فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی اخابر

  • شنبه, 18 آذر 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

مخابرات ايران بزرگ‌ترين شركت مشمول اصل 44 است كه در تابستان سال 87 وارد بازار سرمايه شد و از آن زمان تا‌كنون همواره به علت اندازه بزرگ، تاثير بر شاخص كل و نقدشوندگي مناسب در زمره نمادهاي مهم بورس تهران جاي گرفته است.


از آن زمان تا ابتداي پاييز سال جاري، «اخابر» بزرگ‌ترين شركت بورس تهران به لحاظ ارزش بازار بود، اما در ماه‌هاي اخير برتري خود را از اين بابت از دست داده است. در اوايل فصل پاييز ابتدا شركت ملي مس گوي سبقت را از مخابرات ربود و در جايگاه نخست ايستاد و در روز چهارشنبه گذشته هم فولاد مباركه رتبه دوم را تصاحب كرد تا مخابرات به جايگاه سومي در بورس بسنده كند. اتفاق مزبور به دليل رونق تك قطبي در بورس تهران ايجاد شده است؛ به نحوي كه سهام شركت‌هاي معدني، فلزي و شيميايي به علت رشد نرخ ارز بر مدار رونق مي‌تازند، اما سهام

 

 

ساير صنايع روز به روز با ركود بيشتري مواجه مي‌شوند. اين مساله در مورد مخابرات به شكلي واضح قابل رصد است؛ به نحوي كه ستاره اقبال «اخابر» پس از ثبت ركورد 20 هزار ميليارد توماني در ارديبهشت سال گذشته (قيمت سهم برابر 440 تومان) رو به افول گذارد تا با افت فرسايشي 50 درصدي ( البته بعد از دو بار تقسيم سود) اينك در ارزش بازار 10 هزار ميليارد توماني (قيمت سهم برابر 220 تومان) جا خوش كند. اين در حالي است كه متغيرهاي بنيادين در مورد اين سهم چشم انداز رشد ملايم درآمدها و سودآوري را تصوير مي‌كنند. براي اثبات اين مطلب و در راستاي پرسش خواننده محترم، ابتدا به جدول شماره يك توجه كنيد كه روند تاريخي عملكرد شركت به لحاظ چند متغير بنيادي در سه سال گذشته (مقارن با خصوصي سازي مخابرات) را نشان مي‌دهد.
از مطالعه روند ارقام جدول شماره يك مي‌توان به نتايج مهمي دست يافت:
1- فروش شش ماهه اول هميشه كمتر از شش ماهه دوم بوده و به طور متوسط در محدوده 48 درصد در نيمه نخست سال و 52 درصد در نيمه دوم سال محقق مي‌شود.
2- حاشيه سود عملياتي فعاليت «اخابر» در شش ماهه دوم همواره بيشتر از شش ماهه اول بوده است، به نحوي كه اين متغير مهم بنيادي در نيمه دوم سال به طور ميانگين 13 درصد بيشتر از نيمه اول سال است.
به‌اين ترتيب از تركيب دو نتيجه فوق كه بر اساس روند تاريخي فعاليت شركت پس از تصدي مديريت جديد به دست آمده (وبه همين جهت قابل مقايسه با يكديگر است) استفاده مي‌كنيم تا پيش‌بيني عملكرد سال جاري انجام شود. به‌اين منظور به جدول شماره دو مراجعه كنيد. در خصوص ارقام جدول دو مرور چند نكته حائز اهميت است:
1- در پيش‌بيني تحليلي با فرض تحقق 48 درصد درآمدها در شش ماهه نخست (مطابق الگوي تاريخي كه پيش‌تر به‌آن اشاره شد) اقدام به تخمين درآمد شش ماهه دوم و به تبع آن كل سال شده است.
2- حاشيه سود عملياتي فعاليت «اخابر» در شش ماهه نخست برابر 5/24 درصد بوده است. با عنايت به روند تاريخي، حاشيه سود فعاليت شش ماهه دوم در پيش‌بيني تحليلي معادل 7/27 درصد (3/13 درصد بيش از نيمه نخست سال) برآورد شده و از اين رهگذر رقم سود عملياتي شش ماهه دوم و به تبع آن سود عملياتي كل سال محاسبه شده است.
3- درآمدهاي غيرعملياتي مخابرات عمدتا مربوط به سود سپرده‌گذاري در بانك‌ها است. اين درآمد معمولا به طور موزون در طول سال محقق مي‌شود. با عنايت به اين مساله‌، درآمد اين سرفصل در شش ماهه دوم معادل دو برابر عملكرد واقعي نيمه اول سال در نظر گرفته شده كه تخميني محافظه كارانه است.
4- الگوي محاسبه ماليات در پيش‌بيني تحليلي مطابق بودجه شركت و با در نظر گرفتن معافيت مالياتي سود سپرده‌ها است.
با جمع‌بندي مطالب فوق مي‌توان گفت: بر پايه روند تاريخي، تعديل مثبت 13 درصدي در پيش‌بيني سود سال 91 تا سطح 532 ريال به ازاي هر سهم سناريويي محتمل براي مخابرات ايران است. به‌اين ترتيب P/E كنوني سهام «اخابر» در محدوده 4 مرتبه بر مبناي سود تحليلي گروه خواهد بود. از سوي ديگر با عنايت به تقسيم بخش عمده سود سالانه مخابرات (مطابق‌سياست سهامدار عمده) مي‌توان انتظار داشت در مجمع پيش‌رو (در ارديبهشت ماه 91) رقمي در محدوده 45 تا 50 تومان به ازاي هر سهم بين سهامداران توزيع شود. در صورت تحقق اين فرضيه و با عنايت به تداوم رشد سودآوري ملايم شركت در سال آينده مي‌توان گفت: نسبت قيمت بر درآمد سهم پس از مجمع آتي به كمتر از سه واحد مي‌رسد كه در مدت حضور سهم در بورس بي سابقه است. با توجه به ارزش گذاري مزبور، انتظار پايان روند نزولي و افزايش تدريجي قيمت سهام «اخابر» تا مجمع آتي از جمله گمانه زني‌هايي است كه مي‌توان بر اساس شواهد بنيادين مطرح كرد. بديهي است روند قيمت سهام به عوامل متعددي وابستگي دارد و پيش‌بيني رفتار آينده آن تنها يك فرضيه خواهد بود.

1309 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1916

گزارشات پر بازدید