فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی فولاد خوزستان

  • دوشنبه, 30 بهمن 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

شروين شهرياري
*
فولاد خوزستان پس از فولاد مبارکه اصفهان دومين توليد‌كننده بزرگ فولاد کشور به شمار مي‌رود و نزديك به 30 درصد از كل توليد فولاد خام ايران را به خود اختصاص داده است.


موقعيت جغرافيايي کارخانه در 10کيلومتري شهر اهواز قرار دارد که با ظرفيت توليد 3/3 ‌ميليون تن، انواع شمش فولادي شامل بيلت، اسلب و بلوم را از ‌تركيب مواد اوليه سنگ‌آهن و آهن قراضه توليد مي‌كند. شرکت ظرف سه سال آينده برنامه افزايش ظرفيت به 5 ميليون تن با سرمايه‌گذاري
3951 ميليارد ريال و 233 ميليون يورو را در دست اجرا دارد که اين طرح تاکنون حدود 13 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و كندتر از انتظار به پيش مي‌رود.

 


فرآيند توليد کارخانه مشتمل بر سه بخش است؛ در مرحله اول مواد اوليه به گندله تبديل مي‌شود، سپس اين محصول مياني به آهن اسفنجي و بريكت تبديل شده و در فاز نهايي، انواع شمش فولادي از آهن اسفنجي استحصال مي‌شود. فولاد خوزستان در سال ‌جاري در مجموع 3/3 ميليون تن شمش فولادي در ابعاد مختلف مشتمل بر 2/1 ميليون تن اسلب و 1/2 ميليون تن بلوم و بيلت را توليد و به فروش مي‌رساند. نكته قابل توجه در مورد فولاد خوزستان اين است كه كل تامين مواد اوليه و فروش در داخل كشور انجام مي‌شود؛ بنابراين، شركت هيچ گونه وابستگي خارجي نداشته، اما نرخ‌هاي فروش تقريبا از روند قيمت‌هاي جهاني و نرخ دلار آزاد پيروي مي‌كند كه مزيتي در خور تامل است. با توجه به ثبات ظرفيت توليد شركت در افق ميان مدت، تخمين وضعيت آينده شركت تنها به تغييرات قيمت‌هاي فروش و هزينه‌ها وابسته خواهد بود و انتظار افزايش حجم توليد و فروش در مورد «فخوز» وجود ندارد. تحول مهم ديگر در خصوص فولاد خوزستان به عرضه بلوك 5/50 درصدي سهام شركت از سوي دولت در ماه آينده مربوط مي‌شود كه با نرخي معادل 25 درصد بالاتر از قيمت تابلو انجام خواهد شد و امكان انجام معامله اين بلوك مديريتي زياد است.
در جدول شماره يک، آخرين بودجه فروش ارائه شده توسط شرکت براي سال 91 را در مقايسه با پيش‌بيني تحليلي سال آينده مشاهده مي‌کنيد. (ارقام به ميليون ريال)
در برآورد تحليلي، قيمت فروش ميانگين محصولات معادل آخرين نرخ‌هاي پايه شمش در بورس كالا در نظر گرفته شده است (1/1 ميليون تن اسلب با نرخ 14470 ريال در هر كيلو و 1/2 ميليون تن بلوم و بيلت با نرخ 17435 ريال در هر كيلو). بايد دقت داشت قيمت‌هاي كنوني شمش در داخل با نرخ شمش فولاد در منطقه (530 دلار در هر تن) و دلار 3300 توماني سازگار است كه با توجه به عدم وجود چشم‌انداز كاهشي در دو عامل مزبور، همين نرخ‌ها مبناي برآورد درآمد فروش در كل سال آينده قرار گرفته‌اند.
حال به جدول شماره دو توجه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از اجزای بهای تمام شده در سال 92 در كنار بودجه 91 ارائه شده است. (ارقام به ميليارد ريال)
در خصوص ارقام جدول شماره دو باید به چند مساله توجه داشت:
1- عمده هزينه مواد مصرفي «فخوز» به خريد و حمل كنسانتره سنگ‌آهن اختصاص دارد. قیمت سنگ‌آهن مصرفی شرکت بر اساس توافقات انجام شده به صورت ضریبی ثابت از قیمت فروش شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود. بر مبنای عملکرد تاريخي، این ضریب در مورد فولاد خوزستان بدون احتساب هزینه حمل حدود 10 درصد
است.
با مبنا قرار دادن همین ضرایب و با احتساب ثابت ماندن قیمت شمش در بورس کالا (به طور ميانگين 1636 تومان در هر کیلو) محاسبه هزینه خريد و مصرف سنگ‌آهن در سال آینده انجام شده است. براي هزينه حمل نيز افزايش 20 درصدي نسبت به سال جاري منظور شده است.
2- قیمت آهن قراضه و آهن اسفنجی مصرفي در آخرین بودجه شرکت به ترتیب معادل 665 و 606 تومان در هر کیلو در نظر گرفته شده که با عنایت به در اختیار داشتن موجودی‌های ارزان قیمت قبلی و ارزان‌تر بودن قیمت این مواد اولیه در ماه‌های نخستین سال‌جاری قابل توجیه است. در حال حاضر، اخبار غیر رسمی از افزایش قیمت هر دو ماده اولیه مزبور به محدوده 1000 تومان در هر کیلو حکایت دارد که همین رقم سنگين با رعایت جانب احتیاط مبنای تخمین سال آینده نیز قرار گرفته است.
3- سایر هزینه‌های شرکت (عمدتا مربوط به خرید چدن) با یک رشد 30 درصدی نسبت به آخرین بودجه سال‌جاری محاسبه شده‌ است. همچنین هزینه دستمزد و سربار نیز با همین ضریب افزایشی نسبت به سال‌جاری برآورد شده‌اند. مقایسه روند گذشته «فخوز» نشان می‌دهد که افزایش هزینه‌های مزبور همواره از نرخ تورم تبعیت کرده است؛ بنابراین، ضریب 30 درصدی مزبور برای رشد سرفصل‌های هزینه‌ای دستمزد و سربار برآوردی واقع‌بینانه با عنایت به روند تاریخی به شمار می‌رود. یادآور می‌شود، رشد هزینه‌های دستمزد و سربار در بودجه سال‌جاری درمقایسه با عملکرد واقعی سال گذشته حدود 27 درصد
است.
4- با توجه به فرضیه ثبات حجم تولید و فروش در سال آینده نسبت به سال‌جاری، مقدار مواد اولیه مصرفی بدون تغییر لحاظ شده‌اند و تغییرات تنها به نوسان قیمت
مربوط است.
5- هزینه مصرف انرژی سالانه شرکت تقریبا 260 میلیارد تومان (1186 ریال به ازای هر سهم) است. از آنجا که این سرفصل هزینه در بخش سربار طبقه بندی می‌شود، ضریب افزایش این هزینه در برآورد تحلیلی برای سال آینده 30 درصد بوده است. بدیهی است، هر گونه افزایش بیشتر قیمت حامل‌های انرژی (به ویژه برق که عمده هزینه انرژی را شامل می‌شود) می‌تواند برآورد هزینه‌ها را افزایش دهد.
اکنون به جدول شماره 3 مراجعه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از صورت سود و زيان در سال 92 در كنار آخرین بودجه رسمی 91 ارائه شده است. (ارقام به میلیارد ریال)
در‌خصوص ارقام جدول سه، مرور چند نکته حائز اهمیت است:
1- هزينه‌هاي عمومي و اداري (عملياتي) در پیش‌بینی تحلیلی سال آینده با افزايش 30 درصدي نسبت به بودجه سال‌جاری برآورد شده‌اند. ضریب مزبور متناسب با نرخ تورم در پایان امسال است.
2- هزينه‌هاي مالي و متفرقه با توجه به واقع بيني بودجه معادل مقادير سال 91 لحاظ شده‌اند. در خصوص هزینه مالی؛ با عنایت به رشد سودآوری شرکت و جریان ورود نقدینگی جدید، استقراض بیشتر از سوی فولاد خوزستان محتمل نیست. همچنين هزينه‌هاي متفرقه به زيان تسعير ارز مربوط به تسهيلات مالي اختصاص دارد كه تكرار آن در سال آينده خود سناريويي بدبينانه به شمار مي‌رود.
3- محاسبه ماليات در پيش‌بيني تحليلي با پیروي از الگوي محاسبه در بودجه 91 انجام شده است.
با در نظر گرفتن موارد فوق مشاهده مي‌شود كه سود خالص هر سهم فولاد خوزستان در سال 92 مطابق مفروضات اين برآورد، در محدوده 700 تومان به ازاي هر سهم به دست مي‌آيد؛ بنابراين مي‌توان گفت در صورت عدم رشد قيمت‌هاي فروش از سطوح جاري احتمالاسودآوري «فخوز» در سال آينده نسبت به آخرین بودجه امسال 48 درصد افزایش
خواهد يافت.
البته اين جهش سودآوري همان‌طور كه پيشتر اشاره شد كاملا مرهون رشد قيمت‌هاي فروش است. محاسبات نشان مي‌دهد كه در نظر گرفتن هر 1000 ريال افزایش در قيمت شمش فولاد براي ميانگين سال 92 (نسبت به پیش‌بینی تحلیلی) بيش از 10 درصد بر درآمد خالص هر سهم موثر خواهد بود. البته در طیف دیگر، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز با عنایت به هزینه انرژی 260 میلیارد تومانی «فخوز» (حدود 120 تومان به ازاي هر سهم) می‌تواند عاملی کاهنده در ترسیم افق سودآوری آتی شرکت باشد.
در رابطه با سودآوری سال‌جاری هم بايد توجه داشت با لحاظ كردن قیمت‌های فعلی فروش، امکان تعدیل سود 4728 ریالی فعلی به محدوده 5500 ریال به ازای هر سهم در عملکرد واقعی کاملا محتمل است.
به این ترتیب P/E کنونی سهم در محدوده 5 واحد بر مبنای سود مورد انتظار سال‌جاری و کمتر از 4 واحد بر اساس سود مورد انتظار سال آینده به دست می‌آید که در مقايسه با ميانگين بلند مدت بازار (5/5 واحد) از ارزانتر بودن سهم حكايت مي‌كند. بديهي است کارشناسان با تغيير مفروضات به ویژه نرخ‌های فروش مي‌توانند به ارقام متفاوتي در خصوص سودآوري آتی شركت دست يابند.


1255 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2124

گزارشات پر بازدید