فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

تحلیل بنیادی کگل

  • شنبه, 12 اسفند 1391
  • نوشته شده توسط  واحد تحلیل و بررسی

شرکت گل‌گهر پس از چادرملو بزرگ‌ترین تولید‌کننده محصولات سنگ‌آهن در کشور است که با دسترسی به عظیم‌ترین ذخایر این ماده معدنی در سیرجان به تولید انواع کنسانتره، سنگ دانه‌بندی و گندله سنگ‌آهن می‌پردازد. این شرکت در چند سال اخیر برخی از طرح‌های توسعه استراتژیک خود (از جمله بزرگ‌ترین گندله‌سازی کشور با ظرفیت 5 میلیون تن در سال) را به بهره‌برداری رسانده است.
در حال حاضر با عنايت به محدوديت‌هاي صادراتي و اولويت تامين نياز داخلي، عمده محصولات شركت (به جز سنگ دانه‌بندی) به فولادسازان داخلي با قیمت‌گذاری مصوب فروخته مي‌شود. «کگل» اخیرا بودجه 92 خود را بر مبنای نرخ‌های حدود 20 درصد کمتر از قیمت روز فروش محصولات ارائه داده است که در راستای پرسش مطروحه می‌کوشیم تا آن را با واقعیت‌های روز مطابق کنیم. به این منظور به جدول شماره یک توجه کنید.
در خصوص ارقام جدول شماره يك بايد به چند نكته توجه داشت:

 

 


1- حجم فروش محصولات در پيش‌بيني تحليلي معادل بودجه شركت (كه يك برآورد محافظه كارانه به شمار مي‌رود) در نظر گرفته شده است.
2- ميانگين قيمت فروش شمش فولاد خوزستان بر اساس آخرین نرخهای پایه در بورس کالا معادل 36/16 میلیون ریال در هر تن بوده است. اين قیمت در محدوده قیمت‌های فعلی شمش در بازار آزاد (با احتساب هزینه‌های خرید از بورس) است و با توجه به وضعیت بازار ارز چشم‌انداز كاهش آن متصور نيست. به اين ترتيب با فرض ثبات قيمت فروش فعلي در بورس كالا، نرخ ميانگين فروش شمش خوزستان در سال 92 برابر با 1636 تومان در كيلو فرض شده است.
3- قيمت ميانگين فروش كنسانتره شركت بر اساس رويه تاريخي حدود 4/9 درصد از ارزش شمش فولاد خوزستان است. اين نسبت در مورد گندله حدود 23 درصد است. با مبنا قرار دادن اين ضرايب و نيز قيمت شمش مورد اشاره براي سال 92، نرخ فروش هر يك از محصولات در سناريوي تحليلي محاسبه شده است. فروش سنگ دانه‌بندي هم معادل بودجه شركت است.
حال به جدول شماره دو مراجعه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از سود و زيان «كگل» در سال آینده ارائه شده است. (ارقام به ميليارد ريال)
درخصوص ارقام جدول شماره دو و آخرین وضعیت شرکت، مرور چند نكته حائز اهميت است:
1- مطالعه بودجه‌هاي سال گذشته و عملكرد واقعي گل‌گهر در پايان سال نشان مي‌دهد كه اين شركت در برآورد هزينه‌ها محتاطانه (دست بالا) عمل مي‌كند. مطابق با این الگوی تاریخی، برای سال آینده هم رشد بهاي تمام شده بیش از تورم سنواتی منظور شده است؛ حال آنکه بر اساس تجربیات موجود رشد بهای تمام شده هر واحد محصول معمولا ازتورم عمومی کشور تبعیت کرده است. با این استدلال در پیش‌بینی تحلیلی با در نظر گرفتن هزینه تولید هر تن محصول در 9ماه نخست سال جاری (حدود 51300 تومان در هر تن) و اعمال تورم سالانه کنونی (37 درصد) اقدام به برآورد بهای تمام شده با توجه به حجم تولید و فروش شده است


2- هزينه‌هاي عمومي و اداري در پيش‌بيني تحليلي با رشد 37 درصدي (برابر با نرخ تورم فعلی) نسبت به سال گذشته محاسبه شده است. همچنين ساير درآمدهاي شركت (كه عمدتا مربوط به درآمد حاصل از خدمات و سرمایه‌گذاری‌ها است) با عنایت به واقع‌بینی بودجه معادل ارقام آن برآورد شده‌‌اند.
3-با توجه به زمزمه پرداخت حق پروانه معادن سنگ‌آهن (كه از ميانه سال 90 ايجاد شد)، احتمال تحمیل هزینه اضافی از این محل بر شرکت‌های سنگ‌آهنی در سال آینده زیاد است.با اين وجود، بايد توجه كرد؛ شركت‌هاي سنگ‌آهني در ازاي پرداخت اين مبلغ خواهان آزادسازي فروش بخشي از سنگ‌آهن توليدي با نرخ آزاد هستند كه در برآورد تحليلي آثار دو جانبه اين مساله به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات قابل اتکا لحاظ نشده است.
1- هزينه مالي، درآمد سرمايه‌گذاري‌ها و ضريب محاسبه ماليات در پيش‌بيني تحليلي معادل بودجه شركت در نظر گرفته شده است.
2- «کگل» در ماه جاری در آستانه افزایش سرمایه 67 درصدی (از 600 میلیارد تومان به 1000 میلیارد تومان) از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران به منظور اجرای برخی طرح‌های توسعه ای (تکمیل آسیاب پلی کام و سنگ شکن شماره دو) و سرمایه ‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌پذیر (شامل گهر‌زمین، گهر‌انرژی سیرجان و ...) است. بر این اساس، ظرفیت تولید کنسانتره گل‌گهر از 2/7 میلیون تن فعلی به 2/11 میلیون تن در سال 93 افزایش می‌یابد. البته پیش‌بینی مزبور توسط خود شرکت ارائه شده و تاخیر طبیعی اجرای طرح‌های توسعه در فضای کنونی اقتصاد کلان در این برآورد مدنظرقرار نگرفته است.


همان‌طور كه مشاهده مي‌شود در صورت تحقق مفروضات تحليلي (به ویژه ثبات قیمت‌های فعلی شمش فولاد خوزستان در بورس کالا) مي‌توان انتظار تحقق سود خالص 2768 ريالي به ازاي هر سهم گل‌گهر در سال 92 را داشت كه به معناي پتانسيل تعديل مثبت 41 درصدي نسبت به بودجه فعلي است. بايد توجه كرد سودآوري سال آینده «كگل» حساسيت زيادي به نرخ فروش شمش خوزستان و نهايي شدن تصميم در خصوص احتمال پرداخت هزينه حق پروانه دارد. به عنوان مثال، هر 1000 ریال تغییر میانگین قیمت فروش شمش در بورس کالا (در طول سال) حدود 200 ریال بر سود خالص هر سهم «کگل» موثر است. همچنين در رابطه با نسبت قیمت بر درآمد نيز باید توجه داشت P/E کنونی بر‌اساس بودجه تحلیلی، پایین ترین ارزش‌گذاری سهم از بدو ورود به بورس محسوب می‌شود. بديهي است كارشناسان با تغيير مفروضات (به ويژه روند قيمت فولاد و حق پروانه پرداختي) مي‌توانند به ارقام متفاوتي در خصوص سودآوري آتی گل‌گهر دست يابند.
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید *

1604 بازدید
رای دادن به این مورد
( 1 رای )
منتشر شده در تحلیل بنیادی
کد خبر: 2163

گزارشات پر بازدید