فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی شخارک

  • یکشنبه, 10 دی 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

پتروشيمي خارک از جمله واحدهاي بزرگ الفين کشور است که با استفاده از خوراک گاز ترش، سبد متنوعي از محصولات شامل متانول، ميعانات گازي و گوگرد را توليد مي‌کند. با آنکه "شخارك" به علت قدمت زیاد مجتمعی نسبتا فرسوده به شمار می‌رود، همواره در سال‌های اخیر با ظرفیتی بیش از میزان اسمی به تولید پرداخته است؛ اما در سال‌جاری به علت تحریم‌های سیاسی، مشکلاتی در زمینه حمل و بیمه کشتی‌های محصولات مایع پتروشیمی ایجاد شده که همین مساله منجر به افت حدود ۲۰ درصدی تولید مجتمع خارک شده است. با این وجود، تاثیر رشد چشمگیر نرخ ارز آنقدر پررنگ بوده که نه تنها افت سودآوری این شرکت صادراتی را موجب نشده؛ بلکه چشم‌انداز افزایش بازدهی "شخارک" در سال‌جاری را نیز ایجاد کرده است

 


1-1- فروش محصولات شرکت پتروشیمی خارک: شركت 5 محصول توليد مي كند كه متانول با 42 درصد بيشترين سهم را در درآمد فروش شركت دارد.


وضعيت فروش شركت طي سال مالي 90 و مقاطع مختلف سال 91 و همچنين بودجه 91 شركت بشرح 2 جدول زير مي باشد. همانطور كه ملاحظه مي شود مبلغ فروش هر تن محصولات روندي صعودي دارند به طوري كه شركت در 3 ماهه دوم 91 هر تن پروپان را با 10 درصد،بوتان با 5 درصد ، گوگرد با 23 درصد و متانول را با 5 درصد ، افزايش نسبت به بودجه 91 خود فروخته است.  شركت در 6 ماهه 44 درصد  مقدار فروش متانول پیش بینی شده در بودجه امسال خود را پوشش داده است.


شركت پتروشيمي خارك 100 درصد درآمد فروش خود را از بازارهاي خارجي (صادرات) بدست مي آورد. در جدول زير نرخ فروش محصولات به تفكيك ارز و ريال ملاحظه مي شود.


2-1- خوراک مصرفی شرکت پتروشیمی خارک: خوراک مصرفی شرکت گاز ترش می باشد. با توجه به فراواني گاز ترش در جزيره خارک، اين شرکت در مقايسه با واحد‌هاي مشابه مصرف‌كننده گاز شيرين از مزيت نسبي برخوردار بوده است؛ هر چند در سال‌های اخیر با تصمیمات وزارت نفت و افزایش چشمگیر قیمت گاز ترش این مزیت در حال کمرنگ شدن است.


3-1- صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی خارک: همانطور که مشاهده شد شرکت طی شش ماهه 43 درصد درآمد فروش بودجه 91 را پوشش داده و همچنین 36 درصد بهای تمام شده را محقق کرده است. بنابراین سود ناخالص با 47 درصد پوشش طی شش ماه حاصل شده است. از طرفی با توجه به تحقق 935 درصدی هزینه های عمومی و اداری و تحقق 100 درصدی سایر درآمدهای عملیاتی (که ناشی از سود حاصل از تسعیر دارایی های ارزی عملیاتی می باشد، سود عملیاتی با 57 درصد پوشش محقق شده است. از طرفی شرکت در بخش درآمدهای سرمایه گذاری (ناشی از سود سپرده سرمایه گذاری نزد بانک ها) با پوشش خوب 81 درصدی مواجه شده است در نتیجه سود خالص شرکت با پوشش 58 درصدی در 6 ماهه گزارش شده است.

(ارقام به ميليون ريال)


4-1- بررسي ترازنامه و نسبت هاي مالي شرکت پتروشیمی خارک:

(ارقام به ميليون ريال)


5-1-پيش بيني درآمد فروش و بهاي تمام شده شرکت پتروشیمی خارک: با توجه به طرح های افزایش ظرفیت که مهمترین آنها طرح متانول دوم با ظرفیت 1.500.000 تن است که بر اساس اطلاعات شرکت در سال 92 به بهره برداری خواهد رسید به پیش بینی فروش و بهای تمام شده شرکت طی 5 سال آتی پرداختیم:

قيمت گاز ترش مصرفي خارك پس از هدفمندی یارانه‌ها متناسب با افزایش قیمت گاز طبیعی جهش داشته است. با توجه به گمانه زنی‌های موجود مبنی بر تحویل گاز مجتمع ‌های پتروشیمی بر مبنای نرخ ارز مبادله‌ای در نیمه دوم سال، قیمت گاز ترش در شش ماهه دوم در پیش ‌بینی تحلیلی معادل دو برابر نیمه نخست سال در نظر گرفته شده است. برای سالهای آتی نیز با توجه به هزینه های طرح های توسعه شرکت علی الخصوص طرح متانول دوم بهای تمام شده را طبق جدول زیر برآورد کردیم:


6-1- پيش بيني صورت سود و زيان شرکت پتروشیمی خارک: با توجه به موارد ذكر شده در بندهاي فوق صورت سود و زيان به شرح زير پيش بيني مي شود.


7-1- محاسبه ارزش ذاتي شرکت پتروشیمی خارک: با توجه به پيش بيني هاي صورت گرفته ارزش ذاتي سهم كه به ميزان 23.618 ريال محاسبه می گردد كه قيمت بازار حال حاضر اين سهم حدود 51 درصد آن مي باشد.


8-1-جمع بندی فرصت ها و تهدیدهای سهم پتروشیمی خارک:

فرصت ها:

1- 100 درصد صادرات: شركت 100 درصد محصولات خود را در بازارهاي خارج از كشور به فروش مي رساند و از اين حيث (درصد صادرات) در ميان شركتهاي صنعت پتروشيمي رتبه اول را داراست. با توجه به افزايش چشمگير نرخ ارز و توانايي تسعير حداقل به نرخ اتاق مبادلات ارزي اين موضوع باعث افزايش قابل توجه سود آوري شركت شده است. شايان ذكر است كه عمده صادرات محصولات شرکت به کشورهای چین و هند می باشد و حدود دو سال است که با توجه به بحث تحریم ها و موانع موجود در ارتباطات بین المللی وصول درآمدهای ارزی حاصل از فروش محصولات بدون گشایش اعتبارات اسنادی-LC- صورت می پذیرد.

2- تسعير به نرخ مرجع: مانده حساب هاي دريافتني تجاري (ارزي)، بر اساس نرخ ارز درتاريخ ايجاد و موجودي نقد نزد بانک ها و تسهيلات مالي دريافتي (ارزي) به نرخ ارز مرجع در تاريخ ترازنامه تسعير شده اند. با توجه به مفاد بندهاي 7 و 11 استاندارد حسابداري شماره 16، هرگونه تغيير در مباني تسعير ياد شده، سود ابرازي شرکت را متأثر خواهد نمود.

3-ارزش ذاتي: فاصله 36 درصدي ارزش ذاتي نسبت به ارزش بازار كه بدليل طرح هاي توسعه شركت ، افزايش نرخ محصولات افزايش نرخ ارز حاصل شده است.

تهديدها:

1- تحريم هاي بين المللي حاكم بر صنعت پتروشيمي كه براساس گزارش شش ماهه شركت تا كنون باعث كاهش حدود 27 درصدي صادرات متانول ، كاهش 49 درصدي صادرات پنتان، كاهش 28 درصد صادرات پروپان و كاهش 25 درصدي صادرات بوتان نسبت به سال مالي 90 شده است بعنوان مهمترين و اصلي ترين تهديد شركت محسوب مي شود. البته با توجه به افزايش نرخ ارز و افزايش نرخ محصولات تا حدودي اين نفيصه را جبران نموده است ليكن در صورت گسترش تحريمها و محدود تر شدن صادرات مي تواند درآمد زايي شركت را بشدت تحت تاثير قرار دهد.

 

2- ثبت خريد ماده اوليه به نرخ مرجع: به موجب بررسي ها، ماده اوليه خريداري شده (گاز ترش) بر مبناي صورتحساب هاي صادره توسط فروشنده (شرکت ملي نفت ايران) به صورت علي الحساب و به نرخ ارز مرجع در حساب ها منعکس شده است. در اين رابطه تبعات اجراي مصوبه مورخ 15/7/1391 هيأت وزيران، بر بهاي خريد ماده اوليه شرکت، براي حسابرس مشخص نشده است. به علاوه، چگونگي رفع مغايرت هاي موجود مابين شرکت مورد بررسي و فروشنده ، ناشي از سيستم اندازه گيري گاز ترش، تاکنون تعيين تکليف نگرديده است.

3- پيش پرداخت هاي سرمايه اي: شامل پيش پرداخت راکد و منقول از سال هاي گذشته به شرکت هايOTC (504 ميليارد ريال) و زيمنس (168 ميليارد ريال) بابت خريد تأسيسات مورد نياز واحد متانول 2 بوده که باتوجه به محدوديت هاي حادث شده ناشي از تحريم ها، زمان و چگونگي دريافت اقلام فوق، براي حسابرس مشخص نگرديده است. شايان ذکر آنکه سرفصل دارايي هاي در جريان تکميل (واحد نامبرده)، طي دوره مورد رسيدگي، به واسطه دلايل پيش گفته از پيشرفت فيزيکي قابل ملاحظه برخوردار نبوده است.

4- ماليات عملکرد سال هاي 1389 و 1390 و نيز دوره مالي 6 ماهه 91، با در نظر گرفتن معافيت مالياتي ناشي از صادرات کليه محصولات، در حساب ها لحاظ شده است. به موجب بررسي ها، هرچند به ازاي بالغ بر 4 ميليارد ريال ماليات ابرازي عملکرد سال 1389، ماليات تشخيص و مطالبه شده افزون بر مبلغ 548 ميليارد ريال بوده ، ليکن تعيين ميزان قطعي تعهدات شرکت در اين ارتباط، منوط به اظهارنظر قطعي مقامات مالياتي مي باشد

1042 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 1992

گزارشات پر بازدید