فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

ارزش ویژه و NAV هر سهم "پارسان"

  • چهارشنبه, 03 آبان 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

شرکت نفت و گاز پارسيان هلدينگ تخصصي پتروشيمي غدير مي باشد كه با واگذاري شركت هاي زير مجموعه غدير به اين شركت و خريد سهام پالايشگاه نفت تبريز، شيراز و نیز پتروشيمي شيراز با سرمايه 600 ميليارد تومان تشكيل شد و پس از آن حضور پتروشيمي هاي قدرتمند كشور نظير زاگرس و پرديس نيز با سودآوري بالا در پرتفوی "پارسان"، روند سودآوري آن را متحول كردند. در اين سهم برنامه خريد شركت هاي پالايش نفت بندرعباس و شيراز و همچنين هلدينگ خليج فارس مي تواند او را به عنوان يكي از قوي ترين هلدينگ هاي تخصصي نفت و پتروشيمي مطرح سازد.

"پارسان" با روند رو به رشد سودآوري همراه مي باشد كه اين روند با توجه به خريد سهام پالايش نفت تبريز و پتروشيمي شيراز از يك طرف و افزايش سود شركت هاي پتروشيمي زیر مجموعه از طرف ديگر كماكان ادامه خواهد داشت، به خصوص تعديل سود "شپدیس" در روزهاي اخير

پيش بيني سود "پارسان" در سال 91:

"پارسان" سود هر سهم خود را براي سال مالي 91 به ازاي هر سهم 1682 ريال پيش بيني كرده كه در عملكرد 9ماهه موفق به پوشش 48 درصدي بودجه خود شده است.

سياست تقسيم سود شركت در مجامع نيز تقسيم بالای 90 درصد سود محقق شده مي باشد.حدود 6 درصد سود پيش بيني شده "پارسان" براي سال 91 حاصل از پيش بيني فروش سهام پتروشيمي پرديس مي باشد كه در عملكرد 9 ماهه تحقق يافته است. البته اين سهم به زودي بايد گزارش رسمي سود خود را با تعديل "شپدیس" به بيش از 1960 ريال تغيير دهد.

بررسي پرتفوي بورسي "پارسان":

 

بررسي پرتفوي غير بورسي "پارسان":

شركت هاي غير بورسي عمدتا با اعمال نسبت قیمت به عایدی 6 واحدی اين شركت ها ارزش گذاري شده اند.

محاسبه NAV و ارزش ويژه هر سهم:

همانطور كه مشاهده مي شود ارزش ذاتي "پارسان" با برخي قيمت هاي ياد شده بيش از 913 تومان است كه به نظر می رسد با رشد پيش رو برای اين گروه و نرخ دلار، اين رقم بيش از 1000 تومان طي اين هفته خواهد بود.

پيش بيني روند سودآوري "پارسان":

 

بررسي سود "پارسان":

بررسي سرفصل سود سرمايه گذاري ها:

عمده سود شركت از طريق دو شركت پتروشيمي پرديس و پتروشيمي زاگرس تامين مي شود.

پتروشيمي پرديس53 درصد از سود "پارسان" را تشكيل مي دهد. این شرکت سود "شپديس" را براي سال 91 حدود 789 تومان در نظر گرفته كه سود تقسيمي نيز در همين حد مي باشد. اما پيش بيني مي شود سود پتروشیمی پرديس در سال 91 به سطح 1100 تومان بالغ شده و سود تقسيمي آن نيز با توجه به سياست تقسيم 100 درصدي سود نيز حداقل تا سطح 1100 تومان رشد نمايد.

سود مابقي شركت هاي پتروشيمي زير مجموعه "پارسان" هم در عملكرد 9 ماهه شناسايي شده و تنها سود شركت های پتروشيمي پرديس و هامون سپاهان سودشان شناسايي نشده است.

سود "پارسان" در صورت تقسيم سود 1100 توماني "شپديس":

در صورت تقسيم سود 1100توماني "شپديس" شاهد رشد 192 ميليارد توماني سود "پارسان" يعني به ازاي هر سهم 32 تومان خواهيم بود كه بدين ترتيب سود شرکت به سطوح 204 تومان به ازاي هر سهم افزايش پيدا خواهد كرد

1273 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1778

گزارشات پر بازدید