فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی شخارک+تعدیل مثبت

  • شنبه, 11 آذر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

پتروشيمي خارک از جمله واحدهاي بزرگ الفين کشور است که با استفاده از خوراک گاز ترش، سبد متنوعي از محصولات شامل متانول، ميعانات گازي و گوگرد را توليد مي‌کند.  با توجه به فراواني گاز ترش در جزيره خارک، اين شرکت در مقايسه با واحد‌هاي مشابه مصرف‌كننده گاز شيرين از مزيت نسبي برخوردار بوده است؛ هر چند در سال‌های اخیر با تصمیمات وزارت نفت و افزایش چشمگیر قیمت گاز ترش این مزیت در حال کمرنگ شدن است. با آنکه «شخارك» به علت قدمت زیاد مجتمعی نسبتا فرسوده به شمار می‌رود، همواره در سال‌های اخیر با ظرفیتی بیش از میزان اسمی به تولید پرداخته است؛ اما در سال‌جاری به علت تحریم‌های سیاسی،  مشکلاتی در زمینه حمل و بیمه کشتی‌های محصولات مایع پتروشیمی ایجاد شده که همین مساله منجر به افت حدود 20 درصدی تولید مجتمع خارک شده است. با این وجود، تاثیر رشد چشمگیر نرخ ارز آنقدر پررنگ بوده که نه تنها افت سودآوری این شرکت صادراتی را موجب نشده؛ بلکه چشم‌انداز افزایش بازدهی «شخارک» در سال‌جاری را نیز ایجاد کرده است. به منظور تخمین سودآوری ابتدا به جدول شماره یک توجه کنید که در آن برآورد تحليلي از درآمد فروش شركت در سال 91 در كنار آخرین بودجه اعلامي و عملکرد نیمه نخست سال ارائه شده است.

 

 

 


در خصوص ارقام جدول شماره يک بايد به چند نكته توجه داشت:
مقدار فروش محصولات در پيش‌بيني تحليلي معادل مفروضات بودجه در نظر گرفته شده که مطابق با واقعیت‌های تولیدی و صادراتی فعلی مجتمع است.
قيمت فروش ميعانات گازي (پروپان، بوتان و پنتان) در پيش‌بيني تحليلي معادل نرخ‌هاي نیمه اول سال (700 دلار در هر تن) لحاظ شده كه با قيمت روز اين محصولات در منطقه تطابق نسبي دارد. قیمت گوگرد هم بدون تغییر نسبت به نیمه نخست سال (170 دلار در هر تن) فرض شده است.
قيمت فروش متانول براساس آخرين قیمت‌‌هاي فروش در بازار چين و شرق آسيا معادل 350 دلار در هرتن طی نیمه دوم سال تخمین زده شده است.
نرخ تبديل دلار هم در محاسبات تحليلي معادل 25000 ريال است؛ به اين ترتيب آثار احتمالي ورود ارز صادراتی شرکت به اتاق مبادلات در برآورد تحليلي لحاظ شده است.
حال به جدول شماره دو توجه كنيد كه در آن تخمين سود هر سهم خارك در سال 91 انجام شده است (ارقام به ميليارد ريال).
در خصوص ارقام جدول شماره دو مرور چند نکته حائز اهمیت است:
قيمت گاز ترش مصرفي خارك پس از هدفمندی یارانه‌ها متناسب با افزایش قیمت گاز طبیعی جهش داشته است. با توجه به گمانه زنی‌های موجود مبنی بر تحویل گاز مجتمع‌های پتروشیمی بر مبنای نرخ ارز مبادله‌ای در نیمه دوم سال، قیمت گاز ترش در شش ماهه دوم در پیش‌بینی تحلیلی معادل دو برابر نیمه نخست سال در نظر گرفته شده است. سایر سرفصل‌ها (دستمزد و سربار) معادل برآورد بودجه لحاظ شده اند. در صورت عدم تغییر نرخ گاز ترش، سود خالص هر سهم در معرض افزایش 959 ریالی تا سطح 7232 ریال خواهد بود.
سایر درآمدهای عملیاتی در شرکت پتروشیمی خارک عمدتا به درآمد ناشی از تسعیر ارز اختصاص دارد. «شخارک» در پایان شهریور ماه حدود 280 میلیارد تومان مطالبات ارزی از مشتریان خارجی داشته که این مبالغ را با ارز 1950 تومانی تسعیر کرده است. به این ترتیب در پیش‌بینی تحلیلی با اصلاح نرخ تسعیر و تبدیل آن به ارز مبادله‌ای (2500 تومان) درآمد این سرفصل افزایش یافته است.
هزینه‌های عمومی و اداری با رشد بیش از 2/5 برابری نسبت به سال گذشته در بودجه در نظر گرفته شده اند. این رشد چشمگیر با عنایت به افزایش هزینه‌های حمل و نقل و بیمه قابل درک است. به همین دلیل در پیش‌بینی تحلیلی با رعایت جانب احتیاط هیچ گونه کاهشی در هزینه‌های عمومی و اداری در نظر گرفته نشده است.
«شخارك» در طول هر سال مالي، براي استفاده كوتاه مدت از حجم عظيم نقدينگي ناشي از فروش محصولات، منابع حاصله را به اوراق مشاركت و سپرده بانكي تبديل مي‌كند تا از منافع سود روزشمار تا زمان برگزاري مجمع و تصميم در مورد تقسيم سود نقدي بهره‌مند شود. در این بخش به‌رغم پوشش 81 درصدی پیش‌بینی سود سپرده در شش ماهه نخست، اقدام به تعدیل بودجه نشده است. به‌اين ترتیب در سناریوی تحلیلی، سود سپرده‌ها معادل دو برابر عملکرد نیمه نخست سال در نظر گرفته شده است.
رقم ماليات در سال 91 با توجه به معافیت مالیاتی شرکت هم معادل پیش‌بینی بودجه لحاظ شده است.
از مجموع مطالب مطروحه مي‌توان نتيجه گرفت که سودآوري «شخارك» در سال 91 در صورت ثبات قيمت‌هاي كنوني محصولات مبنا قرار گرفتن قيمت ارز مبادله ای از پتانسيل افزايش 29 درصدي نسبت به پيش‌بيني بودجه برخوردار است که به معنای تعدیل سود هر سهم تا سطح 6277 ریال است. به‌این ترتیب با استفاده از مدل قيمت بر درآمد و با در نظر گرفتن P/E=4 (با عنایت به تورم 25 درصدی) ، دست یابی قیمت سهم به محدوده 25000 ریال تا زمان مجمع سال آینده (بهار 91) از منظر تحلیلی توجیه پذیر است. بديهي است كارشناسان با تغيير مفروضات مطرح شده (به ویژه نرخ ارز و خوراک) می‌توانند به ارقام متفاوتي در خصوص سودآوري و ارزش‌گذاري سهم دست يابند
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید


1110 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1898

گزارشات پر بازدید