فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

نگاهی بنیادی بر سود آوری وبهمن

  • سه شنبه, 25 مهر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد نشر و خبر

با بررسی صورت های مالی شش ماهه این شرکت می توان گفت به ترتیب سود حاصل از سرمایه گذاری ها 25 درصد افزایش، سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها 99 درصد افزایش و در نهایت درآمدهای شرکت 22 درصد رشد داشته است که حاصل همه این موارد افزایش 24 درصدی سود عملیاتی و رشد 40 درصدی سود خالص این شرکت می باشد.

در بررسی صورت خلاصه سرمایه گذاری های یک ماهه اخیر سرمایه گذاری بهمن این نکته حائز اهمیت است که 80 درصد از بهای تمام شده سرمایه گذاری ها در بورس و 20 درصد از آن در خارج از بورس می باشد.

تمرکز اصلی شرکت در صنایع مختلف به شرح جدول ذیل می باشد:

 

 

 


همچنین با نگاهی به پرتفوی بورسی شرکت در می یابیم به ترتیب در صنعت واسطه گری های مالی 25 درصد از سرمایه گذاری شرکت مربوط به بانک صادرات ایران، در صنعت فلزات اساسی 19 درصد از سرمایه گذاری ها مرتبط با شرکت ملی صنایع مس ایران و در صنعت خودرو و ساخت قطعات 13 درصد سرمایه گذاری ها مربوط به شرکت گروه بهمن می باشد.

در رابطه با بررسی بیشتر وضعیت کلی عملکردی با محمدرضا رستمی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بهمن به گفتگو نشستیم و طی این جلسه وی به سوالات خبرنگار بورس نیوز پیرامون آخرین وضعیت "وبهمن" پاسخ گفت.

رستمی با اذعان به اینکه در حال حاضر سرمایه گذاری بهمن دارای پرتفویی به ارزش 410 میلیارد تومان است، اظهار داشت: سبد سرمایه گذاری های بورسی شرکت که سهام شرکت هایی همچون "فملی"، "خبهمن"، "خودرو"، "شصفها"، "وتوس" و "وبصادر" را در بر می گیرد، ارزشی در حدود 250 میلیارد تومان دارد.

وی افزود: در حال حاضر ارزش پرتفوی غیر بورسی شرکت نیز بالغ بر 160 میلیارد ریال برآورد شده است که بخش عمده آن را شرکت توسعه ساختمانی بهمن تشکیل می دهد.

دو الویت اصلی "وبهمن"

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بهمن با اشاره به اینکه در حال حاضر اوضاع بازار سرمایه مطلوب به نظر می رسد، از شناسایی سود 10 میلیارد تومانی از ابتدای سال مالی 91 تاکنون خبر داد و تصریح کرد: شرکت دو الویت اصلی را برای پیشبرد اهداف آتی خود و تحقق سود مورد انتظار در نظر داشته که مدیریت پرتفوی بورسی یکی از این الویت ها است.

پروژه بافکار و اثرات سودآوری آن

دومین اقدام نیز مربوط به پیگیری اجرای پروژه بافکار در زمینی به مساحت 100 هزار متر مربع با زیر بنای 760 هزار متر مربع می باشد که مجوز تجاری و اداری این پروژه از شهرداری تهران اخذ شده است.

رستمی خاطر نشان کرد: ارزش کل قرارداد فاز شمالی این پروژه یک هزار و 850 میلیارد ریال و فاز جنوبی آن شش هزار و 496 میلیارد ریال برآورد شده که پس از تکمیل این پروژه 25.5 درصد متعلق به سازمان مشارکت های شهرداری تهران و 74.5 درصد متعلق به شرکت توسعه ساختمانی بهمن خواهد بود.

وی در خصوص وضعیت اجرای این پروژه اذعان داشت: در شرایط فعلی اقدامات لازم برای طراحی نقشه و مطالعات زمین شناسی و ژئوتکنیک و تعیین مشاور پروژه در حال پیگیری است که پنج الی شش ماه به طول خواهد انجامید.

پس از آن نیز برای انعقاد قرارداد مشارکت و جذب سرمایه گذار برای شروع عملیات اجرای پروژه اقدام خواهد شد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بهمن در رابطه با آثار اجرای این پروژه بر افزایش سود هر سهم تصریح کرد: پروژه بافکار در سودآوری سال مالی 91 و 92 بی تأثیر است، اما از سال 93 به بعد می توان به مرور اثر آن را بر سود هر سهم شناسایی کرد. چراکه طبق قراردادهای منعقد شده امکان پیش فروش واحدها با پیشرفت فیزیکی کمتر از 20 درصد وجود ندارد.

اقدام برا ی فروش خرده سهام پرتفوی بورسی

وی با اذعان به اینکه سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها و نیز سود حاصل از سرمایه گذاری در سهام شرکت های زیر مجموعه مطلوب بوده، در خصوص برنامه اصلاح پرتفوی سرمایه گذاری های "وبهمن" خاطر نشان کرد: از اول سال مالی جاری در راستای اصلاح پرتفوی سرمایه گذاری ها اقدام شده و خروج از خرده سهام در دو گروه غذایی و سیمانی طی سال مالی جاری در همین رابطه صورت گرفته است.

فروش سهام شرکت صنعتی بهشهر نیز از جمله این اقدامات بوده و چنانچه برای این سهام در قیمت های مناسب مشتری وجود داشته باشد، واگذاری اینگونه شرکت ها جزو برنامه های آتی است تا در مقابل آنها سهام صنایعی همچون پتروشیمی به پرتفوی بورسی "وبهمن" افزوده شده و میزان مالکیت سهام موجود در سبد سرمایه گذاری های بورسی در گروه فلزات اساسی نیز افزایش یابد.

رستمی به برنامه های مدیریت برای پرتفوی غیر بورسی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در صنعت لیزینگ نیز به دنبال استفاده از فرصت های موجود برای افزایش سرمایه و هر چه بیشتر فعال شدن لیزینگ آریا دانا هستیم. اما مدتی است رکود گریبان گیر شرکت های لیزینگی شده که با مرتفع شدن بحث نرخ عملیات لیز کردن خودرو، می توان اقدامات لازم را در این خصوص انجام داد.

پذیرش شرکت های زیر مجموعه در فرابورس

وی به اقدامات صورت گرفته بابت پذیرش شرکت های سرمایه گذاری ارزش آفرینان، سرمایه گذاری جامی و آوین اشاره کرد و افزود: مراحل پذیرش سهام شرکت های سرمایه گذاری ارزش آفرینان و نیز سرمایه گذاری جامی در فرابورس عملیاتی شده تا مقدمات لازم برای عرضه این سهم انجام گیرد. چراکه سرمایه گذاری بهمن علاقه مند به واگذاری این شرکت ها بوده و محدودیتی بابت میزان عرضه سهام آنها ندارد.

وی اذعان داشت: منابع مالی حاصل از این واگذاری ها مطابق با استراتژی های شرکت به سرمایه گذاری های جدید تزریق خواهد شد.

در همین راستا استفاده از فرصت های اهرمی و نیز خریدهای قسطی سهام بلوکی در عرضه های عمده در قالب کنسرسیوم مد نظر خواهد بود تا سهام ارزنده به پرتفوی "وبهمن" افزوده شود.

رستمی در خاتمه سخنان خود پیرامون وضعیت قیمت سهام روی تابلوی معاملات اظهار داشت: طی یک ماه اخیر قیمت سهم از محدوده قیمتی 65 تومان به حدود 92 تومان رسیده و سهامداران عمده از این پس نیز به حمایت از سهام اقدام خواهند کرد. هر چند قیمت سهم بسته به عملکرد شرکت تغییر خواهد کرد و بازار نسبت به این عملکردها از خود واکنش لازم را نشان خواهد داد تا تعادل لازم در قیمت سهم برقرار شود. در مجموع نیز مطابق با برآوردها، تحقق 25 تومان سود به ازای هر سهم برنامه ای است که به نظر می رسد تا پایان سال مالی محقق شود و با بهبود وضعیت بازار سهام می توان به افزایش این ارقام امیدوار بود

789 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1744

گزارشات پر بازدید