فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحليل بنيادي سرمايه‌گذاري اميد

  • دوشنبه, 07 شهریور 1390
  • نوشته شده توسط  گروه ایران بورس

شروين شهرياري
شركت سرمايه‌گذاري اميد از جمله واحدهاي تحت مالكيت بانك سپه است كه با دارا بودن ارزش بازار 3800 ميليارد توماني پس از. . .

 

 

 

 

سرمايه‌گذاري غدير در جايگاه دوم هلدينگ‌هاي بزرگ بورس تهران قرار دارد.ارزش سبد سهام سرمايه‌گذاري اين شركت در بورس و خارج بورس بالغ بر 3600 ميليارد تومان است كه حدود 80 درصد آن به سرمايه‌گذاري در سهام گل گهر و چادرملو اختصاص دارد؛ بنابراين محوريت پرتفولیوی «واميد» را مي‌توان بر صنعت سنگ‌آهن متمركز دانست.
براي ارزش‌گذاري سهام، مطابق روش شركت‌هاي سرمايه‌گذاري بايد از روش محاسبه خالص ارزش دارايي‌ها استفاده شود. جدول زير جزئيات محاسبه مزبور را نشان مي‌دهد:
در خصوص ارقام جدول و آخرین وضعیت شرکت بايد به چند نكته توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي نسبت به بهاي تمام شده از اطلاعات و صورت‌هاي مالي شش ماهه منتهي به 31 تيرماه 1390 استخراج شده است.
مقايسه قيمت سهام موجود در پرتفوليوي شركت به تاريخ مزبور با قيمت‌هاي كنوني حكايت از تغيير معنادار ارزش سبد سهام دارد.
همچنين با توجه به تحقق بخش عمده سودآوري مورد انتظار شركت در شش ماه نخست سال مالي (كه آثار آن در حقوق صاحبان سهام پايان تير ماه منعكس شده است) انتظار نوسان قابل ملاحظه در رقم خالص ارزش دارايي‌ها تا پايان سال مالي (30 دي ماه) در صورت تغيير نكردن قيمت سهام سرمايه پذير (به ويژه چادرملو و گل‌گهر) وجود نخواهد داشت.
2- بهاي تمام شده سرمايه‌گذاري‌هاي خارج بورسي شركت معادل 185 ميليارد تومان است كه در مقايسه با ارزش روز سرمايه‌گذاري‌هاي بورسي، سهمي حدود 5 درصد را به خود اختصاص داده است. با توجه به كوچك بودن سهم سرمايه‌گذاري غیربورسي و نيز دشواري ارزش‌گذاري آنها، در اين محاسبه با رعايت جانب احتياط هيچ گونه مازاد ارزش نسبت به بهاي تمام شده در این بخش در نظر گرفته نشده است.
3- شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در بورس تهران در حال حاضر به طور ميانگين در قيمتي معادل 20 درصد كمتر از خالص ارزش دارايي‌هاي خود معامله مي‌شوند. محاسبه فوق نشان مي‌دهد كه نسبت قيمت به خالص ارزش دارايي‌ها (P/NAV) در مورد اميد 90 درصد است. بنابراين، مي‌توان گفت سرمایه‌گذاران سهام «واميد» را 10 درصد بيشتر از متوسط صنعت از لحاظ نسبت مزبور قيمت‌گذاري کرده‌اند.
در واكاوي دلايل اين رويكرد، علاوه بر تمركز سرمايه‌گذاري‌هاي شركت بر صنعت پرمزيت سنگ‌آهن مي‌توان به انتظار بازار از انجام سرمايه‌گذاري‌هاي جديد از محل افزايش سرمايه اخير شركت اشاره كرد. يادآور مي‌شود اميد در تیرماه يك افزايش سرمايه 100 درصدي ( از 500 به 1000 ميليارد تومان) را از روش «صرف» با پذيره‌نويسي سهام جديد در قيمت 3560 ريال اجرايي کرده است. بيش از 90 درصد از اوراق سهام جديد عرضه شده در اين پذيره‌نويسي توسط يك نهاد حقوقي به نام «صندوق بازنشستگي و پس‌انداز كاركنان بانك‌ها» احتمالا با هماهنگي قبلی خریداری شده است.
يكي از دلايل احتمالي اجراي روش مزبور براي افزايش سرمايه مي‌تواند منع بانك مركزي از توسعه سرمايه‌گذاري مستقيم بانك‌ها در شركت‌ها باشد. بدين ترتيب شركت در پايان تيرماه 500 ميليارد تومان نقدينگي جديد را به ترازنامه خود وارد كرده است كه مي‌تواند براي سرمايه‌گذاري‌هاي جديد به كار گرفته شود. البته معادل همين رقم سود پرداختني به سهامدار عمده در بخش بدهي‌ها خودنمايي مي‌كند كه در صورت تسويه، عملا افزايش سرمايه اخير منجر به توسعه ظرفيت «واميد» در انجام سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در افق زمانی كوتاه مدت نخواهد شد.
4- سرمايه‌گذاري اميد به تازگي طي اطلاعيه ای انعقاد قرارداد پروژه توسعه فاز سوم يك ميدان نفتي به نام «دارخوين» را با همكاري سه شريك ديگر به اطلاع بازار رسانده است. پروژه توسعه ميدان نفتي دارخوين با هدف دستيابي به توليد روزانه 71 هزار بشكه نفت از منطقه اي در شمال خرمشهر در مدت 5/5 سال به ارزش 6/1 ميليارد دلار تعریف شده است. شركت اعلام كرده است با توجه به آغاز اجراي پروژه 18 ماه پس از قرارداد، رويداد مذكور تاثيري در سودآوري شركت در كوتاه مدت نخواهد داشت.
5- به تازگي شايعاتي در بازار سهام از فروش بلوك مديريتي شركت توسعه معادن و فلزات (یکی دیگر از مالکان عمده چادرملو و گل گهر) به ارزش بيش از يك ميليارد دلار توسط صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد شنيده مي‌شود و از سرمايه‌گذاري اميد به عنوان يكي از خريداران احتمالي ياد شده است. با در نظر گرفتن وضعيت ترازنامه اميد، بدهی موجود در بخش سود سهام پرداختني و نیز تعهدات بالقوه آتی برای اجرای پروژه نفتی، تحقق اين فرضيه نيازمند تامين مالي قابل توجه براي شركت يا انعطاف در شرايط نقد و اقساط معامله مزبور است.
6- سرمايه‌گذاري اميد پيش‌بيني سودآوري هر سهم براي سال مالي منتهي به 30 دي ماه را 471 ريال اعلام كرده است. با توجه به واگذاري بخشي از دارايي‌ها به شركت واسطه جهت انتشار صكوك و نيز افزايش فعاليت يكي از شركت‌هاي زيرمجموعه (زرين پرشيا اميد) در زمينه واردات كالاهاي اساسي، تعديل مثبت سودآوري به ميزان حداقل ده درصد در سال مالي جاري محتمل به نظر می‌رسد.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید


1918 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 201

گزارشات پر بازدید