فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

NAV سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  • دوشنبه, 18 دی 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

آخرین وضعیت و ارزش خالص دارایی های سرمایه‌گذاری صنعت و معدن توسط یک شرکت کارگزاری تحلیل شد.

خبرگزاری فارس: آخرین وضعیت و ارزش خالص دارایی‌ سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در حالی طی 10 ماه اخیر با بازدهی سهام 15.5 درصدی مواجه شده که آخرین وضعیت و ارزش خالص دارایی‌های این شرکت بورسی از سوی واحد تحقیقات کارگزاری بانک صنعت و معدن تحلیل شد.

 

 

سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در مهر 1362 با نام شرکت لامپ البرز ـ سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران بـه ثبت رسید و در خرداد 1375 به شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن (سهامی عام) تغییر نام داد.

تقاضای پذیرش این شرکت در سازمان بورس اوراق بهادار تهران در اسفند 76 مورد تأیید هیئت پذیرش قرار گرفت 31 شهریور 77 اولین معامله بر روی سهام شرکت انجام شد.

سرمایه اسمی آن هم از 600 میلیون ریال سال 82 طی سه نوبت به 1500 میلیون ریال افزایش یافته است.

در آخرین ترکیب سهامداران هم بانک صنعت و معدن به عنوان بزرگترین سهامدار عمده این شرکت با 59.19 درصد مالکیت و صندوق نفت و لیزینگ صنعت و معدن هرکدام با 17.46 و 9.20 درصد در رده‌های بعدی مالکیت هستند.

نمایندگانی در ترکیب هیئت مدیره شرکت از شرکت‌های سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، صندوق نفت، سرمایه‌گذاری ایران فرانسه و بانک صنعت و معدن حضور دارند که نمایند شرکت آتیه دماوند رییس هیات مدیره این شرکت است.

بر اساس آخرین تغییرات انجام شده در اساسنامه سرمایه‌گذاری صنعت و معدن موضوع فعالیت طبق ماده دو اساسنامه عبارت از سرمایه‌گذاری و مشارکت در شرکت‌ها و مجتمع‌ها و طرح‌ها و واحدهای تولیدی وصنعتی بازرگانی، خدماتی و نیز مبادرت به هرگونه عملیات مالی، پولی و بازرگانی و نیز خرید وفروش کالا و سهام است.

در پرتفوی(سبد ترکیب دارائیها) این شرکت بورسی شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند با 16.9 درصد از ارزش پرتفوی بیشترین سهم را در پرتفوی شرکت دارد، پس از آن ایران خودرو با 11.7 درصد در رده دوم قرار دارد.

سرمایه گذاری آتیه دماوند از این نظر که در حدود 90 درصد پرتفوی آن از سهام صنایع شمیمایی ایران تشکیل شده و با توجه به وضعیت بنیادی قوی صنایع شیمیایی ایران و رشد 100 درصدی قیمت سهام آن در 6 ماهه اخیر تاثیر به سزایی در افزایش ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت آتیه دماوند و سپس سرمایه‌گذاری صنعت و معدن داشته است.

البته ضررهای ناشی از در اختیار داشتن سهم شرکت ایران خودرو در پرتفوی این سهم را فراموش نباید کرد.

با توجه به عرضه بلوک پارسیان از سوی ایران خودرو و همچنین موضوع افزایش سرمایه این شرکت، 30 درصد رشد قیمتی برای سهام ایران خودرو پیش بینی می‌شود.

رشد بیش‌تر قیمت سهام شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند و صنایع شیمیایی ایران به لحاظ وضعیت بنیادی قوی این دو سهم باعث می شود، ارزش خالص دارایی‌های سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در آینده رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

با توجه به موارد یاد شده و در نظر گرفتن 951،418 میلیون ریال ذخیره کاهش ارزش، ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت مزبور 666،150 میلیون ریال به دست می‌آید.

اما در مورد وضعیت پرتفوی شرکت های غیر بورسی تنها 6 شرکت زیر از لحاظ ارزش سرمایه گذاری قابل ذکر بوده‌اند که البته در این میان سه شرکت سرمایه گذاری ایران فرانسه ، پارس آریان و سرامیک البرز بر اساس پیش بینی سود هر سهم و باتوجه به نسبت های P/E صنعت های مذکور در بازار قیمت گذاری شده‌اند. ارزش بازار مابقی سهام مذکور معادل بهای تمام شده آنها لحاظ شده که با توجه به موارد مذکور ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی شرکت معادل منفی۹۲میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال به دست می‌آید.

با توجه به موارد فوق و حقوق صاحبان سهام ۲تریلیون و ۴۴۹میلیارد و ۱۰ میلیون ریالی، خالص ارزش دارایی ها (NAV ) هر سهم شرکت برابر 2،015 ریال به دست می‌آید.با توجه به قیمت 1،326 که معادل 66 درصد ارزش خالص داراییهای آن است.

این نسبت در مقایسه با سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری مناسب بوده و نشان دهنده ارزش گذاری صحیح سهام این شرکت است. ضمنا بررسی روند NAV  این شرکت در گذشته نشان می‌دهد، عمدتا در گذشته نیز، این نسبت در مورد شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن صادق بوده است

847 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2022

گزارشات پر بازدید