فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

NAV هر سهم"وبانک"

  • چهارشنبه, 17 آبان 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی
سرمايه گذاري بانك ملي جزو شركت هاي تابعه بانك ملي ايران است که به تازگي به دليل گسترش فعاليت هاي خود از يك طرف و افزايش سودآوري سود سال هاي 90 و 91 مورد توجه بازار قرار گرفته است. البته عمده دليل توجه بازار به اين شركت به دليل حضور در پتروشیمی شازند و همچنين به طور غير مستقيم در بانك اقتصاد نوين است.

به گزارش بورس نیوز، "وبانك" از ابتداي سال 88 تاکنون با رونق نسبي بازار سرمايه و واگذاري سهام صدرا و كاهش اعمال ذخاير سرمايه گذاري ها با رشد سودآوري و قيمتي سهام مواجه شد، به طوري كه روند سودآوري اين شركت با رشد مناسبی به خصوص با جهش در سال 90 و 91 همراه شده كه پيش بيني مي شود سود سال 91 آن به دليل رشد سود شركت هاي زير مجموعه با رشد بيشتري نيز همراه شده و به 900 ريال به ازای هر سهم نزديك شود.

پیش بینی سودآوری هر سهم:

سرمايه گذاري بانك ملي سود هر سهم سال مالي 91 را به ازاي هر سهم 710 ريال اعلام نموده است.سهامدار عمده شركت بانك ملي مي باشد كه طبق دستور العمل اجرايي قانون اصل 44 قصد واگذاري سهام مديريتي خود را در "وبانك" دارد.

بررسي پرتفوي بورسي "وبانك":

همانطور كه مشاهده مي شود "وبانك" حدود 982 ميليارد تومان در شركت هاي بورسي سرمايه گذاري نموده كه در اين بين سرمايه گذاري توسعه صنايع بهشهر با كسب حدود 30 درصد ارزش پرتفوي، بيشترين وزن را در پرتفوي بورسي "وبانك" دارد. اين شركت با در اختيار داشتن سهام "وبشهر" به صورت غير مستقيم سهام بانک اقتصاد نوين را مديريت مي كند و با داشتن "شاراک" و "شخارك" شرايط خوبي را نيز براي سود خود رقم زده است. البته "بترانس" نیز به عنوان یکی از سهم های موجود در پرتفوی بورسی "وبانک" به طور کلی در زمره سهم های مناسب محسوب می شود اما با توجه به شرایط کنونی و چالش های متعدد پیش روی این شرکت، می توان سودآوری با دید بلند مدت را از این سهم انتظار داشت.

همچنين اين شركت حدود 36.6 ميليارد تومان ذخيره كاهش ارزش سرمايه گذاري در حساب هاي خود منظور نموده كه با توجه به افزايش قيمت سهام شركت هاي بورسي و مثبت شدن ارزش روز سرمايه گذاري ها نسبت به بهاي تمام شده آنها، شاهد آزاد شدن اين ذخاير و افزايش سود "وبانك" از اين طريق خواهيم بود.

شركت توسعه صنايع سيمان يكي از بهترين شركت هاي خارج بورسي و هلدينگ سيماني "وبانک" است.

محاسبه NAV و ارزش ويژه هر سهم:

همانطور كه مشاهده مي شود ارزش ذاتي شركت در محدوده قيمتي 640 تومان قرار دارد و با در نظر گرفتن قاعده 70 درصد ارزش ذاتي، قيمت منطقي سهم 4500 ريال مناسب به نظر می رسد.

سود انباشته:

اين شركت حدود 221 تومان به ازاي هر سهم سود انباشته در حساب هاي خود منظور نموده است.

تخمين سود سال 91 "وبانك":

حدود26 درصد از سود "وبانك" از طريق سرمايه گذاري توسعه ملي و 17 درصد از طريق صنايع سيمان و 16 درصد از طريق پتروشيمي اراك برآورد شده، به عبارتي نزديك به 60 درصد از سود "وبانك" از طريق اين 3 شركت حاصل مي شود.

*شركت براي سال 91 سود پتروشيمي شازند را 125 تومان و سود تقسيمي آن را 87 تومان لحاظ کرده که با توجه به این شرکت می توان سود "شاراک" را تا 200 تومان در نظر گرفت.

بدين ترتيب تنها از طريق شاراك حدود 67.6 ميليارد تومان به سود سال 91 "وبانك" افزوده مي شود.

*شركت سود سرمايه گذاري توسعه ملي را در سال 91 به ازاي هر سهم 335 ريال پيش بيني كرده كه در سطوح مطلوبي مي باشد.

همچنين شركت سود ساير سرمايه گذاري ها را براي سال 91 در سطوح معقولي پيش بيني كرده است و اكثراً نيز شناسايي شده است.

در نهايت انتظار افزوده شدن حدود 67.6 ميليارد تومان به سود "وبانك" يعني به ازاي هر سهم حدود 210 ريال خواهيم بود كه بدين ترتيب سود سال 91 "وبانك" قابليت رشد تا سطوح 920 ریال را دارا مي باشد

1045 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1828

گزارشات پر بازدید