فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی پالایشگاه اصفهان

  • سه شنبه, 01 اسفند 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

 

 

این شرکت مشمول اصل 44 درحالی طی سال جاری با توقف 9 ماهه نماد معاملاتی مواجه شد که بعد از تصمیم مسئولان سازمان بورس برای بازگشایی نماد این شرکت و ارائه توضیحات، این شرکت 21 بهمن بار دیگر به تابلوی معاملات بازگشت و به دلیل افزایش قیمت 250 درصدی هر سهم ،موجب ثبت رکوردی تاریخی در روند شاخص بورس شد.

به طوری که این شرکت در آن روز به تنهایی حدود 1200 واحد بر شاخص بورس اثر گذاشت، تا این متغیر با بی‌سابقه‌ترین پرواز ارقام مواجه شود.

به هرحال در شرایطی اقبال بازار به سهام پالایشگاه اصفهان تا روز گذشته و با قیمت‌های کمتر از 2000 تومانی هر سهم ادامه داشت که دو کارشناس بازار آخرین وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت که با سرمایه 416 و ارزش روز 8.3 هزار میلیارد تومانی، ششم شرکت بزرگ بورس به شمار می رود، را تحلیل کردند.

 

 

 

*معرفی شرکت

پالایش نفت اصفهان اول دی 77 به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاسیس شد و در دوم دی 86 شخصیت شرکت به سهامی عام تبدیل و در 30 بهمن همان سال در بورس تهران پذیرفته شد.

فعالیت شرکت انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها و ساخت فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین،نفت سفید،نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات و فرآورده‌های جنبی است.

سرمایه اسمی پالایشگاه 4.162 میلیارد ریال بوده و سهام عدالت با 30 درصد، شرکت تعاونی وزارت بهداشت و درمان با 15.03 درصد، سازمان تامین اجتماعی با 11.56 درصد،ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با 10 درصد، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی نفت با8.66 درصد و سایر سهامداران با 24.75 درصد از سهامداران شرکت هستند.

*نهاده های تولید

خوراک پالایش نفت اصفهان نفت خام سنگین است و میانگین خوراک شرکت 366 هزار بشکه در روز است که بعد از پالایشگاه آبادان با 394 هزار بشکه در روز در مقام دوم قرار دارد.

قیمت خرید نفت خام براساس نرخ های فوب خلیج فارس با تخفیف‌های مصوب مجلس تعیین می‌شود.

بهای خرید نفت خام در راستای بند 1-3 قانون بودجه کل کشور، برمبنای 95 درصد نرخ متوسط بهای محموله‌های صادراتی از مبادی اولیه در هر ماه شمسی(سال مالی قبل 95 درصد) است.

در تبصره بند الف ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره شده قیمت فروش نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌های داخلی معادل 95درصد قیمت تحویل روی کشتی تعیین می‌شود و قیمت خرید فرآورده‌ها متناسب با قیمت مذکور تعیین می‌شود.

با توجه به اینکه در قانون هدفمند کردن یارانه ها دوره زمانی خاصی برای تخفیف مزبور لحاظ نشده می‌توان استنباط کرد، مادام که قانون مزبور لازم الاجرا باشد، تخفیف مزبور در خصوص خوراک نفت خام این شرکت قابل احتساب خواهد بود.

*اطلاعات عملیاتی شرکت

بررسی ظرفیت تولید و تولید واقعی شرکت در عملکرد 9 ماهه نشان می‌دهد، بیش از 16میلیون و 116 هزار مترمکعب تولید شده که عمدتا شامل بنزین موتور با 16 درصد،نفت گاز با 33 درصد، نفت کوره با 22 درصد و نفت سفید با 5 درصد است.

در این میان 99 درصد از ترکیب بهای تمام شده تولید محصولات مواد مستقیم شامل نفت خام و میعانات گازی است.

از ابتدای سال 86 شرکت‌های پالایشی تجاری سازی شدند.

بدین ترتیب از حق‌العمل کاری به خریدار مواد اولیه (نفت خام) و فروشنده فرآورده های نفتی حاصل از پالایش نفت خام تبدیل شده‌اند.

در خصوص مکانیزم تعیین قیمت فروش فرآورده، در جزء پ بند یک قانون بودجه سال90 اشاره شده مابه التفاوت قیمت (قیمت صادراتی یا وارداتی حسب مورد به علاوه هزینه‌های انتقال و توزیع، فروش، مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده) پنج فرآورده اصلی نفتی تولید داخلی (به جز واردات) و قیمت تکلیفی فروش آنها در داخل کشور در دفاتر شرکت‌های پالایش نفت به حساب بدهکار ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ثبت و از آن طریق در بدهکار حساب دولت (خزانه‌داری کل کشور) ثبت می‌شود.

معادل این رقم در خزانه‌داری کل به حساب بستانکار وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذیربط منظور و در مقاطع زمانی سه ماهه پس از تأیید کارگروه موضوع این بند به صورت علی الحساب با خزانه داری کل کشور تسویه شده و تسویه حساب نهایی حداکثر تا پایان تیرماه سال جاری انجام خواهد شد.

شرکت ملی پالایش و پخش به نیابت از پالایش نفت اصفهان ،قیمت فروش فرآورده ها را محاسبه و هزینه‌های مربوط به خرید نفت خام و سایر هزینه های مربوط را از آن کسر نموده و بخشی از مابه التفاوت آن به تناسب درخواست، به شرکت پرداخت می شود و مابقی درحساب های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران باقی می ماند.

*طرح های توسعه ای شرکت

طرح احداث مجتمع بنزین سازی در راستای اجرای بخشی از طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان جهت احداث سه واحد NHT، CCR و ISOMER به صورت fast track توسط امور مهندسی طرحهای شرکت پالایش نفت اصفهان در حال اجرا است. با اجرای این طرح سرمایه ای معادل 300 میلیون یورو به سرمایه اصلی شرکت اضافه می‌شود.

پس از راه‌اندازی واحدهای این مجتمع با ظرفیت‌های فوق‌الذکر، حدود 3 میلیون لیتر در روز بنزین به توان تولید بنزین در واحدهای فرآیندی اضافه می‌شود.

*پیش‌بینی سود آوری برای دو سال

پالایشگاه اصفهان پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی جاری را 2516 ریال برآورد کرده که در عملکرد 9 ماهه توانسته 74 درصد آن را پوشش دهد.

به طور متوسط بهای تمام شده شرکت 95 درصد فروش شرکت است.

برای پیش‌بینی سود هر سهم سال های 91 و 92 موارد زیر در نظر گرفته شده است.

اول میزان تولید و فروش سال جاری طبق بودجه و برای سال 92 طبق سال 91 لحاظ شده است.

دوم نرخ فروش محصولات به صورت نسبتی از نرخ نفت خام دریافتی شرکت محاسبه شده است.

سوم نرخ نهاده‌های تولید است که نرخ نفت با توجه به پیش بینی اقتصاد جهانی در سال 92 به طور متوسط 110 دلار فرض می‌شود. همچنین در نظر گرفته شده برای سال آینده، 20 درصد مبلغ فروش با نرخ 20درصد سپرده شود (با بررسی صورت‌های مالی 6 ماهه 91 شرکت دیده شده که 20 درصد مبلغ فروش شرکت سپرده دارد).

*میزان سود آوری شرکت طی دو سال 91 و 92

با توجه به مفروضات مطرح شده سود شرکت برای سال مالی91 سود هر سهم شرکت برابر 2574 ریال است.

نکته مهم در مورد پالایش نفت اصفهان این موضوع است که طی سالهای 88 و 89 به استناد آئین نامه‌های اجرایی قوانین بودجه سالانه کل کشور، بیش از 1.1 هزار میلیارد تومان درآمد یارانه (تفاوت نرخ بین الملل با نرخ مصوب پنج فرآورده اصلی) مواد برگشتی از شرکت‌های هم‌جوار (صنایع شمیایی ایران337ر7 میلیارد ریال،پتروشیمی اصفهان 749ر2 و نفت سپاهان922 میلیارد ریال) به حساب بدهی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران منظور شده ولی علی‌رغم پیگیری تا تاریخ تهیه گزارش 9 ماهه شرکت به تائید اداره نظارت بر صادرات مواد نفتی نرسیده و مورد پذیرش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار نگرفته است.

بر اساس بررسی‌ به‌عمل آمده و صورت تطبیق حساب‌ها با شرکت پتروشیمی اصفهان تا 29 اسفند گذشته مبلغ 495 میلیارد ریال از بدهی شرکت فوق به دلیل تفاوت مبانی محاسباتی تاکنون مورد پذیرش شرکت مزبور قرار نگرفته است.

با توجه به محاسبات سود خالص برای سال جاری،مانده سود انباشته در پایان سال (با ارز 12260 ریال) 18 هزار و 56 میلیارد ریال برآورد می شود که با در نظر گرفتن اینکه شرکت بابت تمامی طلب خود ذخیره بگیرد سود قابل تقسیم شرکت 1،577 ریال خواهد بود.

برای سال 92 هم با درنظر گرفتن دلار دو هزار تومانی برای شرکت،سود هر سهم 6،209 ریال و با در نظر گرفتن دلار 2500 تومانی سود  7،920ریال قابل دستیابی است.

علی قلی پور- سحر کمال زاده

1710 بازدید
رای دادن به این مورد
( 0 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2128

گزارشات پر بازدید