعت و معدن تحلیل شد.

 

براساس این گزارش، مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده بانک صنعت و معدن به منظور انجام تکلیف قانونی خود مبنی بر واگذاری کلیه سهام خود در شرکت ها و در راستای تحقق بند الف ماده 111 قانون برنامه سوم توسعه عمرانی کشور، طی مصوبه  6 مرداد 81 اقدام به تأسیس سرمایه گذاری آتیه دماوند کرد.

در آخرین ترکیب سهامداران آن ،بانک صنعت ومعدن به عنوان بزرگترین سهامدار عمده این شرکت با حدود 65.7 درصد مالکیت و شرکت های لیزینگ صنعت و معدن و سرمایه گذاری صنعت ومعدن هرکدام با 16.7 و 11.6درصد در رده های بعدی مالکیت هستند.

90 درصد سبد سهام بورسی سرمایه گذاری آتیه دماوند را سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران تشکیل می دهد که اگر برای پیش بینی کارشناسی میزان تولید شرکت در سال 91 ،میانگین تولید ماهانه محصول سال گذشته محاسبه شود،میزان تولید برآوردی شرکت در سال جاری به 101 هزار و 806 تن الکیل بنزن ، 79 هزار و 696 تن پارافین ،92 هزار و708 تن برش های نفتی و 7 هزار و 920 تن الکیل سنگین بدست می آید.

در صورتی که فرض شود میزان فروش شرکت نسبت به میانگین سال قبل تغییر نکند،این شرکت فروشی برابر با 282 هزار و 130 تن خواهد داشت که حدودا 50  هزار تن از آنچه خود شرکت براساس عملکرد واقعی سه ماهه (232 هزار و 708 تن) پیش بینی کرده بیشتر است.

همچنین با توجه به اینکه 50 درصد از فروش الکیل بنزن خطی و 100 درصد از پارافین مازاد با نرخ های 1850 و 1420 دلار صادر می شوند،در صورتی که نرخ تسعیر ارز را برای فروش صادراتی 1226 و 1500 تومان در نظر گرفته شود و با توجه نرخ فروش محصولات در داخل کشور،فروش سال آینده شرکت با دلار 1226 و 1500 تومانی به ترتیب بیش از 536 و 607 میلیارد تومان خواهد بود که در هر دو صورت از بودجه 494 میلیارد تومانی شرکت بیشتر خواهد بود.

این درحالی است که با در نظرگرفتن هزینه های صنایع شیمیایی ایران (که بخش عمده ای آن مربوط به بهای تمام شده کالای فروش رفته است ) و از آنجایی که مهمترین بخش بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت به مواد مستقیم اختصاص دارد، مواد مزبور به قیمت فوب خلیج فارس با تخفیف 5 درصد از پالایش نفت اصفهان خریداری می شود.

در این میان به دلیل مشخص نبودن قیمت فروش اصفهان،دربرآورد بهای نفت سفید از قیمت سه ماهه دوم سال با توجه به تغییرات قیمت نفت خام اوپک و برای برآورد بهای بنزن از قیمت های موجود در بورس کالا استفاده شده است.همچنین درحالی نفت سفید،مواد اولیه موردنیاز پارافین و الکیل است که میانگین نسبت میزان نفت سفید مصرفی به میزان فروش الکیل و پارافین مازاد در سال 90 در نظر گرفته شده که 82 درصد است.

برای برآورد میزان مصرف بنزن نیز با توجه به اینکه بنزن مواد اولیه مورد نیاز الکیل است از میانگین نسبت میزان بنزن مصرفی به میزان فروش الکیل در سال 90 که 30 درصد است، استفاده شده است. این درحالی است که طبق اظهارات کارشناسان فنی، برای تولید هر تن الکیل بنزین خطی به طور متوسط 85 درصد نرمال پارافین و 16 درصد بنزن مصرف می شود.

با این اوصاف و با توجه به نسبت محصولات صادراتی و هزینه حمل شرکت،سود هر سهم سال جاری حدود 820 تومان با نرخ دلار 1226 تومانی و هزار و 69 تومان با نرخ دلار 1500 تومان بدست می آید که در هر دو صورت از 628 تومان پیش بینی شده در بودجه شرکت بیشتر است. بنابراین پیش بینی می شود در گزارش 6 ماهه یا 9 ماهه شرکت تعدیل 30 تا 40 درصدی اعمال شود.

البته تعدیل 11 درصدی اخیر شرکت صنایع شیمیایی ایران تأییدی بر این مطلب است.( شرکت سال مالی خود را تغییر داده و در واقع در 9 ماهه تعدیلی 11 درصدی اعلام کرده است).

مجمع عمومی تقسیم سود صنایع شیمیایی ایران نیز در سالهای قبل، دو ماه پس از پایان سال مالی برگزار می شد و لذا می توان انتظار داشت در سال 91 و در اسفند ماه شاهد تشکیل این مجمع باشیم که در صورت وقوع، سود این مجمع نیز در سال مالی 91 واتی برای بار دوم شناسایی خواهد شد.

اگر فرض بر درصد تقسیم سود اخیر صنایع شیمیایی ایران ( 77درصد ) گذاشته شود و سود را نیز همان پیش بینی شرکت یعنی 6900 ریال و نه 8 هزار ریال در نظر گرفته شود،5310 ریال سود نقدی تقسیم خواهد شد که برابر با 478 ریال به ازای هر سهم سرمایه گذاری آتیه دماونداست.

از مزیت های دیگر صنایع شیمیایی ایران می توان به تامین 100 درصد مواد اولیه در داخل کشور اشاره کرد که ریسک نوسانات نرخ ارز بر بهای تمام شده را به حداقل می رساند.

لیزینگ صنعت و معدن با 102 میلیون سهم پس از صنایع شیمیایی ایران بیشترین حجم سبد بورسی صنایع شیمیایی ایران را اشغال کرده است. این شرکت در آخرین مجمع خود 350 ریال سود به ازای هر سهم تقسیم کرد و برای سال مالی جاری نیز 290 ریال سود پیش بینی کرده است.

شرکت های اصلی غیربورسی سبد سرمایه گذاری آتیه دماوند عمدتا زیان ده بوده و سودی از این لحاظ عاید این شرکت نمی شود اما نگاهی اجمالی به صورتهای مالی سال گذشته این شرکتها نشان از تحول آنها و حرکت به سوی روند سودآوری دارد.

از آن جمله می توان به شرکت های لاستیک پارس که پروزن ترین شرکت غیربورسی سرمایه گذاری آتیه دماوند  با مجموع 154 میلیون سهم است اشاره کرد.این شرکت در سال گذشته از زیان عملیاتی به سود عملیاتی رسیده است (از 1.9 میلیارد زیان به 732 میلیون تومان سود). ضمنا دو شرکت پر وزن دیگر سبد غیربورسی سرمایه گذاری آتیه دماوند کاغذ پارس و نخ خمین نسبت به سال گذشته نزدیک به 7 میلیارد تومان کمتر زیان کردند.

با توجه به موارد فوق ( ارزش روز کل پرتفوی بورسی و غیربورسی که مبلغی برابر با 2،991،526 میلیون ریال و بهای تمام شده سرمایه گذاری ها 1،599،900 میلیون ریال است) و ترازنامه شرکت،خالص ارزش دارایی(NAV) هر سهم سرمایه گذاری آتیه دماوند 3،136 ریال بدست می آید.

همان طور که ملاحظه می شود قیمت هر سهم شرکت، معادل 50 درصد ارزش خالص دارایی های آن است.هر چند این نسبت در مقایسه با سایر شرکت های سرمایه گذاری پایین بوده و نشان دهنده ارزش گذاری کمتر از واقعیت سهام این شرکت است، اما بررسی روند NAV  این شرکت در گذشته نشان می دهد که عمدتا در گذشته نیز این نسبت در مورد شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند صادق بوده ولی بر اساس روند قیمت این سهم در چند روز اخیر و با توجه به حجم های معاملاتی سنگین این سهم و شکستن مقاومت 7 ساله خود و داشتن حجم زیادی از سهم خوب صنایع شیمیایی ایران در پرتفوی می توان نتیجه گرفت که این سهم ظرفیت ادامه روند صعودی خود را خواهد داشت

841 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1680

گزارشات پر بازدید