فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی سیمان فارس و خوزستان

  • شنبه, 08 مهر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

سیمان فارس و خوزستان به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ کانی‌های غیر‌فلزی در ایران ظرفیت تولید 17 میلیون تن سیمان را در اختیار دارد. این شرکت در سال 1390 با تولید واقعی حدود 16 میلیون تن، سهم 24 درصدی از تولید این محصول استراتژیک در كشور را به خود اختصاص داده است. باید توجه داشت کل تولید داخلي سیمان در سال گذشته 5/66 میلیون تن بوده است که از این رقم 57 میلیون تن به مصرف داخلی و 5/88 میلیون تن برای صادرات صرف شده است. سهم مجموعه «سفارس» از کل صادرات کشور حدود 20 درصد بوده که ارزآوری 126 میلیون دلاری را به همراه داشته است. قیمت سیمان تا سال 87 تحت کنترل شدید دولتی قرار داشت، اما

 

 

در این سال با مجوز دولت افزایش قیمت 50 درصدی سيمان اعمال شد. پس از آن، متعاقب اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و افزایش سرسام آور هزینه انرژی با یک افزایش 5/14 درصدی ديگر براي اين محصول موافقت شد. در نهايت، در هفته قبل پس از مدت‌ها درخواست و اصرار از سوی واحدهای سیمانی برای سومین بار در پنج سال گذشته با افزايش قيمت به میزان 22 درصد موافقت شد. این افزایش نرخ که از رشد قیمت سایر محصولات ساختمانی (نظیر فولاد) و حتی از تورم عمومی در پنج سال گذشته کمتر است، بهانه‌ای برای سهامداران سیمانی شد تا پس از مدت‌ها رکود شاهد افزایش ارزش سهام خود باشند. در اين ميان، سهام سيمان فارس و خوزستان نیز به عنوان مالک مدیریتی سهام 12 شرکت سیمانی طبیعتا مورد اقبال بازار قرار گرفته است. برای ارزش گذاری «سفارس» با توجه به ماهیت فعالیت آن مناسب است تا بر محاسبه خالص ارزش دارايي‌ها (NAV) تمرکز شود. این محاسبه در جدول نمایش داده شده است.
در خصوص ارقام جدول و آخرین وضعیت شرکت باید به نكات زير توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام بر اساس گزارش سه ماهه منتهی به 31 مرداد 91 پس از کسر سود تقسیمی در مجمع سالانه اخیر (مبلغ 100 ریال به ازای هر سهم مورخ اول شهریور ماه) محاسبه شده است.
2- مازاد ارزش سرمایه‌گذاری‌های بورسی نسبت به بهای تمام شده با استفاده از آخرین گزارش صورت وضعیت پرتفولیو (مورخ 31 شهریور 91) با احتساب 20 درصد رشد بابت افزایش میانگین قیمت سیمانی از ابتدای مهر ماه محاسبه شده است.
3- شرکت سیمان آبیک با ظرفیت تولید سه میلیون تن بزرگ‌ترین زیرمجموعه سیمان فارس و خوزستان به شمار مي‌رود که قرار است سهام آن به زودی در بورس عرضه شود. سود هر سهم این شركت در سال گذشته 128 ریال بوده است. با عنایت به گزارش سه ماهه شرکت و افزایش نرخ اخیر انتظار می‌رود حداقل سودآوری هر سهم آبیک برای سال جاری 300 ریال باشد. به این ترتیب با در نظر گرفتن P/E=5 (متوسط کنونی صنعت سیمان در بورس) اقدام به ارزش گذاری سهام آبیک و محاسبه مازاد ارزش نسبت به بهای تمام شده این سهم در پرتفولیوی «سفارس» شده است.
4- در خصوص سایر سهام خارج بورسی نظیر سیمان خوزستان و سیمان ساوه، به علت بالابودن بهای تمام شده هر سهم در مقایسه با سودآوری کنونی شرکت‌ها هیچ گونه مازاد ارزش در نظر گرفته نشده است.
5- بررسی فوق نشان مي‌دهد كه در شرايط فعلي قيمت سهام سیمان فارس و خوزستان از فاصله 32 درصدی نسبت به ارزش ذاتي محاسبه شده برخوردار است؛ میانگین این نسبت در مورد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری حدود 30 درصد است؛ بنابراین می‌توان گفت در مقایسه با متوسط صنعت، قیمت سهام این شرکت به سطوح تعادلی نزدیک است.
6- مطالعه صورت‌های مالی شرکت‌های سیمانی نشان می‌دهد که صادرات سیمان در دو سال گذشته همواره با نرخ ارز مرجع انجام شده است. این در حالی است که یکی از صادرکنندگان سیمانی (کردستان) اخیرا طی اطلاعیه‌ای از فروش ارز با قيمت توافقی (آزاد) خبر داده است. در صورت استفاده سایر شرکت‌های سیمانی از این امکان، تحولی شگرف در سودآوری این صنعت و به تبع آن «سفارس» ايجاد مي‌شود. باید توجه داشت مجموعه سیمان فارس و خوزستان در سال گذشته بیش از 126 میلیون دلار درآمد ارزی صادراتی داشته است که در صورت تسعیر این درآمد با نرخ آزاد، سودآوری شرکت از این محل تا دو برابر افزایش خواهد یافت! با این وجود، با عنايت به تفاوت مکانیزم صادرات در شرکت‌های مختلف سیمانی، باید منتظر اعلام موضع رسمی از سوی شرکت‌های صادرکننده سیمان در این خصوص بود.
7- ارزش جايگزيني يك واحد يك ميليون تني توليد سيمان در حال حاضر حداقل 180 ميليارد تومان برآورد می‌شود. اين در حالي است كه براساس آخرین عملکرد حسابرسی شده، گروه فارس و خوزستان ظرفیت 17 میلیون تنی تولید را در اختیار داشته است. با لحاظ کردن این ظرفیت، ارزش جایگزینی هلدینگ سیمان فارس و خوزستان (پس از کسر بدهی‌ها) 1568 میلیارد تومان به دست می‌آید که معادل 3484 ریال به ازای هر سهم (2/5 برابر قیمت تابلو) است. به این ترتیب محاسبه NAV از منظر ارزش جایگزینی، تفاوت به مراتب بیشتری بین قیمت روز و خالص ارزش دارایی‌ها را نشان می‌دهد.
8- همان‌طور که پيش‌تر اشاره شد، با تلاش مصرانه انجمن صنفی صنعت سیمان، اخیرا با افزایش قیمت فروش محصول سیمان به میزان 22 درصد از ابتدای مهرماه 91 موافقت شده است. صدور این مجوز به علت ثابت بودن بهای تمام شده می‌تواند تاثیر بسزایی در رشد حاشیه سود خالص و متعاقب آن سودآوری تولیدکنندگان ایفا كند. در این میان، عبور از فصل اوج تقاضای سیمان در کنار مازاد تولید داخلی این محصول موجب می‌شود تا افزایش نرخ مزبور برای اجرایی شدن با چالش‌هايي مواجه باشد. از سوی دیگر، الزام به مصرف مازوت توسط واحدهای سیمانی که منجر به افزایش دو برابری هزینه انرژی صنعت شده نیز تهدید دیگری است که متوجه رشد بهای تمام شده شرکت‌ها است. مطالعه گزارش‌های سيماني‌ها به بورس حاكي از آن است كه ميانگين رشد سودآوري آنها از محل افزايش نرخ اخير 30 درصد بوده است. با فرض معتبر بودن همين ميزان افزايش سود براي سيمان فارس و خوزستان، دستیابی به سود 348 ریالی به ازای هر سهم «سفارس» در سال مالی جاری امكان پذير خواهد بود. به این ترتیب P/E تحلیلی این سهم در حال حاضر معادل 2/4 واحد به دست می‌آید که معادل متوسط صنعت سیمان در چند سال اخیر است. يادرآور مي‌شود پيش‌بيني سود كنوني شركت 268 ريال به ازاي هر سهم است كه احتمالا نماد معاملاتي آن در بورس به زودي جهت اعلام تعديل مثبت سود متوقف خواهد شد.


1085 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1696

گزارشات پر بازدید