فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

کنور به کجا میرود

  • شنبه, 07 بهمن 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

همگام با سایر سهام معدنی، «کنور» نیز در سال‌جاری بازدهی خیره‌کننده‌ای داشته به نحوی که خریداران سهم در روز عرضه اولیه (با قیمت 1500 تومان) تا کنون بازدهی بیش از 140 درصدی را با احتساب سود تقسیمی در مجمع عاید خود کرده‌اند. تولید این شرکت، سنگ‌آهن دانه‌بندی شده به ظرفیت حدود 4/1 میلیون تن در سال است که البته دستیابی کامل به این ظرفیت تا کنون عملی نشده است. يكي از مزيت‌هاي عمده «کنور» عبارت است از دارا بودن پروانه بهره‌برداري از معادن خود براي مدت

 

 

20 سال (1380 لغايت 1400) است. مالكيت پروانه معدن، ريسك وضع هزينه‌هاي اضافي از سوي دولت (نظير بهره مالكانه) را در مورد اين شركت (بر خلاف رقبای بورسی یعنی چادرملو و گل گهر) منتفي مي‌سازد. ذخاير قطعي معادن صبانور در حدود 58 ميليون تن است كه با توجه به عيار آنها و سال‌هاي سپري شده از عمر معادن ،ذخاير فعلي كفاف حداقل 15 سال توليد آتي شركت را با فرض عدم كشف ذخاير احتمالي جديد خواهد داد. برای تخمین سودآوری آتی ابتدا باید برآورد درآمد فروش انجام شود. به این منظور به جدول شماره یک توجه کنید.
باید توجه داشت 200 هزار تن از فروش سالانه شركت بابت تعهد تامين مواد اوليه به يكي از شركت‌هاي استان همدان (فولاد زاگرس) با قيمت نازل 40 هزار تومان در هر تن فروخته مي‌شود. مابقي محصولات شركت عمدتا به كشور چين صادر مي‌شود. قیمت سنگ دانه‌بندی صادراتی امسال شاهد نوسان شدیدی بوده است؛ به نحوی که قیمت هر تن از این ماده معدنی در ابتدای سال در محدوده 100 دلار بوده اما با روند شدید کاهشی در اوایل پاییز به کمتر از 50 دلار رسیده است. اکنون با افزایش تقاضای چین، روند معکوس شده و قیمت‌ها به محدوده 90 دلار در هر تن بازگشته است؛ هر چند که از هفته گذشته بار دیگر قیمت‌ها در مسیر نزول افتاده‌اند. در جدول شماره یک، برای سال آینده از یک سناریوی نسبتا محافظه کارانه استفاده شده که درآن میانگین قیمت سنگ‌آهن دانه‌بندی 75 دلار و قیمت تبدیل دلار نیز 3200 تومان (با توجه به تبدیل ارز صادراتی با نرخ آزاد) در نظر گرفته شده است. همچنین قیمت فروش 200 هزار تن محصول داخلی نیز کماکان بدون تغییر فرض شده است. حال به جدول شماره دو مراجعه کنید که بررسی اجمالی بهای تمام شده در آن ارائه شده است.
در خصوص برآورد بهای تمام شده باید توجه داشت با عنایت به تملک معادن توسط خود شرکت، افزایش هزینه‌ها تابع عوامل خارجی (نظیر حقوق بهره‌برداری دولتی) نبوده و به طور کلی از روند عمومی تورم (با شیبی کندتر) پیروی می‌کند. با اتکا بر همین منطق، برای سال آینده نیز با لحاظ کردن تورم 25 درصدی نسبت به عملکرد نه ماهه، اقدام به برآورد هزینه تمام شده هر تن سنگ دانه‌بندی شده است. با این مفروضات در مورد فروش و بهای تمام شده می‌توان به جدول شماره سه مراجعه کرد که در آن پیش‌بینی سود و زیان «کنور» در سال مالی آتی به همراه گزارش‌هاي اخیر شرکت ارائه شده است. (ارقام به میلیارد ریال)
در خصوص ارقام جدول شماره سه و آخرین وضعیت شرکت باید به چند نکته دقت داشت:
1- صبانور دو طرح توسعه به منظور توليد كنسانتره از محل سنگ دانه‌بندي توليدي را در دست اجرا دارد كه اين طرح‌ها مجموعا به ظرفيت 6/1 ميليون تن هستند. بر اساس پیش‌بینی‌های ارائه شده، 925 هزار تن از این ظرفیت دارای پیشرفت حدود 60 درصدی است و قرار است تا سال آینده به بهره‌برداری برسد. با عنايت به مزيت قيمتي كنسانتره نسبت به سنگ دانه‌بندي اين طرح مي‌تواند موجب افزايش حاشيه سود شركت شود، مشروط بر آنكه عوارض صادرات كنسانتره سنگ‌آهن از 50 درصد كنوني به ميزان قابل توجهي تعديل شود. فروش داخلی کنستانتره با عنایت به قیمت مورد انتظار سنگ دانه‌بندی صادراتی چندان منطقی نیست. به‌این ترتیب در برآورد تحلیلی حاضر برای سال 92 با عنایت به مساله تعرفه و نیز تاخیر طبیعی طرح‌های صنعتی در زمان بهره‌برداری، آثار مثبت راه‌اندازی این پروژه به منظور رعایت اصل احتیاط در نظر گرفته نشده است.
2- درآمد سرمایه‌گذاری‌های شرکت در حالت عادی محل سود سهام بورسی و خارج بورسی مرتبط با صنعت سنگ‌آهن تامین می‌شود. با توجه به انتظار سودآوری حداقل دو برابری سهام مزبور در مقایسه با سال گذشته ، درآمد این سرفصل با رشد 100 درصدی نسبت به بودجه 91 برآورد شده است. در این تخمین، آثار مثبت احتمالی فروش سرمایه‌گذاری‌ها (که در سال‌جاری 35 تومان به ازای هر سهم بابت فروش «ومعادن» بوده) نیز لحاظ نشده است.
3- در برآورد تحليلي، هزينه‌هاي عملياتي با پیروی از شاخص تورم نسبت به بودجه سال‌جاری 25 درصد رشد یافته اند. الگوی محاسبه مالیات و هزینه‌های مالی هم با عنایت به عدم انتظار تغییر معنادار نسبت به بودجه 91 بدون تغییر لحاظ شده‌اند.
4- «کنور» در فصل پاییز سال‌جاری بیش از 1300 ریال سود خالص به ازای هر سهم تولید کرده است که البته بخشی از آن (حدود 20 درصد) مرهون سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها است. با در نظر گرفتن روند افزایشی نرخ ارز و موجودی‌های شرکت انتظار می‌رود سودسازی شرکت در فصل زمستان حتی بهتر باشد. به این ترتیب سود مورد انتظار هر سهم برای سال مالی جاری در محدوده 4500 تا 5000 ریال به ازای هر سهم خواهد بود. بنابراین، با در نظر گرفتن P/E=5 براي پيش بيني سود تحليلي و با عنایت به تقسیم سود پیش رو در مجمع بهار آینده، رشد اخیر قیمت سهم کاملا توجیه پذیر است. البته بايد توجه داشت به علت كوچك بودن سرمايه شركت، حساسيت متغيرها بر سود و زيان «كنور» بالا است. به عنوان نمونه هر ده دلار کاهش میانگین قيمت فروش سنگ‌آهن صادراتي بیش از 130 تومان بر سود خالص هر سهم در سال 92 موثر است. همچنين افزایش100 توماني ميانگين دلار نسبت به قيمت 3200 تومانی ريالي مفروض نیز تاثیری معادل 30 تومان بر درآمد خالص هر سهم دارد .به اين ترتيب ريسك بالاي نوسانات درآمد سهم عاملی است كه بايد مورد توجه سهامداران «كنور» قرار گيرد.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید


861 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2069

گزارشات پر بازدید