فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاهی به سود آوری شاراک

  • سه شنبه, 04 مهر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی
به گزارش بورس نیوز، فعاليت پتروشیمي شازند در زمينه تهيه و توليد انواع مواد و فرآورده هاي پتروشيمي از قبيل پلي اتيلن، پلي پروپيلن، بوتادين، پلي بوتادين، اسيد استيك، وينيل استات، اكسيد اتيلن و اتيلن گلایکول ها، دو اتيل هگزانول و بوتانلها، بوتاكلر/ آلاكلر، اتانل آمين ها مي باشد. اين شركت يكي از قوي ترين توليد كنندگان محصولات پتروشيمي است كه تقاضاي بالايي براي محصولات در بازارهاي جهاني و نیز بازار داخلی وجود دارد.

روند سودآوري شركت از سال 89 به بعد با رشد قيمت نفت و محصولات پتروشيمي با روند صعودي همراه بوده، كه پيش بيني مي شود سود سال 91 شركت نيز با رشد مناسبی مواجه شود، علاوه بر اينكه سود شركت براي سال مالی جاری در صورت ثبات قيمت هاي فعلي ارز، توان رشد بيشتري نيز خواهد داشت.

صورت سود و زيان شركت:

 

همچنین "شاراك" سود هر سهم سال مالي منتهي به پایان اسفند ماه 91 خود را به ازاي هر سهم 1254 اعلام نموده كه در عملكرد 3 ماهه اول موفق به پوشش 29 درصدي سود خود شده است.

شركت پتروشیمی شازند براي سال مالی جاری قصد ارایه پیشنهاد تقسيم سود 70 درصدي را به مجمع صاحبان سهام دارد، همواره این شرکت با توجه به سابقه سهامدار عمده خود تقسيم سود بالايي را در مجمع داشته است.

بررسي فروش شركت:


 

گفتنی است آخرين قيمت پلي اتيلن سبك خطي دو میلیون و 230 هزار تومان در هر تن و پلي اتيلن سنگين دو میلیون و 700 هزار تومان به ازاری هر تن مي باشد، مابقي محصولات شركت نيز نسبت به بودجه رشد 10 تا 12 درصدی قیمت ها را داشته اند.

قابل توجه می باشد که تمامی مواد اولیه مصرفی "شاراک" نفتا می باشد، که از پالايشگاه هاي كشور تامين مي شود که هيچگونه نيازي در اين شركت به امر واردات نمي باشد.

البته شركت به دليل ارزان بودن نفتاي عراق در سال 90 بخشي از اين محصول را از طريق عراق وارد ميكند كه اين مقدار ناچيز بوده و طبق گزارش 3 ماهه در حدود 5 درصد مي باشد.

طبق مصوبه مجلس كه هنوز به تاييد نهايي نرسيده براي شركت هايي كه خوراك مصرفي مايع دارند، قرار است تخفيف 30 درصدي لحاظ شود. در صورتي كه در مقطع فعلي تخفيف اين شركت ها در تهيه مواد اوليه تنها 5 درصد مي باشد و در صورت تاييد و تصويب نهايي اين طرح شاهد رشد و جهش چند برابري سود "شاراك" خواهيم بود.

قيمت مواد اوليه نفتا به ازاي هر تن در سال 89 با قيمت 386 هزار ريال خريداري گرديده، که اين مبلغ در سال 90 به ازاي هر تن بالغ بر 911 هزار و 648 تومان بالغ گشته که در سال مالی جاری شركت پيش بيني خريد نفتا را با قيمت یک میلیون و 127 هزار تومان دارد. اين امر نشان دهنده رشد قيمت مواد اوليه شركت در راستاي محصولات "شاراك" مي باشد. مهم ترين ريسك شركت نیز به بحث تأمین مواد اوليه باز مي گردد كه پتروشيمي اصفهان نیز با آن مواجه است. آخرين قيمت نفتا در 5 ارديبهشت ماه سال مالی جاری 973 دلار بوده، كه با فرض دلار 1226 توماني و تخفيف 5 درصدي قيمت نفتاي خريداري شركت بالغ بر یک میلیون و 113 هزار تومان در هر تن خواهد شد. از این رو قيمت خريد مواد اوليه منطقي و مطلوب در نظر گرفته شده است. اما اگر قرار باشد بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه شود، قطعاً سود پتروشیمی شازند به مخاطره خواهد افتاد و باز هم تاكيد مي شود که این امر مهم ترين ريسك در شركت است.

 

 

طرح هاي توسعه اي:

لازم به ذكر آنکه شركت پتروشیميران مالك 51 درصدی سهام پروپيلن جم، در سال 91 اين شركت به بهره برداري رسيد، از سال هاي آتي سود مناسبي از اين طريق نصيب "شاراك" خواهد شد.

بررسي تاثير نرخ ارز بر سود "شاراك":

"شاراك" براي سال 91 پيش بيني صادرات 40 درصدي محصولات خود را دارد نرخ ارز مورد نظر يعني دلار نیز در بودجه سال مالی جاری حدود 1226 تومان در نظر گرفته شده است با توجه به سنگيني بيلان صادراتي شركت با افزايش هر 10 درصد نرخ دلار، شاهد رشد 43 توماني سود "شاراك" خواهيم بود

نتيجه گيري:

در صورتي كه قيمت فروش محصولات شركت را براي ادامه سال براساس واقعيت هاي موجود و نیز فروش در بورس كالا محاسبه شده و همچنين نرخ ارز نزديك به 1900 تومان در نظر گرفته شود، جمع فروش اين شركت برابر1630 ميليارد تومان خواهد بود كه با در نظر گرفتن ثبات در قيمت نفت مي تواند سود "شاراک" را به محدوده 1650 ريال برساند. با توجه به طرح هاي توسعه اي شركت و روند رو به رشد قيمتي محصولات نفتي و پتروشيمي آينده روشني انتظار اين شركت را مي كشد

971 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1681

گزارشات پر بازدید